کنفراس بین‌المللی وحدت اسلامی

شیخ نعیم قاسم: ایران پرچم بیداری اسلام را برافراشته نگه داشته است

هفته وحدت,وحدت,ضرورت وحدت مذاهب

معاون دبیر کل حزب الله لبنان گفت: برای رسیدن به وحدت باید همواره در میدان حضور داشته باشیم و درست بودن اسلام را باید به جهان معرفی کنیم. همچنین پیروی از رهبر و ولایت فقیه می‌تواند سبب رسیدن به وحدت در جهان اسلام باشد.

به گزارش خبرنگار دین و اندیشه خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، ‌شیخ نعیم قاسم در مراسم افتتاحیه بیست و نهمین کنفرانس وحدت اسلامی با بیان اینکه اکنون جهان اسلام با دو بحران عمده و مهم روبروست، اظهار کرد: محورهای همه بحران‌ها در دو مطلب است؛ یکی اشغال استکبار و پدیده های رژیم های وابسته به آن و شکل دوم بحران‌ها، خدشه دار کردن چهره اسلام است.

وی گفت: جمهوری اسلامی ایران و امام خمینی(ره) توانست مشکل واقعی جهان اسلام را مشخص کند. جمهوری اسلامی ایران پرچم بیداری جهان اسلام را برافراشته نگه داشته است و مردم را همواره به عزت دعوت کرده است. همسویان جمهوری اسلامی ایران همواره منادی وحدت بوده اند.

وی ادامه داد: ما از دو راه می‌توانیم با استکبار و بحران‌های آن مبارزه کنیم. راه اول این است که مواضع خود را مشخص کنیم. آن‌ها با اقداماتی که در سوریه، عراق و یمن می‌کنند می‌خواهند اراده مردم را زیر سوال ببرند. ما اگر خدا را یاری کنیم خدا هم ما را یاری می‌کند. راه حل دوم مقاومت به شکل درست آن است. ما در هر موقعیتی که باشیم اسرائیل را هدف قرار می دهیم و بر روی هیچ دولتی حساب نمی کنیم و فقط معتقدیم که بحران‌ها باید به دست خود مردم حل شود.

معاون دبیر کل حزب الله لبنان در ادامه با ارائه چند پیشنهاد برای بحران‌های منطقه عنوان کرد: ما هر چقدر که شرایط در منطقه دشوار باشد باز هم باید بایستیم و صبر پیشه کنیم و همواره اراده خود را حفظ کنیم. پیشنهاد بعدی من این است که باید درست بودن و منطقی بودن اسلام را ثابت کنیم ولی نباید به گونه‌ای باشد که وحدت دچار مشکل شود. پیشنهاد بعدی من پیروی از رهبر و ولی فقیه است چرا که این امر بسیار مهم است. وضعیت ما در 30 سال قبل چه بوده است و اکنون چگونه است. ما با وحدت می‌توانیم به آنچه که می خواهیم برسیم. ما هر گز نمی توانیم با عصبانیت به اهداف خود برسیم چرا که عصبانیت از عوامل فتنه است باید کاری کنیم که درک دیگران در جامعه و جهان نسبت به اسلام تغییر کند.

در ادامه مراسم محمت گورمز با بیان اینکه امروز دیدار ما یک دیدار اندیشه ای است. امروز ما در شرایطی در این مکان حضور پیدا کردیم که در جهان اسلام مشکلاتی شعله ور شده است، اظهار کرد: امروز جهان ما با خشونت فراوان و با شرایط سخت و دشواری روبروست. در سوریه، لیبی، یمن و نیجریه و خیلی از کشورهای دیگر شاهد این شرایط بحرانی هستیم. آن‌ها اماکن مقدس و زنان و کودکان ما را هدف قرار داده اند و به آن‌ها حمله می‌کنند تا به اهداف خود برسند. امروز بیداری جهان اسلام دارد از بین می‌رود. آن هم به دست کسانی که دارند این جنایت های هولناک را انجام می‌دهند. گروه‌های تکفیری، اسلام و دین را هدف قرار داده اند و می خواهند جهان اسلام دچار تفرقه شوند. امروز ما برای این جمع شده ایم که بتوانیم به وحدت و همبستگی برسیم و برای رسیدن به این وحدت باید از منافع شخصی خود دست برداریم.

وی ادامه داد: همه باید در راستای یک هدف گام برداریم. ما یک تمدن اسلام داریم که باید آن را حفظ کنیم. محبت باید در دستور کار ما قرار بگیرد. نباید اجازه بدهیم که دشمنان از اختلافات ما بهره ببرند باید در جامعه برای رسیدن به وحدت گام برداریم. نباید اجازه بدهیم که اختلافات مذهبی سبب از بین رفتن وحدت شود. باید پیام دین اسلام برای ما مهم باشد نه شیعه و سنی بودن. همه ما در زیر لوای پرچم اسلام هستیم و باید از همین طریق راه خود را پیدا کنیم. امام حسن (ع) برای رسیدن به وحدت زمان خود صلح را انجام داد. امت اسلامی هم اکنون باید به یک وحدت واحده برسند.

انتهای پیام

کد N1082574