همزمان با آغاز به کار دور جدید پارلمان ونزوئلا؛

«مادورو» وعده تضمین ثبات سیاسی و اقتصادی داد

سیاسی

پارلمان جدید ونزوئلا در حالی شروع به کار کرد که رئیس جمهوری کشور در میان ازدحام جمعی از مخالفین و موافقین از تلاش برای برقراری آرامش سیاسی و طرح های تازه اقتصادی سخن گفت.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از فرانس پرس، منازعه برای کنترل قوه قانونگذاری ونزوئلا امروز سه شنبه بار دیگر همزمان با برگزاری مراسم آغاز به کار دور جدید پارلمان کشور، به اوج رسید.

در حالیکه حزب اپوزیسیون برای نخستین بار بعد از ۱۷ سال سکان کنترل پارلمان ونزوئلا را به دست گرفت، مخالفین و موافقین برای برگزاری تظاهرات در مقابل ساختمان کنگره ملی فراخوان دادند.

حضور همزمان طرفداران حزب اپوزیسیون حاکم بر پارلمان و حزب سوسیالیت حاکم بر دولت، موجب شد تا «نیکلاس مادورو» رئیس جمهوری ونزوئلا از نیروهای امنیتی بخواهد تا برای تضمین امنیت مردم و مراسم آغاز به کار پارلمان، وارد میدان شوند.

با این حال، تصمیم احزاب رقیب برای برقراری تظاهرات بیم جان گرفتن ناآرامی ها در کشور نفت خیز ونزوئلا را که این روزها با رکود اقتصادی دست و پنجه نرم می کند، افزایش داد.

مادورو علاوه بر تضمین امنیت مراسم امروز قول مساعد داد که تا پایان روز سه شنبه برنامه اقتصادی جدید دولت را اعلام کند و از هیچ تلاشی برای جلب حمایت کنگره از آن فروگذار نکند.

وی در این باره گفت: در ساعات پیش رو دولت طرح اضطراری خود را برای بررسی اقدامات اقتصادی سازنده در ابعاد ملی و منطقه ای ارائه می دهد.

البته وی هیچ توضیح بیشتری درباره این طرح اقتصادی ارائه نداد اما تا به این جای کار دستور وی مبنی بر کاهش نظارت قوه مقننه بر بانک مرکزی ونزوئلا و در عوض افزایش حدود اختیارات دولت اعتراضاتی را مبنی بر احتمال افزایش نرخ تورم به دنبال داشته است.

ونزوئلا بزرگترین ذخایر نفتی شناخته شده جهان را در اختیار دارد اما به دلیل سقوط قیمت نفت خام در بازارهای جهانی با کاهش شدید درآمد مواجه شده و از طرفی این روزها مشکلاتش به دلیل قوت گرفتن حزب اپوزیسیون و بی ثباتی سیاسی کشور دو چندان شده است.

کد N1093356