اجمالی/ صدیقی در نماز جمعه تهران:

۹ دی معجزه انقلاب بود/می‌خواهیم جامعه‌ای خداترس داشته باشیم

سیاسی

حجت‌الاسلام کاظم صدیقی گفت: ۹ دی یکی از معجزات مانند جنگ هشت ساله بود و دشمنان برنامه‌ریزی کرده بودند و یقین داشتند در فتنه ۸۸ انقلاب را از پا درمی‌آورند.

به گزارش خبرنگار مهر، حجت‌الاسلام کاظم صدیقی در خطبه‌های نماز جمعه این هفته تهران با اشاره به اینکه تقوا، بصیرت را به همراه دارد گفت: انسان می‌تواند جریان‌های نفوذی را با چراغ تقوا تشخیص دهد و بفهمد که چه کسی دشمن است و لباس دوست پوشیده و چه کسی دوست واقعی است.

خطیب موقت نماز جمعه تهران با بیان اینکه آدم باید بتواند نفس عماره خود را سر جایش بنشاند، تصریح کرد: اگر انسان بتواند انگیزه‌های هوس در سخنرانی نداشته باشد، خدا حرفهای خوب را به زبان او جاری می‌کند.

وی با اشاره به دو نکته مهم در بیانات رهبر حکیم انقلاب اسلامی افزود: یکی از این مسائل مسئله حیات و زندگی است. حیوان یک زندگی غریزی دارد ولی انسان بناست آیینه خدا و مظهر صفات حق تعالی باشد و باید زندگی‌اش رنگ خدا بگیرد.

صدیقی با تاکید بر اینکه تا انسان به خدا نرسد حیات ندارد، افزود: وجود پیامبر(ص) چشمه حیات بود و آمدن پیامبر(ص) اعلام حیات طیبه و انسانی بود. جاهلیت روح انسانی و الهی را از جامعه آن روز گرفته بود و زیر پا له کرده بود.

خطیب موقت نماز جمعه تهران خاطرنشان کرد: امروز هم جاهلیت مدرن آمده، اخلاق را کشته، عفت را از بین برده و خبری از عدالت، ایثار و وجدان نیست. این همه قتل‌های فجیع که بچه را جلوی چشم پدر و مادرش سر می‌برند و این دنیای غدّاری که امکانات بشر را غصب کرده است، از آنها حمایت می‌کند و یک همچنین جانورهایی می‌سازد.

وی با طرح این سئوال که کجای این مسئله انسانی است، ادامه داد: این سلطه فرهنگی که می‌خواهد همه را به رنگ خود درآورده و وجدان را بکشد، انقلاب ما، احیای روح انسانی بود و ما امروز باید برای دفاع از این قیام و نهضت به میدان بیاییم و دلمان برای بشریت بسوزد.

صدیقی افزود: ما باید به دنبال دمیدن روح انسانی و زندگی انسانی باشیم. ببینیم نفس وحیانی حضرت امام در منطقه چه کرد و در اقصی نقاط عالم امروز اسلام دلبری می‌کند. برخی برای این مکتب مظلومانه جان می‌دهند.

خطیب موقت نماز جمعه تهران با اشاره به زندانی بودن شیخ علامه زکزاکی در نیجریه ادامه داد: علامه زکزاکی که هنوز گرفتار و اسیر است، ۶ فرزند خود را به تبعیت از اربابش امام حسین(ع) تقدیم علی(ع) و مکتب ایشان کرده است. این خونها حیات است و اسلام را زنده نگاه می‌دارد.

وی با اشاره به ضرورت تاسیس تمدن اسلامی گفت: تا زمانی که خود تمدن نداشته باشیم، استقلال کافی نخواهیم داشت. ماموریت و رسالت انقلاب اسلامی این است.

صدیقی تصریح کرد: دنیا با تبعیت از تجارب صدر اسلام و فتوحات مسلمانان در آن زمان و رایج شدن علم توسط اسلام پیشرفت کرده است. دانشگاه‌ها زاییده تلاش مومنان بوده است، اما آنها از این تجارب استفاده کردند. اولین رصدخانه را خواجه نصیرالدین طوسی برقرار می‌کند، اما آنها این تجارب علمی را گرفتند و معنویت و اخلاق را منها کردند.

خطیب موقت نماز جمعه تهران با بیان اینکه تمدن غربی‌ها از نظر ظاهری خیره‌کننده است، افزود: آنها به پوچی رسیده‌اند. آدم را دنیا سیر نمی‌کند و روح الهی دارد. انسان در دنیا به هر جا برسد احساس تگنا می‌کند و ما به دنبال این هستیم که با استفاده از تجارب آنها که به نوعی مقابله به مثل است تمدنی بسازیم که مبنایش اسلامی باشد.

وی خاطرنشان کرد: ما می‌خواهیم دنیا و آخرت را یکجا آباد کنیم. ما می‌خواهیم به معنا و لفظ یکجا محتوا ببخشیم. ما می‌خواهیم جامعه متمدن خداشناس، خداترس و معتقد به معاد داشته باشیم.

صدیقی با اشاره به حماسه ۹ دی گفت: ۹ دی از ایام‌الله و معجزه انقلاب است. این انقلاب پدیده قرآن و جلوه خدا است.

خطیب موقت نماز جمعه تهران با بیان اینکه آنهایی که دل به غرب داده‌اند و دست و پا می‌زنند و تشکلات دارند و می‌خواهند این اسلام ولایی را که اگر جمهوریت در آن نبود مانند جمهوری‌های دیگر منطقه بود، با مشکل مواجه کنند، تصریح کرد: افتخار ما این است خون شهدای ما برای اسلام ریخته شده نه برای شکم این و آن. نه برای ریاست این جناح و آن جناح.  

صدیقی افزود: ۹ دی یکی از معجزات مانند جنگ هشت ساله بود. دشمنان برنامه‌ریزی کرده بودند و یقین داشتند در فتنه ۸۸ انقلاب را از پا درمی‌آورند و مردم را از انقلاب جدا می‌کنند، اما نه تنها کاری نتوانستند بکنند، بلکه ۹ دی فتنه ۸۸ را که به مراتب خطرناک‌تر از جنگ هشت ساله بود، خنثی کرد.

 

کد N1087910