حکومت وحدت ملی از داعش در شرق افغانستان حمایت می‌کند

تسنیم نوشت: یک مقام افغانی می‌گوید مدارک بسیاری در مورد حمایت و همکاری دولت و برخی مقامات امنیتی این کشور از داعش در اختیار دارد.

معاون پارلمان افغانستان صبح امروز در این مجلس با اشاره به فرود هواپیماهای مشکوک در نقاط مختلف ولایت «ننگرهار» اعلام کرد که مدارک بسیاری در مورد حمایت و همکاری دولت و برخی مقامات امنیتی این کشور از داعش در اختیار دارد.

صبح امروز صحن علنی پارلمان افغانستان شاهد دور جدیدی از درگیری‌های این مجلس و نهادهای امنیتی این کشور بود.

«محمد ظاهر قدیر» معاون اول پارلمان افغانستان در نشست امروز اعلام کرد: چند روز است که هواپیماهای مشکوکی در نقاط مختلف ولایت ننگرهار فرود می‌آیند.

وی گفت: به علت هرج و مرج و نابسامانی‌های بسیار، افغانستان به شهر بدون بازخواست تبدیل شده است.

معاون دوم پارلمان افغانستان تأکید کرد: اسناد بسیاری دارم که ثابت می‌کند حکومت افغانستان و مشاور امنیت ملی از پروژه داعش در این کشور حمایت می‌کنند.

قدیر اذعان داشت: به مرور زمان همه اسنادی را که در اختیار دارم برای نمایندگان مردم در پارلمان افغانستان ارائه خواهم کرد.

وی با ارائه یکی از اسناد گفت: فرماندهی لشکر 201 سیلاب ارتش افغانستان در نامه‌ شماره 761 به تاریخ 1394/3/3 پیرامون فعالیت‌های برخی در شهرستانهای «شینوار» و «آچین» به مقامات کابل گزارشی را ارسال کرده است.

در این نامه که بخشهایی از آن توسط قدیر خوانده شد آمده است: 90 درصد افرادی که در گذشته از طرف حکومت افغانستان کارت و مجوز اقامت دریافت کرده‌‌اند، اکنون در شهرستانهای نازیان و آچین عضویت گروه تروریستی داعش را کسب کرده‌اند.

در قسمتی از این نامه تصریح شده، افرادی را که ارتش در عملیاتهای خود در این مناطق از پای درآورده نیز کارتها و مجوزهای اقامتی که حکومت افغانستان توزیع کرده بود از آنها کشف شده است.

عبدالظاهر قدیر اظهار داشت: لطفا برخی از نمایندگان مردم با تشکر و قدردانی از «معصوم استانکزی» سرپرست وزیر دفاع افغانستان حیثیت پارلمان این کشور را نبرد.

در هفته‌های گذشته نیز «ظاهر قدیر» در سخنان خود در صحن علنی مجلس این کشور نهادهای امنیتی افغانستان از جمله شخص «حنیف اتمر» مشاور امنیت ملی اشرف‌غنی را متهم به حمایت از شکل‌گیری گروه تروریستی داعش در افغانستان کرده بود.

به گفته وی، نهادهای امنیتی افغانستان با همکاری برخی سفارتخانه‌های خارجی بحث حمایت از داعش را دنبال می‌کنند و رهبران این گروه تروریستی نیز آزادانه در کابل تردد می‌کنند.

52261

کد N1083487