تاس خبر داد

تحویل سامانه اس 300 به ایران از ژانویه/آموزش 80 متخصص ایرانی برای استفاده از اس 300

روسيه,اس 300

خبرگزاری تاس به نقل از یک منبع آگاه روس از آغاز تحویل سامانه‌های دفاعی اس 300 به ایران در ماه ژانویه خبر داد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری تاس، یک منبع در سیتسم همکاری فنی و نظامی روسیه روز جمعه گفت که تحویل اولین سامانه دفاعی موشکی اس 300 به ایران از ابتدای سال آینده میلادی ، یعنی در ماه ژانویه آغاز خواهد شد و در ماه فوریه ( یک ماه بعد) تکمیل می‌شود . ایران دومین سامانه را در ماه اوت یا سپتامر 2016 تحویل خواهد گرفت.

این منبع روس افزود: مسکو به تعهدات خود برای تامین و انتقال سامانه اس 300 پی ام یو 2 به ایران پایبند خواهد بود.

وی همچنین گفت:‌ حدود 80 متخصص ایرانی برای استفاده از سامانه دفاعی موشکی اس 300 در آکادمی هوا- فضای موژیسکی آموزش داده خواهند شد. این متخصصان ایرانی آموزش خود را از ژانویه 2016 آغاز خواهند کرد که چهار ماه به طول خواهد انجامید.

این منبع نظامی روس تصریح کرد: این اقدام بخشی از قرارداد است و هزینه های آموزش در این قرارداد پیش بینی شده است. متخصصان ایرانی پس از آن در ماه مه به خانه باز خواهند گشت.

به گفته این منبع آگاه بر اساس قراردادی که میان تهران و مسکو در سپتامبر سال 2015 به امضا رسید، اولین سامانه اس 300 برای انجام مراحل تست و آزمایش فورا به منطقه کاپوسیتن یار منتقل شد و در حال حاضر اولین آزمایش آن رو به پایان است و منتظر تائید نهایی و مجوزهای لازم است.

بر اساس این گزارش، اولین سامانه دفاعی موشکی اس 300 به بندری در سواحل دریای خزر منتقل و از طریق دریایی به ایران تحویل داده خواهد شد.

به گزارش ایسنا، ایران و روسیه ابتدا در سال 2007 قرارداد خرید پنج سامانه اس- 300 را امضا کردند اما در سال بعد از آن ، رئیس جمهور وقت روسیه تحت فشارهای غرب و آمریکا به این بهانه که تحویل اس 300 به تهران نقض قطع‌نامه در شورای امنیت سازمان ملل است،‌ اجرای آن را به حالت تعلیق در آورد. ایران سپس در یک دادگاه بین‌المللی علیه روسیه شکایت کرد.

اما ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه در آوریل سال جاری با صدور حکمی منع تحویل سامانه دفاعی اس-300 را به ایران لغو کرد.

ایران قرار است پس از دریافت اولین سامانه اس -300 شکایت خود را از مسکو پس بگیرد.

انتهای پیام

کد N1079845