آداب و رسوم مسلمانان صربستان در ماه مبارک رمضان

رمضان,صربستان,ماه مبارک رمضان,دین

همشهری آنلاین: حضور نزدیک ۶۰۰ ساله اسلام در منطقه بالکان، نشان از آن دارد که سنت و معنویت اسلامی در همه عرصه‌های اجتماعی و فردی زندگی مسلمانان منطقه بالکان به خوبی ریشه دارد.

به گزارش مهر، مسلمانان صربستان مراسم افطار بزرگ دو هزار نفری خود را در شهر بلگراد، پایتخت این کشور برگزار کردند. در این مراسم که دیشب در فضای باز «قلعه میدان» بلگراد، برگزار شد. علاوه بر دو هزار مسلمان این کشور، سفیران کشورهای مختلف یا نمایندگان سفارتخانه‌های خارجی در بلگراد از جمله سفیر جمهوری اسلامی ایران و سفیران ترکیه، پاکستان، لبنان، مراکش، قطر، آلبانی، بوسنی و هرزگوین، نمایندگانی از سفارتخانه های جمهوری آذربایجان، مالزی، الجزایر، فلسطین و همچنین مقاماتی از جوامع اسلامی صربستان و منطقه حضور داشتند.

مراسم افطاری بزرگ صربستان از ۱۲ سال پیش در بلگراد، پایتخت این کشور برگزار می‌شود.

مصطفی یوسف اسپاهیچ مفتی مسجد بلگراد دراین مراسم گفت: ماه مبارک رمضان فرصتی است که مردم به یکدیگر نزدیک می‌شوند و خداوند در این ماه دروازه‌های بهشت را به روی بندگان خود باز می‌کند.

وی افزود: شرکت‌های زیادی در جهان با صدها میلیون یورو دارایی فعالند در حالی که تعداد زیادی از مردم در اقصی نقاط جهان گرسنه‌اند درحالیکه ما وظیفه داریم به همدیگر کمک کنیم تا گرسنه‌ای نباشد.

مسلمانان صربستان ماه مبارک رمضان امسال را از دوشنبه ( ۶ ژوئن/ ۱۷ خرداد) آغاز کردند. بر اساس آخرین سرشماری‌های غیررسمی، بیش از ۳۰۰ هزار مسلمان در صربستان زندگی می‌کنند که حدود ۱۰۰ هزار نفرشان در بلگراد و حومه سکونت دارند.

مسلمانان صربستان و اقوام مختلف اسلامی در منطقه بالکان توجه ویژه‌ای به همه آداب و رسوم اسلامی دارند. حضور نزدیک ۶۰۰ ساله اسلام در منطقه بالکان، نشان از آن دارد که سنت و معنویت اسلامی در همه عرصه‌های اجتماعی و فردی زندگی مسلمانان منطقه بالکان به خوبی ریشه دارد.

در این ماه، تقریبا در همه شهرها بعد از نماز ظهر به صورت سنتی مرسوم است که یک جزء قرآن‌خوانی در مساجد برگزار شود، اسم این برنامه را «مقابله» می‌گذارند، به این معنا برخی از افرادی که به خوبی مسلط به روان‌خوانی و روخوانی قرآن هستند، بر قرائت دیگران نظارت می‌کنند.

در این نشست‌ها اهمیت و ابعاد مختلف روزه‌‌داری در سنت اسلامی مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرد، این نشست‌ها ممکن است در خود مساجد یا در خارج از مساجد، در مراکز فعال فرهنگی رسمی در شهرهای گوناگون برگزار شود.

شب‌های قرآن کریم، نیز از مواردی است که بر زیبایی‌های نشاط معنوی در منطقه می‌افزاید، در واقع ماه مبارک رمضان در شبه‌جزیره بالکان و در میان مسلمانان به ماهی تبدیل می‌شود که صله رحم در آن معنای بسیار جدی پیدا می‌کند.

ماه مبارک رمضان و فضیلت معنوی خاص آن، مختص مسلمانان صربستان و منطقه بالکان نیست و عموما مسیحیانی که همسایگان مسلمانان در منطقه هستند به خوبی از آغاز و اتمام ماه مبارک رمضان آگاه می‌شوند، به این معنی که تفاوت‌های رفتاری و اجتماعی حاکم بر جمعیت مسلمانان منطقه را مشاهده می‌کنند، لذا تلاش می‌کنند تا با جمعیت اسلامی همراهی کنند.