ولید معلم: سوریه آماده شرکت در مذاکرات صلح ژنو است

سوريه

وزیر امور خارجه سوریه امروز (پنجشنبه) اعلام کرد: سوریه آماده است تا در مذاکرات صلح ژنو شرکت کند و امیدوار است که این مذاکرات به سوریه در تشکیل یک دولت متحد ملی کمک کند.

وزیر امور خارجه سوریه امروز (پنجشنبه) اعلام کرد: سوریه آماده است تا در مذاکرات صلح ژنو شرکت کند و امیدوار است که این مذاکرات به سوریه در تشکیل یک دولت متحد ملی کمک کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، ولید معلم، وزیر امور خارجه سوریه گفت: من به وانگ یی، وزیر امور خارجه چین گفته‌ام که سوریه آماده شرکت در مذاکرات سوریه - سوریه در ژنو بدون هیچ‌گونه مداخله خارجی است.

وی افزود: به محض آنکه فهرست هیات مخالفان سوری را دریافت کنیم هیات ما نیز آماده خواهد شد. ما امیدواریم که این مذاکرات موفقیت‌آمیز باشد تا به ما در داشتن یک دولت متحد ملی کمک کند.

ولید معلم ادامه داد: این دولت یک کمیته قانونی تشکیل خواهد داد تا قانون اساسی جدیدی را حول محور قوانین جدید انتخاباتی تدوین کند که براساس آن پارلمان بتواند ظرف 18 ماه یا کمتر انتخابات برگزار کند.

شورای امنیت سازمان ملل روز جمعه به اتفاق آرا قطعنامه‌ای را درخصوص تایید یک نقشه راه بین‌المللی برای روند صلح سوریه تایید کرد؛ اقدامی که نمایشی نادر از اتحاد میان قدرت‌های بزرگ درخصوص درگیری‌ای محسوب می‌شود که تاکنون جان بیش از 250 هزار تن را گرفته است.

سازمان ملل قصد دارد تا مذاکرات صلح در ژنو را تا پایان ژانویه سال 2016 میلادی برگزار کند.

قطعنامه روز جمعه برنامه مذاکره شده در وین که خواستار یک آتش‌بس مذاکرات میان دولت سوریه و مخالفان سوری و یک جدول زمانی دو ساله برای ایجاد یک دولت متحد و برگزاری انتخابات است را تایید کرد اما موانعی نیز برای پایان دادن به جنگ داخلی سوریه باقی مانده است چراکه هیچ‌یک از طرفین درگیر قادر به تضمین یک پیروزی نظامی مشخص نیستند. علی‌رغم توافق آنها در سازمان ملل قدرت‌های بزرگ درخصوص اینکه چه کسی نماینده اپوزیسیون خواهد بود و اینکه آینده بشار اسد رئیس‌جمهور سوریه چه می‌شود دچار اختلاف‌نظر هستند.

همزمان با تلاش پکن برای کمک به روند صلح سوریه، وزیر امور خارجه چین از دولت سوریه و مخالفان سوری خواست تا به چین بیایند.

انتهای پیام

کد N1078900