سازمان ملل: در جنگ سوریه از گاز سارین استفاده شده است

سیاسی

هیات حقیقت‌یاب بین‌المللی اعلام کرد که به نشانه‌هایی دست یافته که نشان می‌دهد برخی افراد در سوریه در معرض گاز سارین و یا موادی ترکیبی شبیه به آن قرار گرفته‌اند.

هیات حقیقت‌یاب بین‌المللی اعلام کرد که به نشانه‌هایی دست یافته که نشان می‌دهد برخی افراد در سوریه در معرض گاز سارین و یا موادی ترکیبی شبیه به آن قرار گرفته‌اند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، این یافته‌ها در تازه‌ترین گزارش ماهانه احمد اوزومجو، رئیس سازمان منع استفاده از تسلیحات شیمیایی آمده و بان کی‌مون، دبیرکل سازمان ملل متحد آمده که آن را به نامه خود به تاریخ 29 دسامبر برای شورای امنیت ضمیمه کرده‌اند.

براساس گزارش اوزومجو، هیات حقیقت‌یاب اعزامی به سوریه در بررسی 11 مورد استفاده از تسلیحات شیمیایی که دولت سوریه آن را گزارش داده، دریافته است که از گاز سارین یا ماده‌ ترکیبی شبیه به آن استفاده شده است. در گزارش مذکور عنوان نشده که چه زمانی این حملات با گازهای سمی رخ داده است و عاملان آن چه کسانی بوده‌اند.

هیات حقیقت‌یاب سوریه از سوی سازمان ملل و سازمان منع استفاده از تسلیحات شیمیایی تشکیل شده و مسئول بررسی احتمال استفاده از مواد شیمیایی در جنگ سوریه شده است.

رئیس سازمان منع استفاده از تسلیحات شیمیایی اعلام کرد: در یک مورد، آنالیز نمونه‌های خونی نشان می‌دهد که افرادی در معرض گاز سارین و یا موادی شبیه به آن قرار گرفته‌اند. تحقیقات بیشتری لازم است تا مشخص شود چه زمانی و تحت چه شرایطی چنین تماسی ممکن است رخ داده باشد.

دولت سوریه همواره شورشیان سوری را به استفاده از مواد شیمیایی در جنگ متهم می‌کند؛ شورشیان تحت حمایت غرب در سوریه نیز اتهام استفاده از تسلیحات شیمیایی را نمی‌پذیرند و نیروهای دولتی را مسئول آن می‌دانند.

احمد اوزومجو با بیان اینکه منبع گاز سارین و یا مواد شبیه آن مشخص نیست، گفت که هیات حقیقت‌یاب سوریه به مدارکی که اطلاعات بیشتری درباره ماهیت و یا منبع این مواد بدهد، دست نیافته است.

انتهای پیام

کد N1093035