مشاور نخست وزیر پاکستان:

حضور پاکستان در ائتلاف نظامی عربستان ضرورتی ندارد

سیاسی

مشاور امور خارجی نخست‌وزیر پاکستان گفت: از اهداف سیاسی عربستان برای مبارزه با تروریسم حمایت می‌کنیم اما لزومی ندارد در ائتلاف نظامی این کشور شرکت داشته باشیم.

 به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از «روزنامه پاکستان»، «سرتاج‌عزیز» مشاور امور خارجی نخست وزیر پاکستان در گفتگو با خبرنگاران اظهار داشت: از اهداف سیاسی عربستان برای مبارزه با تروریسم حمایت می‌کنیم ولی لازم نیست در ائتلاف نظامی با این کشور شرکت داشته باشیم.

وی افزود: شرکت پاکستان در ائتلاف نظامی با عربستان قطعی نبود و فقط قرار بود برای کمک خودجوش با این کشور همکاری کنیم.

سرتاج عزیز تأکید کرد: به جرأت می‌توانم بگویم همه کشورها با توجه به منافع خود به این ائتلاف می‌پیوندند و مجبور به اعزام نیرو و همکاری نظامی نیستند.

صحبت های امروز سرتاج‌عزیز در حالی مطرح می‌شود که روز گذشته مشاور نخست‌وزیر پاکستان با حضور در مجلس سنای پاکستان کوشید نظر موافق و حمایت سناتورها جهت پیوستن این کشور به ائتلاف مبارزه با تروریسم به رهبری عربستان را جلب کند که با پاسخ منفی آنها مواجه شد.

چندی پیش نیز «قاضی‌خلیل‌الله» سخنگوی وزارت امور خارجه پاکستان گفت: با تشکیل ائتلاف نظامی برای مبارزه با تروریسم مخالف نیستیم اما ریاض باید نقش اسلام‌آباد را مشخص کند.

«عمران خان» رهبر حزب تحریک انصاف با اشاره به اینکه نادیده گرفتن نظر پارلمان نظام دموکراسی در پاکستان را به خطر می‌اندازد، تأکید کرد: نمایندگان احزاب سیاسی باید ائتلاف با عربستان را تأیید کنند.

 لازم به ذکر است که  چندی پیش در نشست «ریاض»، «محمد بن سلمان» وزیر دفاع و جانشین ولیعهد عربستان سعودی اعلام کرد که ائتلافی را برای مبارزه با تروریسم در افغانستان، لیبی، سوریه، مصر و عراق با حضور ۳۴ کشور تشکیل داده است.

به گفته مقامات عربستانی عملیات‌های این ائتلاف تنها به داعش محدود نبوده و دیگر «گروههای تروریستی» هم هدف حمله قرار خواهند گرفت.

سال گذشته هم زمانی که باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا تشکیل «ائتلاف مبارزه با داعش» را اعلام کرد، گفت: بیش از ۶۰ کشور در این ائتلاف حضور خواهند داشت.

 

کد N1078282