دعوت اوباما از رهبران هند و پاکستان برای شرکت در اجلاس امنیت هسته‌ای آمریکا

تسنیم نوشت: رئیس جمهور آمریکا از نخست وزیران پاکستان و هند دعوت کرد تا برای شرکت در اجلاس امنیت هسته‌ای سال آینده میلادی به واشنگتن سفر کنند.

 اوباما رئیس جمهور آمریکا «نواز شریف» نخست وزیر پاکستان و «نارندرا مودی» نخست وزیر هند را برای شرکت در اجلاس امنیت هسته‌ای به واشنگتن دعوت کرد.

این اجلاس قرار است از 31 مارس تا 1 آوریل سال آینده میلادی برگزار شود.

اوباما چهارمین اجلاس امنیت هسته‌ای را در سال 2014 میلادی برگزار کرد.

نواز شریف و نارندرا مودی در این نشست می‌توانند از این فرصت در سال 2016 میلادی برای بهبود روابط دوجانبه خود استفاده کنند.

پس از برگزاری چندین نشست از پیش تعیین نشده میان مقامات دو کشور، بازدید مودی از لاهور جمعه گذشته، اولین سفر نخست وزیر هند در طول یک دهه اخیر به پاکستان بوده است که تاثیر مهمی بر بهبود روابط دو کشور خواهد داشت.

همچنین این سفر موجب شد تا دو طرف توافق کنند که وزیران امور خارجه آنها در اواسط ماه ژانویه مذاکرات را دوباره از سرگیرند.

«نیکولاس برنز» استاد دیپلماسی و روابط بین‌المللی در مدرسه «هاروارد کندی» آمریکا گفت: سفر مودی به پاکستان امیدهای مذاکره میان دو کشور را زنده کرد.

«الیسا آیرس» عضو ارشد شورای روابط خارجی برای هند، پاکستان و جنوب آسیا گفت: امیدوارم که کشورهای افغانستان، پاکستان و هند برای برقراری صلح و ثبات در منطقه با یکدیگر همکاری کنند.

بر اساس گزارش برخی رسانه‌ها، سال گذشته مودی و شریف در حاشیه اجلاس اتحادیه همکاری‌های منطقه‌ای جنوب آسیا (سارک)در نپال  دیداری محرمانه داشته بودند.

با این حال بسیاری از کارشناسان بر این باورند که روند بهبود روابط میان هند و پاکستان در اختیار مقامات رسمی این 2 کشور نبوده و گروه‌های فشار و ذی‌نفوذ مذهبی، سیاسی و نظامی در هند و پاکستان بر این روند تأثیر چشمگیری دارند.

49261

کد N1083871