درگیری‌های مجدد در محل مسجد بابری هند

حضور یگان‌های اطلاعاتی و امنیتی پس از اقدام مسلمانان آیودیای هند در ایجاد تمثالی از مسجد بابری در محل مورد مناقشه آن افزایش یافت.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از تایمز او ایندیا، پلیس آیودیا می‌گوید تعدادی از ساکنان در نزدیکی محل مورد مناقشه ساخت و ویرانی مسجد بابری، اقدام به ساخت تمثالی از این مسجد کرده‌اند. با این حال اما با توجه به حساسیت این محل هم برای هندوها و مسلمانان، بزرگان محلی به سرعت نمونه مسجد را از محل دور کردند.

مسلمانان این منطقه اما با انتقاد از برداشتن ماکت مسجد بابری نسبت به انتقال سنگ به این منطقه برای ساخت معبد "رام" و عدم توقف آن توسط دولت انتقاد کردند.

مسلمانان این منطقه سپس در مقابل ایستگاه پلیس دست به اعتراض زدند.

این در حالی است که مقامات فیض‌آباد تاکید می‌کنند دولت به هیچ فعالیتی که صلح را خدشه دار کند اجازه نخواهد داد. مقامات اکنون اعلام کرده‌اند که شرایط در این منطقه عادی است.

مسجد بابُری نام مسجدی در شهر آیودیا (آیودهیا یا آجودهیا) در بخش فیض آباد در ایالت اوتارپرادش هند است که برفراز تپه‌ای به‌نام «رام کوت» به معنی «قلعه رام» وجود داشت. این مسجد که در اوایل سده دهم هجری به دستور ظهیرالدین محمد بابُر بنا شده بود در ۱۹۹۲ م/ ۱۳۷۱ ش توسط هندوهای افراطی تخریب شد. این افراد معتقدند، مسجد در محل زادگاه خدای آنها "راما" بنا شده بود و پیش‌تر معبدی در آن مکان قرار داشته که در زمان بابر تخریب شده است. از زمان تسلط انگلیسی‌ها بر شبه قاره هند تاکنون مسجد بابری موضوع درگیری‌های خونین میان هندوها و مسلمانان بوده است. پیش از تخریب مسجد، خشونت بر سر این اختلاف هر از گاهی فوران می‌کرد و مقامات مدنی آن را با وعده ساخت معبد یا استفاده از این مسجد به عنوان محل عبادت فرو می‌نشاندند اما با تخریب مسجد بابری ناآرامی‌ها و درگیری‌های متعدد و شدیدی آغاز شد که ابعاد مذهبی، اجتماعی، سیاسی و حقوقی پیدا کرده است و تاکنون حدود ۲۰۰۰ نفر که بیشتر آنان مسلمان هستند در این درگیری‌ها جان باخته‌اند.

انتهای پیام

کد N1081138