جان کری:

ایران گام‌های مهمی در جهت اجرای تعهداتش برداشته است

برجام

جان کری انتقال اورانیوم ایران به روسیه را یکی از مهمترین گام‌های برداشته شده از سوی ایران در جهت اجرای کامل تعهدات خود در توافقات هسته‌ای دانست.

جان کری انتقال اورانیوم ایران به روسیه را یکی از مهمترین گام‌های برداشته شده از سوی ایران در جهت اجرای کامل تعهدات خود در توافقات هسته‌ای دانست.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا مدعی شد: این محموله علاوه بر اورانیوم با غنای پایین شامل اورانیوم با درصد غنای بالاتر نیز هست که این اورانیوم تنها یک قدم تا استفاده از آن در هسته بمب اتمی فاصله دارد.

به گزارش ایسنا، مقامات ایران همواره ضمن تأکید بر صلح‌آمیز بودن برنامه هسته‌ای خود اتهامات غرب مبنی بر تلاش ایران برای ساخت سلاح هسته‌ای را رد کرده است.

بنا بر قرارداد هسته‌ای برجام، ایران با صادر کردن همه ذخائر اورانیوم خود به جزء 300 کیلوگرم از اورانیوم غنای پایین خود و نیز همچنین با خروج همه اورانیوم با غنای 20 درصد موافقت کرده و یا می‌تواند آن را به صفحات سوختی برای استفاده در راکتور تحقیقاتی خود تبدیل کند.

کری با تأیید خبر انتقال اورانیوم ایران به روسیه گفت: دو گام ضروری توسط ایران در روز دوشنبه برداشته شده و هم اکنون حدود 12.5 تن از مواد اورانیوم غنی شده در کشتی در حال انتقال به روسیه است.

او مدعی شد که این محموله شامل اورانیوم با غنای نزدیک به 20 درصد است که تاکنون به صفحات سوختی تبدیل نشده بود.

جان کری همچنین گفت که صادرات اورانیوم غنی شده یک اقدام مهم در راستای دستیابی به هدف افزایش زمان دو یا سه ماهه گریز هسته‌ای ایران به حدود یک سال است.

انتهای پیام

کد N1084794