وزیر کشور خبر داد:

تدوین قانون جامع انتخاباتی/تزریق ۲ هزار واگن به سیستم حمل و نقل

استان ها

گرگان – وزیر کشور از تدوین قانون نظام جامع انتخاباتی در سطح کشور خبر داد و گفت: طی حدود ۵ سال حدود دو هزار واگن به سیستم حمل و نقلی کشور اضافه می شود.

به گزارش خبرنگار مهر، عبدالرضا رحمانی فضلی صبح جمعه در گفتگو با خبرنگاران در رابطه با قانون جامع انتخابات اظهار کرد: ما نظام جامع انتخاباتی نداریم انتخاباتی که در ریاست جمهوری، خبرگان، شورا ها و مجلس انجام می شود هر کدام دارای قانون مستقل است که دارای اشکالات زیادی است.

وی افزود: اما وزارت کشور نظام جامع را به صورت لایحه دیروز تقدیم دولت کرده که به زودی مورد بررسی قرار می‌گیرد و به مجلس ارسال می‌‎شود و امیدواریم تصویب شود و قانون جامع انتخابات در کشور داشته باشیم.

وزیر کشوردررابطه با فعالیت‌های دولت در بحث احزاب و گروه‌های سیاسی گفت: وحدت، انسجام، نشاط و تحرک خوبی در احزاب و گروه های وجود دارد.

رحمانی فضلی با بیان اینکه در کشور حدود هشت هزار سمن فعال وجود دارد، اظهار کرد: حدود ۳۵ درصد این گروه ها و احزاب در زمان دولت فعلی دارای مجوز شده اند و خانه احزاب که حدود ۱۰ سال تعطیل بود در همین دولت دوباره راه‌اندازی شد.

وزیر کشور تصریح کرد: در انتخابات قبلی دو انتخابات با دو قوانین مختلف اجرا شد  و بیش از ۱۲ هزار نفر در انتخابات مجلس ثبت‌نام کردند که دو برابر دوره‌های گذشته بود.

وی اظهار کرد: در انتخابات دوره های گذشته به طور متوسط ۱۲ نفر کشته داشتیم که در این انتخابات هیچ موردی گزارش نشده است.

برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در اردیبهشت سال ۹۶

رحمانی فضلی از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در تاریخ ۲۹ اردیبهشت سال ۹۶ خبر داد و گفت: ما در دوره انتخابات بعدی سه انتخابات با سه قانون متفاوت را در یک تاریخ برگزار می کنیم، انتخابات ریاست جمهوری، انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا و هچنین انتخابات میان دوره ای مجلس برای برخی از استان ها که نمایندگانشان فوت شده و یا رای شان باطل شده است.

وزیر کشور افزود: از دی ماه سال جاری ستاد انتخابات را در استان ها فعال می کنیم و ثبت نام شوراها از اسفند سال جاری وثبت نام ریاست جمهوری از فروردین سال ۹۶ آغاز می شود.

رحمانی فضلی گفت: یکی از معظلات بزرگ ما در کلان شهرها بحث ترافیک و آلودگی است که عمر زیادی از مردم تلف می شود و ما در برخی از شهرها راهی به جز روی آوردن به سمت مترو نداریم.

وی تصریح کرد: قبلا به دلیل اینکه بحث تحریم ها برقراربود کشورها  نه به ما قطار می دادند و نه حاضربودند که با ما پای میز مذاکره بنشینند اما بعد از برجام اتفاقی که رخ داد این است که هم با ما معامله می کنند و هم پای میز مذاکره می نشینند.

رحمانی فضلی با اشاره به جلسه اخیر شورای اقتصاد که سه روز قبل برگزار شد، گفت: در یک تحقیق ۶ ماهه و بررسی موضوع با تامین اعتبار از راه فاینانس این طرح سه  روز پیش در شورای اقتصاد تصویب شد.

وزیر کشور گفت: ما درتهران حدود یک هزار و۲۵۰ واگن داریم ودر طرحی که در این جلسه تصویب شد ما در یک مرحله که حداقل ۵ سال طول می کشد سعی می کنیم تعداد یک هزار و ۵ مورد به تهران واگن دهیم  که تقریبا با این کار ظرفیت قطارهای شهر تهران دو برابر می شود.

رحمانی‌فضلی  از افزایش سه برابری واگن های کلان شهرهایی مانند اصفهان، تهران و تبریز خبر داد و افزود: در این طرح سه شرط قرار داده شده که ۵۵ درصد تولید در داخل یعنی با کمک تولیدکنندگان داخلی باشد و همچنین علاوه بر اینکه زنجیره تولید باید در داخل باشد، تکنولوژی هم باید به داخل کشور انتقال یابد تا مشکل ترافیک در داخل کلان شهرها کاهش و سرعت انتقال هم افزایش یابد.

کد N1408844