شبکه یاری کودکان کار در بیانیه‌ای مطرح کرد؛

فرزندان خانواده‌های کم بضاعت را دریابیم/ «آتنا اصلانی» قربانی فقدان دیده‌بانی از حقوق کودکان

روابط کار,آتنا اصلانی,کودکان خانواده‌های کم بضاعت

شبکه یاری کودکان کار با صدور بیانیه‌ای خواستار توجه به حقوق کودکان علی‌الخصوص در خانواده‌های کم بضاعت شد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، شبکه یاری کودکان کار با صدور بیانیه ای، فاجعه‌ای که بر سر کودک هفت ساله اردبیلی (آتنا اصلانی) آمده را محصول بی‌توجهی به حقوق کودکان دانسته و از مسئولان خواسته‌است که با توجه به معیشت و زیست خانوارهای کم‌درآمد، سطح خطرات این چنینی را کاهش دهند.

در این بیانیه آمده‌است: اگر پدری، یا مادری، به دلیل ساعات کار طولانی، تنگدستی، نا آگاهی، آسیب های روحی و روانی و یا به هر دلیل دیگر قادر به دفاع از حقوق کودک خود نباشند، مسئولیت صیانت از حریم شریف و شکننده ی کودک آنها بر عهده ی چه کسی یا کدام نهاد است؟ ما را چه شده؟ هنگامی که از کودکانمان سخن می‌گوییم آنچنان لحنی به خود می‌گیریم که گویی می‌دانیم  هیچ  سرمایه ای با ارزشتر از وجود شریف و نازنین آنان نداریم؛ اما هنگامی که نوبت به چاره‌اندیشی و برنامه‌ریزی دور‌اندیشانه برای نگاهبانی از حریم شکننده‌ی آنان می شود، هزار اما و اگر و مبادا بر سر راه خود می‌گذاریم.

در بخشی دیگر از این بیانیه عدم توجه به وضعیت زیستی و حقوق صنفی پدران و مادرانی که به دلیل نداشتن سرمایه و یا مهارتهای فنی، ناگزیر به مشاغلی همچون دوره گردی و دست فروشی روی آورده و یا از طریق فروش ارزان قیمت نیروی کارشان، زندگی می‌کنند و همچنین فقدان دیده‌بانی قانونی از حقوق کودکان، از عوامل بالابردن خطراتی که متوجه کودکان است، دانسته شده‌است.

در پایان این بیانیه آمده‌است:   ما فعالین حقوق کودک و جمعی از تشکلهای عضو شبکه یاری کودکان کار، ضمن ابراز تاسف عمیق از شنیدن خبر فاجعه ی دردناک قتل کودک هفت ساله ی پارس آبادی، آتنا اصلانی و اعلام نگرانی از گسترش این روند انحطاطی خشن و توقف ناپذیر، از دستگاه های ذیربط و مسئولین امر، جدیت در ایجاد سازوکارهای زیر ساختی و اجتماعی لازم برای صیانت از حقوق کودکان و رفع موانع فکری و کاستیهای آموزشی-اجتماعی که منجر به بی‌دفاعی و پایمال گردیدن زندگی و حقوق کودکانمان می شود را خواستاریم.

کد N1733054