اسفنانی مطرح کرد:

توقف اعزام به حج تمتع از تبعات قطع روابط دیپلماتیک عربستان با ایران

مجلس شوراي اسلامي,حج,ایران و عربستان

سخنگوی کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی گفت که توقف اعزام به حج تمتع از تبعات قطع روابط دیپلماتیک عربستان با ایران خواهد بود.

محمد علی اسفنانی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجویان ایران ( ایسنا) اظهار کرد: طبیعتا قطع روابط دیپلمات عربستان با ایران بر اعزام حجاج نیز تاثیرگذار است. در وهله اول صدور روادید که اولین مرحله برای اعزام حجاج است با اشکال مواجه می‌شود البته صرفا بحث روادید مطرح نیست بلکه اقامت افراد آن هم در یک بازه زمانی یک ماهه نیز با اشکال مواجه خواهد شد.

وی افزود‌: طبیعتا در چنین شرایطی اینکه به شکل فردی سفر شود متفاوت است تا اینکه قرار باشد به روال هر ساله صدهزار نفر برای حج تمتع اعزام شوند. این امر ورود اشخاص حقوقی مثل سازمان حج ،‌ ایجاد بعثه در مکه و مدینه و حضور مقامات بلند پایه سازمان حج را می طلبد که تبعا این موارد نیازمند روابط دیپلماتیک دو کشور است.

اسفنانی یادآور شد:‌ بعضی ها قائل به این هستند که شاید بشود از طریق ایجاد دفتر حافظ منافع در کشور ثالث امور مربوط به حج انجام شود اما قطعا این امر در موارد ضروری صورت می گیرد و مسأله وسیعی مثل حج در قالب دفتر حافظ منافع امکان پذیر نخواهد بود.

سخنگوی کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس خاطرنشان کرد: وقتی کشوری روابط دیپلماتیک خود را با ما قطع کرده به این معنا است که با کشور ما در تخاصم است و دراین شرایط حضور اتباع ایرانی در آن کشور آن هم اعزام صدهزار نفر به مدت یک ماه محل اشکال خواهد بود و به نظر می‌رسد مواردی مانند حفاظت و مسائل امنیتی نیز مانع از این خواهد بود که بحث حج به سرانجام برسد.

انتهای پیام

کد N1092009