رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی:

ملت و رهبران ایران تفرقه را خطری برای تمامی امت اسلامی می‌دانند

احمد مبلغی,دانشگاه مذاهب اسلامی,ضرورت وحدت مذاهب

رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی گفت: امت اسلام با وجود اختلافات مذهبی، باید در کنار هم زندگی کنند تا فرصت اختلاف‌افکنی و رخنه در صفوف جامعه را به تروریست‌ها و افراط گراها ندهند.

رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی گفت: امت اسلام با وجود اختلافات مذهبی، باید در کنار هم زندگی کنند تا فرصت اختلاف‌افکنی و رخنه در صفوف جامعه را به تروریست‌ها و افراط گراها ندهند.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، حجت‌الاسلام والمسلمین احمد مبلغی در گفت‌وگو با مجله معروف مصری هفت ایام با بیان اینکه آماده مذاکره جهت برقراری روابط خوب با کشورهای عربی هستیم، گفت: امت اسلامی در شرایط کنونی برای از بین بردن اختلافات و مقابله با خطر تروریسم که منطقه را تهدید می کند و مداخلات غرب را نیز در پی دارد، نیازمند چنین گفت‌و گوها و روابطی است.

وی در پاسخ به سوالی پیرامون رابطه ایران و عربستان سعودی نیز گفت: ایران به دنبال مستحکم سازی روابطش با تمام کشورهای عربی است و در این زمینه نیز تلاش می کند و در صورت فراهم شدن زمینه، آمادگی و رغبت از سوی عربستان، آماده ی مذاکره با این کشور نیز است.

مبلغی یادآور شد: امت اسلام با وجود اختلافات مذهبی، باید در کنار هم زندگی کنند تا فرصت اختلاف افکنی و رخنه در صفوف جامعه را به تروریست ها و افراط گراها ندهند.

این استاد حوزه علمیه قم در پاسخ به این سوال که چگونه می توان با تفکر افراطی جدیدی که اخیراً به اشکال مختلف بروز یافته است، مقابله کرد؟ اظهار کرد: عدم اقدام دانشمندان و علمای اسلام به ارایه و به کارگیری "اندیشه اسلامی مواجهه تحمل آمیز با اختلافات مذهبی" این فرصت را به اهل جهل داده است تا آنها فضای موجود را مملو از تفکر افراطی بسازند و از اختلافات فکری موجود، به نفع افکارشان که فاقد محتوای دینی صحیح است، سوء استفاده کنند.

وی تصریح کرد: البته در واقع دو مشکل وجود دارد؛ از یک سو عرصه را خالی و بی رقیب دیده اند و لذا فضا را با افکار غیراسلامی و غیر انسانی خود پر کرده‌اند و از سویی دیگر، مشکل به کاستی ها در فعالیت های فکری علمای اسلام بر می گردد، چرا که علمای امت، دیدگاه اسلام را در خصوص همزیستی تشریح نکرده اند، یعنی توضیح نداده اند که هم زیستی در اسلام یک اصل قرآنی است و اسلام به ما اجازه نمی دهد که آن را نقض کنیم و مهمل گذاریم.

رئیس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس شورای اسلامی یادآور شد: ما نیز به امت اسلام توضیح نداده ایم که از نظر اسلام، اختلافات فکری مربوط به دنیای اندیشه است و نباید حقیقت زندگی و همزیستی را دستخوش تاثیر قرار دهد و آن را دچار اختلال کند، ما بسیاری از افکار قرآنی را در این زمینه مطرح نکرده ایم و حتی در برخی موارد، بی آنکه بخواهیم زمینه را برای اجرای مأموریت های شیطانی تکفیری ها فراهم نموده و آنان را به این سمت، سوق داده ایم.

مبلغی گفت: به مسأله محترم شمردن اختلافات فکری بی توجهی کردیم در نتیجه، متأسفانه زمینه برای انجام گناه بزرگ و رفتار غیر اخلاقی برخی افراد فراهم شد و آن گناهِ توهین به مقدسات یکدیگر است.

نماینده جمهوری اسلامی ایران در کنفرانس سال گذشته الازهر مصر بیان کرد: من از الازهر می خواهم تا کارگروهی متشکل از مذاهب مختلف اسلامی را دعوت کند تا مفاهیم علمی و دقیق را ارایه کند تا در نتیجه، زندگی اجتماعی توأم با همه افکار مختلف و بدون تکفیر و افراطی گری فراهم شود.

رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی همچنین در پاسخ به خبرنگار این مجله مصری درباره " نقش ایران در مواجهه با داعش و به ویژه انجام عملیات در نزدیکی مرزهای ایران با عراق" گفت: داعش یک خطر فکری، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی به شمار می آید و برای همین، مواجهه با داعش از مهم ترین دغدغه های ایران است.

