4راه احراز اجتهاد نامزدها/هاشم‌زاده هریسی:اجتهاد سیدحسن خمینی بر اساس کتب و کلاس‌هایش قابل احراز است

انتخابات پنجمین دوره مجلس خبرگان,سید حسن خمینی

حجت الاسلام هاشم هاشم‌زاده هریسی از چهار راه احراز اجتهاد نامزدهای انتخابات خبرگان سخن گفت.

اين عضو مجلس خبرگان رهبري در گفت و گو با خبرآنلاين، در پاسخ به سوالي که به موضوع دعوت سيدحسن خميني به آزمون خبرگان و عدم حضور وي اشاره داشت، گفت: بنده در رابطه با دعوت به آزمون حاج حسن آقاي خميني مستقيما و مستقلا حرفي نمي زنم. اينکه شوراي نگهبان از آقايان دعوت کرده يا نکرده و آنها مي گويد که دعوت شده يا نشده‌اند؛ موضوعي نيست که از آن مطلع باشم. چون نمي​‌دانم اين دعوت انجام شده يا نه و چرا دعوت شدگان در انتخابات حضور نيافته‌اند.

وي با بيان اينکه قانون براي نامزدهاي انتخابات خبرگان، «شرط اجتهاد» را در نظر گرفته است، ادامه داد: متولي و مرجع تشخيص اجتهاد نامزدها نيز، شوراي نگهبان است.

به گفته وي، شوراي نگهبان براي بررسي احراز صلاحيت هاي علمي نامزدهاي خبرگان و تشخيص اجتهاد آنان، چهار راه را اعلام کرده است. يکي اينکه اجتهاد افراد آنقدر مشهور باشد که حوزه ها و علما و فقها اين را بدانند. مانند مراجع و افراد صاحب فتوا که همه در حوزه‌هاي درسي و ... از اجتهاد آنان خبر دارند. از کساني که در چنين حدي از فقاهت و اجتهاد هستند، آزمون نمي گيرند.

هاشم‌زاده هريسي ادامه داد: کساني که چندين کتاب تحقيقي فقهي نوشته اند، نيز اجتهادشان مشخص است. چون اينگونه کتاب ها را فقط مجتهدين مي توانند بنويسند. براي همين است که در مورد برخي کانديداها، شوراي نگهبان در تاييد اجتهادشان به جزوه هايشان استناد مي‌کند.

وي در تشريح سومين راه تشخيص اجتهاد نامزدهاي خبرگان نيز به کلاس‌هاي درس آنان در حوزه‌هاي علميه اشاره کرد و گفت: کلاس‌هاي درس برخي از آقايان در ميان فضلا و علما جا افتاده است. کساني که مجتهد نباشند، نمي توانند چنين کلاس هايي را برگزار کنند.

اين عضو مجلس خبرگان ادامه داد: به جز کساني که شهرت به اجتهاد دارند، کتب تحقيقي نشان دهنده اجتهاد دارند ويا کلاس‌هاي درسشان نشان دهنده اجتهادشان باشد؛ ديگران بايد در آزمون تشخيص اجتهاد شرکت کنند. يعني اگر کسي هيچ يک از اين سه ويژگي را نداشته باشد، شوراي نگهبان ناچار است که از طريق آزمون اجتهادش را تشخيص دهد.

وي افزود: در رابطه با سيدحسن آقا اطلاع ندارم که به آزمون دعوت شده است يا نه، اما مي توانند به جزوات تحقيقي او مراجعه کرده و اکتفا کنند و يا به حوزه درسي او مراجعه کنند و اصلا به امتحان دعوتش نکنند. اگر هم اينها را کافي ندانند و تشخيص دهند که بايد به آزمون دعوتش کنند هم لابد تشخيصشان بوده است. گويا شوراي نگهبان گزينه چهارم را انتخاب کرده و جزوه و کتب و کلاس وي را ملاک قرار نداده و مي خواهد از طريق امتحان اجتهاد او را تشخيص دهد؛ در حاليکه او به دليل جزوه و کلاسش مي گويد که نيازي به حضور در آزمون ندارد.

هاشم زاده هريسي که مي گفت «نظر دادن ما در اين مورد تاثيري ندارد»، يادآور شد که راه‌هاي تشخيص اجتهاد نامزدها از سوي شوراي نگهبان در قانون نيامده و شوار نگهبان در اين زمينه مي‎تواند از راهي که مي‌تواند اقدام به احراز اجتهاد کانديداها کند. آنها خودشان اين مقررات و چهار راه را انتخاب کرده‌اند که به نظر معقول مي آيد.

2727

 

 

 

کد N1095484