حاشیه های مهر از روز سوم ثبت نام داوطلبان انتخاباتی:

از صف انتظار ثبت نام تا کاندیدای دیپلمات/ دامادم گفته مصاحبه نکن!

سیاسی

در پایان سومین روز ثبت نام انتخابات خبرگان ۱۴۷ داوطلب و در پایان اولین روز ثبت نام انتخابات مجلس شورای اسلامی ۸۴۵ داوطلب نام خود را برای حضور در رقابتهای انتخاباتی ثبت کردند.

به گزارش خبرنگار مهر، بازار ثبت نام ها در سومین روز ثبت نام داوطلبان انتخاباتی بسیار داغ بود چرا که علاوه بر داوطلبان مجلس خبرگان، داوطلبان انتخابات مجلس شورای اسلامی نیز برای ثبت نام شال و کلاه کرده و به وزارت کشور آمده بودند.

آیت الله تسخری: کلاس دارم!

آیت الله تسخیری اولین چهره نام آشنایی بود که به وزارت کشور آمد. این روحانی خوش‌رو که مراحل ثبت نامش با سرعت انجام شد در جواب خبرنگاران که از وی خواسته بودند به سوالاتشان پاسخ بدهد گفت: «کلاس دارم؛ دیرم می شود.»

موسوی بجنوردی: دامادم گفته مصاحبه نکن!

به قول نوه اش آب زنید راه را ... موسوی بجنوردی آمد! ساعت ۱۰ صبح بود که عضو مجمع روحانیون مبارز برای ثبت نام انتخابات خبرگان به وزارت کشور آمد. موسوی بجنوردی که بدلیل ناقص بودن مدارکش مدت زیادی در وزارت کشور حضور داشت، زمانیکه از وی خواسته شد در جمع خبرنگاران حضور یابد گفت: «دامادم گفته است مصاحبه نکن.»

اما بسیاری از داوطلبان امروز ناشناخته و در جویای نام بودند. بطوریکه خیلی از آنان به دنبال خبرنگاران می گشتند تا نامی هم از آنان در خبرها برده شود.

روز اول ثبت نام انتخابات مجلس شورای اسلامی در حالی به پایان رسید که بجز تعدای انگشت شمار از نماینده های فعلی یا سابق مجلس چهره نام آشنایی دیده نشد.

بازار داغ چهره های خبره

اما بازار چهره ها در انتخابات مجلس خبرگان گرم بود و آیت الله امینی، آیت الله تسخیری، حجت الاسلام موسوی بحنوردی، حجت الاسلام محمدتقی رهبر، آیت الله امینی و حجت الاسلام محمود علوی برای ثبت نام به وزرات کشور آمدند.

امروز تعداد داوطلبان آنقدر زیاد بود که باید شماره می گرفتند و در سالن انتظار می نشستند. این امر فرصتی شد تا با برخی از آنان گپ و گفتی داشته باشیم.

کاندیداهایی که نام جریان های سیاسی را نمی دانستند

در اویل روز چهره های جوان زیاد به چشم می خورد اما با گذشت دقیقه ها و ثانیه ها چهره های میانسال و مسن هم به جمع داوطلبان اضافه شدند بنابراین نمی شود گفت کدام قشر و طیف سنی بیشترین داوطلب را داشته است. اما اکثر آنان مستقل بودند بطوریکه حتی نام جریان های سیاسی را هم نمی دانستند.

کاندیدای زنی که کشاورزان از او حمایت می کردند

یک داوطلب خانومی خود را نماینده کشاورزان معرفی کرد و گفت در شهر قدس زندگی می کند. این داوطلب که روی رای کشاورزان حساب باز کرده بود گفت من استاد دانشگاه هم هستم علاوه بر کشاورزان، دانشجویان هم به من رای می دهند.

امروز که ثبت نام از داوطلبان مجلس آغاز شده بود حضور یک داوطلب خبرگان برای خبرنگاران مغتنم بود و بدلیل تفاوت ظاهری آنان با دیگر کاندیداها کاملا قابل تشخیص بودند.

کاندیدای متولد ۱۳۰۹ تا ۱۳۶۷ خبرگان

یک روحانی سید که چهره ای معنوی هم داشت برای ثبت نام به وزارت کشور آمد. وی که موسوی ننه کران نام داست، متولد ۱۳۰۹ بود. و می خواست از حوزه انتخابیه اردبیل وارد انتخابات شود. موسوی ننه کران توانست لقب کهن ترین کاندیدای امروز را از آن خود کند.

البته در این رقابت جوان ترین داوطلب خبرگان هم که متولد ۱۳۶۷ بود برای ثبت نام به وزارت کشور آمد. وی محمد تاج الدینی نام داشت که گفت داوطلب حوزه انتخابیه کرمان است.

کاندیدای غیر مکلای خبرگان

یکی از داوطلبان هم که بدلیل ظاهرش گمان می شد کاندیدای مجلس است، گفت من می خواهم در انتخابات خبرگان ثبت نام کنم. وی  که ادعا می کرد کارشناس ارشد محیط زیست است در پاسخ به این سوال که چگونه می خواهید داوطلب خبرگان شوید؟ گفت: در آزمون اجتهاد شرکت می کنم. البته این کاندیدای غیر مکلا قبلا در انتخابات مجلس هم شرکت کرده که رد صلاحیت شده بود و حال بخت خود را در انتخاباتی دیگر می خواست بیازماید.

قول اصلاح طلبان به یک کاندیدای زن

امروز حدود ۱۰ داوطلب زن به وزارت کشور آمدند که در میان آنان خانمی گفت هدفش از شرکت در انتخابات مجلس تغییر چهره مردانه مجلس است. او گفت که اصلاح طلب است چراکه اصلاح طلبان قول داده اند ۱۰ کرسی مجلس را به ما خانم ها بدهند. وی داوطلب حوزه انتخابیه لرستان بود.

کاندیدای دیپلمات

از میان داوطلبانی که در صف انتظار نشسته بودند یک داوطلب یقه دیپلمات پوش هم دیده می شد. وی کارمند وزارت خارجه بود. محمد علی یگانه دوست نام داشت و در گذشته کنسول ایران در هند بوده است. وی گفت که می خواهد از حوزه انتخابیه تفرش وارد انتخابات شود.

بلاخره وزیر اطلاعات آمد

اما حوالی ساعت ۱۴ بود که خبر آمدن وزیر اطلاعات خبرنگاران را سرکار گذاشته بود! و عکاسان آماده باش برای حضور علوی در وزارت کشور بودند تا اینکه بلاخره ساعت ۱۶ شاهد حضور وی در ستاد انتخابات بودیم.

مصافحه گرم علوی با آیت الله امینی

آیت الله امینی که ساعت ۱۴ به وزارت کشور آمده بود هنوز درحال طی کردن مراحل ثبت نام بود که وزیر اطلاعات هم آمد. علوی با دیدن آیت الله امینی مصافحه گرمی با وی کرد. جالب اینکه مراحل ثبت نام وزیر اطلاعات با آیت اله امنینی همزمان تمام شد.

 

کد N1072577