بهانه جویی و جنجال آفرینی تندروهای ضد ایرانی و لابی صهیونیست

برجام, اوباما

نیروهای افراطی وابسته به حزب جمهوری خواه آمریکا و لابی رژیم صهیونیستی، پس از توافق ایران و گروه 1+5 تمام توان خود را بکار بستند تا باراک اوباما رئیس کاخ سفید را تحت فشار قرار دهند و با بهانه جویی ها و جنجال آفرینی واهی برجام را تضعیف و یا با شکست روبه رو کنند.

به گزارش ایرنا ، این نیروهای افراطی ضد ایرانی از حزب رقیب و مخالف باراک اوباما در تازه ترین جنجال آفرینی، آزمایش موشک میان برد عماد را بهانه و دستاویزی برای فشار به رئیس کاخ سفید قرار دادند و تلاش کردند تا تحریم های جدیدی علیه ایران وضع کنند.
تنها 24 ساعت پس از انتشار خبر مربوط به اعلام تحریم چندین شخص حقیقی و حقوقی ایرانی و غیر ایرانی به دلیل مشارکت در برنامه موشکی جمهوری اسلامی ایران ، آمریکا در تصمیم خود تجدید نظر کرده و آن را به تعویق انداخته است.
مقامات ایرانی بویژه دکتر حسن روحانی به تصمیم امریکا برای تحریم های جدید علیه کشورمان بلا فاصله واکنش نشان داده و اعلام کردند که این تصمیم خلاف توافق برجام است و رییس جمهوری ایران به وزارت دفاع دستور داد که برنامه های موشکی ایران را با 'سرعت و جدیت بیشتری' ادامه دهد.
حسن روحانی روز پنجشنبه در نامه ای خطاب به حسین دهقان، وزیر دفاع، نوشت: ظاهراً دولت آمریکا در نظر دارد،در ادامه سیاست های خصمانه و دخالت نامشروع و غیرقانونی خود در زمینه حق تقویت قدرت دفاعی جمهوری اسلامی ایران، اقدام به افزودن افراد و مؤسسات جدیدی در فهرست تحریم های ظالمانه قبلی نماید؛ لازم است در چارچوب سیاست های دفاعی مصوب، برنامه تولید انواع موشک های مورد نیاز نیروهای مسلح با سرعت و جدیت بیشتری ادامه یابد.'
روزنامه وال استریت ژورنال گزارش داده است که کاخ سفید تصمیم گرفته اعمال تحریم های تازه علیه ایران به خاطر برنامه موشک های بالستیک این کشور را عقب بیاندازد.
جمهوری خواهان افراطی رئیس کاخ سفید را متهم کرده اند که پس از سخنان آقای روحانی، اراده لازم برای به چالش کشیدن تهران را ندارد و
تحلیلگران غربی معتقدند که اعمال تحریم های تازه می تواند توافق هسته ای را با خطر روبه رو کند، توافقی که برای دولت اوباما یک موفقیت بشمار می اید و برای حزب دموکرات در انتخابات آینده ریاست جمهوری آمریکا به عنوان یک برگ برنده باشد و در رای مردم آمریکا تاثیر بسزایی داشته باشد.
اقدام وزارت خزانه داری آمریکا در اعمال تحریم ها به اعتقاد نیویورک تایمز نه تنها می تواند سد بزرگی در اجرای کامل توافق برجام باشد، بلکه این تحریم نمی تواند پایدار هم باشد.
رویترز معتقد است که این رویارویی به یک آزمایش دیپلماتیک و سیاسی برای واشنگتن و تهران تبدیل شده است. انتظار می رود که آمریکا و اتحادیه اروپا اوایل سال جدید میلادی میلیاردها دلار از دارایی های ایران را آزاد کنند و به شرکت های ایرانی اجازه دسترسی به سیستم مالی بین المللی را بدهند و همچنین ممنوعیت هایی را که صادرات نفت ایران را با مشکل روبه رو کرده است ، بردارند.
توافق هسته ای برای اوباما و حسن روحانی رئیس جمهوری ایران به اعتقاد رویترز، یک دستاورد پر مخاطره بوده و هر دوی آنان از طرف تندروهای داخلی زیر فشار قرار دارند تا اثبات کنند که بر سر موضوعات گسترده تر سازش نکرده اند.
اما پرسش اساسی این است که ایا اوباما می تواند باردیگر بر فشارهای نیروهای افراطی رقیب فائق آید و بر پیمان خود در قبال برجام بایستد و تسلیم نشود؟
در پاسخ به این پرسش باید گفت که از یک سو رئیس کاخ سفید می داند که ایران بر تعهدات خود عمل کرده و لذا با توجه به واکنش دکتر حسن روحانی و وزارت دفاع، از حقوق قانونی خود در حوزه سیاسی و نظامی کوتاه نیامده و حاضر نیست در این زمنیه امتیازی به افراطیون امریکایی دهد.
از سوی دیگر همانطور که برخی تحلیلگران غربی گفته اند، این تحریم ها با اجرایی شدن برجام پایدار نخواهد بود و دولت آمریکا باید بادرک واقعیت ها و دوری از تخطی از تعهداتش در برجام، از هرگونه امتیاز دهی به نیروهای افراطی در حزب رقیب پرهیز کند.
کد N1088530