گزارش خبری/

زوایای نبرد استراتژیک ارتش سوریه در حومه لاذقیه

سیاسی

ارتش سوریه اخیرا موفقیت های گسترده ای در جبهه حومه لاذقیه به دست آورده است بررسی زوایای نبرد در این منطقه و اهمیتی که در میز مذاکرات سیاسی برای حل بحران سوریه دارد قابل توجه است.

خبرگزاری مهر-فرزاد فرهادی: استان لاذقیه در شمال غربی کشور سوریه و در ساحل دریای مدیترانه واقع شده‌است. این استان از سمت شمال دارای مرز مشترک با کشور ترکیه  و از جنوب به استان طرطوس محدود شده است.استان لاذقیه از شمال شرق به استان ادلب و از شرق به استان حماه محدود شده است.پس از پایان جنگ جهانی اول و فروپاشی امپراتوری عثمانی، شهر تاریخی لاذقیه و نواحی اطراف آن مدتی بصورت یک دولت مستقل جداگانه تحت قیمومیت جامعه ملل قرار گرفت و اداره آن به فرانسوی ها سپرده شده بود.

جمعیت این استان در سال ۲۰۱۱ میلادی حدود یک میلیون نفر تخمین زده شده است. استان لاذقیه در بین چهارده استان سوریه، یکی از دو استانی است که علویان در آن اکثریت دارند. استان لاذقیه به چهار فرمانداری تقسیم شده‌است.لاذقیه، جبله، الحفه و القرداحه.

منطقه اللاذقیة در بین این چهار منطقه از اهمیت بیشتری برخوردار است. بیش از پنجاه درصد جمعیت استان لاذقیه در منطقه لاذقیه زندگی می‌کنند. جمعیت منطقه اللاذقیة در سرشماری سال ۲۰۰۴ میلادی برابر با ۵۲۶٬۸۸۸ نفر بوده است یعنی بیش از نیمی از جمعیت استان لاذقیه.

روستاهای توابع لاذقیه عبارتند: البهلولیه، ربیعه، عین البیضه، قسطل معاف، کسب، عین الشرقیه، القطیلبیه،صلنفه، عین التینه، کنسبا، المزیرعه، حرف، المسیتره و الفاخوره.

همزمان با شروع بحران در سوریه لاذقیه از مناطقی بود که همانند دیگر مناطق از بحران تاثیر پذیرفت.لاذقیه به علت مجاورت با حلب از اهمیت ویژه ای برخوردار است.تروریستها گمان می کردند که به سادگی می توانند لاذقیه را کنترل دولت سوریه خارج کنند اما هرگز واکنش ارتش سوریه را پیش بینی نکرده بودند.

تحرکات گروه های مسلح سبب شد که ارتش سوریه عملیات ماوراء لاذقیه را شروع کند و درهای جهنم را به سوی تروریست ها بگشاید.ارتش سوریه با نبرد لاذقیه ضربه ای مهلک به خود وارد کردند زیرا همه مناطق و عقبه آنها در لاذقیه زیر آتش ارتش سوریه قرار گرفت.

 

 

به ناگاه نبرد لاذقیه به ام المعارک در سوریه تبدیل شد و القصیر ۲ لقب گرفت و این به علت اهمیت استراتژیک، نظامی و جغرافیایی آن است.تروریست ها تلاش کردند که مانع ارتش سوریه شوند و اعضای خود را از حلب به لاذقیه بردند زیرا از دست رفتن موقعیت آنها در لاذقیه به مثابه از دست رفتن حلب بود.هدف آنها متوقف کردن ارتش سوریه و جلوگیری از دست رفتن مناطقی بود که از مدتی قبل در اختیار داشتند.

از سوی دیگر ارتش سوریه به نبرد لاذقیه به مثابه فتح دیوارهای حلب می نگرد.اهمیت استراتژیک لاذقیه در این است که علاوه بر اینکه دست یابی به حلب را میسر می سازد سبب می شود که تروریست ها در شمال سوریه در تنگنا قرار گیرند و نتوانند راهی به ساحل سوریه پیدا کنند و در کانون های تجمع در فشار قرار گیرند.

ارتش سوریه اخیرا در مناطق مختلف سوریه به ویژه در حلب و حماه و درعا و حمص پیشروی های موثری داشته و در حومه لاذقیه نیز دست بالا را داشته است.

طی روزهای گذشته نبردها میان ارتش سوریه و رزمندگان مقاومت با گروه های مسلح در حومه شمالی لاذقیه تشدید شده است.این نبردها با وجود اینکه به علت شرایط خاص جغرافیایی منطقه به کندی پیش می رود و به مثابه سخت ترین نبردها از حیث موانع جغرافیایی و شرایط خاص آن محسوب می شود اما دستاورهای مهمی را برای ارتش سوریه به ارمغان آورده است.

