رایزنی امیرعبداللهیان و دی میستورا درباره سوریه

سوريه,حسين اميرعبداللهيان,معاون عربي و آفريقاي وزارت امور خارجه

در تماس تلفنی معاون عربی و آفریقای وزیر امور خارجه کشورمان و استفان دی میستورا نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در امور سوریه ، آخرین تحولات و وضعیت گفت‌وگوهای بین المللی سوریه مورد بررسی قرار گرفت .

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) در این تماس ، امیرعبداللهیان ضمن اشاره به لزوم تعیین فهرست گروههای تروریستی بدون تقسیم تروریسم به خوب و بد و بر مبنای کمیته فرعی منبعث از نشست نیویورک بر ضرورت برخود واقع بینانه جامعه بین المللی در پیگیری همزمان مبارزه با تروریسم و روند سیاسی در سوریه تاکید کرد .

معاون عربی و آفریقای وزارت امور خارجه گفت: بحران سوریه صرفا در گرو احترام به حاکمیت ، استقلال ، وحدت ملی و تمامیت ارضی سوریه ، احترام به اراده مردم سوریه بر مبنای گفت‌وگوهای طرف‌های سوری بین معارضه معتقد به راهکار سیاسی و حکومت است و از این رو جمهوری اسلامی ایران اعتقاد دارد گفت‌وگوهای ملی باید با محوریت سازمان ملل متحد باشد.

دی میستورا از حضور و نقش سازنده و موثر ایران در نشست های وین و نیویورک در مورد سوریه تشکر و اظهار کرد :نسبت به ابتکار سازمان ملل برای گردهم آوری و توافق کشورهای تاثیرگذار بر روند سیاسی خوش بین است .

نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در امور سوریه افزود: احترام به نظر مردم سوریه و حفظ تمامیت و یکپارچگی سرزمین این کشور جزو اصول و مبانی سازمان ملل می باشد و با توجه به مشارکت تمامی کشورهای موثر در سوریه در نشست های اخیر در وین و نیویورک اظهار امیدواری کرد تا گفت‌وگوهای سوری سوری تا پایان ماه میلادی جاری برگزار شود .

قرار است نماینده ویژه دبیرکل قبل از این نشست به منطقه و از جمله تهران سفر کند.

انتهای پیام

کد N1079857