این نبردها از نیمه اکتبر سال ۲۰۱۵ شروع شده است و طی آن نیروهای ارتش و دفاع ملی و حزب الله طی هفته های گذشته موفق به تسلط بر مواضع تروریست ها شده اند.

مهمترین مواضعی که به دست ارتش و همپیمانان آن فتح شده است

مناطق برج زاهیه، روستاهای الزویک و الدغمشلیه، دیر حنا، ،غمام در جبل الترکمان،برج القصب، جبل النوبه و  جبل غزاله، روستاهای دورین، کفردلبا، الجب الاحمر، ابوریشه، عکو، بشرفه، عرافیت در جبل الاکراد.

همچنین ارتش سوریه موفق به تسلط بر رویسه قبیب المشرفه در گذر راه خان الجوز نزدیک به اتوبان حلب-لاذقیه و نیز رویسه قبیب در جنوب شرق برج القصب استراتژیک که حلقه وصل میان جبل الترکمان و الاکراد است، شده است.

محورهای اصلی نبردهای حومه شمالی لاذقیه عبارتند از:

۱-منطقه مرزی با ترکیه در شمالی ترین قسمت که مهمترین آن جبل الترکمان است.

۲-مناطق مجاور استان ادلب در شمال شرقی حومه لاذقیه که مهمترین منطقه آن جبل الاکراد است.

این دو منطقه از حدود سه ماه قبل شاهد جنگ و گریز میان طرفین بوده است و ارتش سوریه ابتدا به گلوله باران گسترده این مناطق پرداخت تا به عنوان مقدمه ای برای فتح آن قلمداد شود.

طرح آینده ارتش سوریه برای حومه لاذقیه

برنامه آینده ارتش سوریه کامل کردن تسلط بر جبل الترکمان و تسلط بر مناطق واقع در شرق جبل الاکراد است.این منطقه به سبب مجاورت با ادلب و تمرکز تروریست ها در آن یکی از مناطق دشوار است.به ویژه که تروریست ها در شهر سلمی که معبر اصلی میان استانهای لاذقیه و ادلب است قرار دارند.

اما نکته ای قابل توجه این است که گروه های مسلح اهتمام ویژه ای به این منطقه برعکس حومه جنوبی حلب ندارند و این به سبب تمایلات منطقه ای است.حلب مورد اهتمام ویژه کشورهای منطقه است و اهمیت آن برای کشورهای منطقه ای از لاذقیه که ناحیه ای استراتژیک برای ارتش سوریه محسوب می شود، بیشتر است.

عقب نشینی گروه موسوم به فیلق الشام از حومه لاذقیه به سوی حومه جنوبی و شمالی حلب در این راستاست.عبدالکریم الیحیی یکی از فرماندهان فیلق الشام علت را به فشارهای خارجی که به برخی از گروههای مسلح از سوی کشورهای حامی آن وارد می شود، دانست.از سبک و سیاق نبردها نیز مشخص است که گروه های مسلح تمام اهتمام خود را متوجه نبردهای مرزهای استانهای ادلب و لاذقیه و نیز حمه جنوبی حلب و حومه شمالی حماه کرده اند و گویا حقیقت شکست  در نبردهای لاذقیه به نفع ارتش سوریه را پذیرفته اند.

اما ارتش سوریه تاکنون هر چند اعلام نکرده است که آیا به استان لاذقیه اکتفا خواهد کرد تا به سوی استان بزرگ ادلب حرکت می کند اما به طور حتم ارتش سوریه به دنبال به دست آوردن دستاوردهای بزرگ در همه جبهه هاست.

آنچه دمشق در نبردهای حومه لاذقیه دنبال می کند وارد کردن ضربه قوی به تلاش های ترکیه برای ایجاد منطقه امن در شمال سوریه است زیرا خروج حومه شمالی لاذقیه از جبهه های جنگ به نفع ارتش سوریه تلاش های ترکها را ناکام می گذارد.این زمانی اهمیت پیدا می کند که منطقه جبل الترکمان برای ترکیه از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

هدف دیگری که دولت سوریه دنبال می کند این است که بتواند با خارج کردن حومه لاذقیه قبل از شروع مذاکرات حل بحران سوریه در ژنو ۳ که احتمالا در پایان ماه جاری میلادی برگزار می شود برگه برنده های بیشتری داشته باشد.

اما از نظر نظامی، تمام کردن کار در جبهه جنگ حومه لاذقیه سبب می شود که ارتش با توان مضاعفی به نبرد ادلب روی آورد.منطقه ای که از اهمیت ویژه ای برای طرف های منطقه ای و بین المللی برخوردار است.

 

کد N1095466