وی گفت: ایران اسلامی معتقد است مبارزه با داعش، فقط در عرصه مبارزه در میدان جنگ خلاصه نمی شود، بلکه باید مبارزه‌ای شامل حرکت علمی، سیاسی و فتوایی باشد و لازم است تمام امت بر ضد آنها به پا خیزند.

مبلغی گفت: توافقی بر سر موضوع سوریه بین ایران و حزب‌الله وجود دارد که براساس آن، هر دوطرف، مبارزه با داعش را برای امن نگه‌داشتن سایر کشورها و دور نگه داشتن آنها از خطر تروریست‌ها و مداخله کشورهای غربی، لازم و ضروری می‌دانند.

رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی افزود: از آنجا که کشورهای غربی، مبارزه با تروریست را بهانه‌ای برای حضور نیروهای خود در خاورمیانه و به ویژه سوریه و عراق می‌دانند، حزب الله در سوریه در جهت جلوگیری از پیشروی داعش اقدام می‌کند. این همان مسأله ای است که ایران از آن حمایت می کند.

این عضو شورای مرکزی مجمع تقریب مذاهب اسلامی در پاسخ به سوال دیگر که "چگونه از شما دعوت شد تا در کنفرانس مبارزه با تروریسم که در الازهر برگزار شد، شرکت کنید؟" خاطرنشان کرد: نامه ای از شیخ احمد طیب، شیخ الازهر به دستم رسید که در آن از من خواسته شده بود تا در این کنفرانس شرکت کنم. من نقش الازهر را در گردهمایی مسلمانان نقشی ویژه می دانم، الازهر مصر در این دعوت، بر همزیستی انسانی و همزیستی اسلامی تاکید کرد.

مبلغی گفت: نفس هم‌نشینی نمایندگان مذاهب مختلف اسلامی و جریان‌های مختلف، زیر یک سقف در این کنفرانس تصویر زیبایی ارایه داد که می‌شود گفت بزرگترین دستاورد این کنفرانس بود. جریانهای مختلفی که همگی هدف مشترک "بررسی راه های مبارزه با خشونت و تکفیر" را دنبال کردند، علاوه بر این، ظهور مجدد الازهر در صحنه فعالیت امت اسلامی و دعوت به اعتدال، خود یک پیشرفت است.

وی در پاسخ به سوالی درباره روابط دیپلماتیک ایران و مصر نیز گفت: در روابط میان ایران و مصر، تنش هایی وجود دارد اما شرایط کنونی ایجاب می کند تا درمانی فوری برای این موضوع اندیشیده شود تا روابط میان دو کشور بهبود یابد. امت اسلامی نیازمند ایجاد تعاون و همکاری میان دولت و ملت هر دو کشور است.

رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی افزود: مصر می بایست در مسائل منطقه حضور ویژه داشته باشد. از سوی دیگر سیاست‌های ایران در منطقه روشن است. ایران در امور داخلی کشورها دخالت نمی‌کند ولی مصر نسبت به ایران دیدگاه مثبتی ندارد. این درحالی است که ایران حساسیت ویژه خود را در خصوص مصر علنی نموده و تاکید کرده است که قصد مداخله در امور داخلی این کشور و حوادث آن را ندارد.

وی ادامه داد: هر دو کشور باید این اختلافات را از بین ببرند و من می دانم که نظام ایران، آمادگی این کار را دارد و مایل به از سرگیری روابط دیپلماتیک میان دو کشور و نیز فرستادن سفیر دائم خود به مصر و پذیرفتن سفیر دائم مصر در ایران است. اما تنش در روابط دو کشور به نفع هیچ یک از طرفین و به نفع هیچ یک از کشورهای خاورمیانه و امت اسلامی نیست.

مبلغی همچنین در پاسخ به سوالی پیرامون روابط میان اهل سنت و شیعیان منطقه نیز گفت: حکومت جمهوری اسلامی ایران از مرجعیت فکری شیعه برخوردار است و دولت و ملت ایران این را به خوبی دریافته اند که تفرقه برای امت اسلام خطر محسوب می‌شود، من می خواهم این نکته را تاکید کنم که برخی از جاهلان شیعه و سنی در امت اسلام شکاف و تفرقه ایجاد می کنند.

وی ادامه داد: این در حالی است که علمای تمامی مذاهب این را دریافته اند که ایجاد وحدت کلمه در میان امت بر عهده آنهاست، الازهر نیز در این زمینه نقش به سزایی دارد و برای همین، ما نیز خواهان و مشتاق ایجاد اتحاد با علمای الازهر هستیم.

امت اسلام می بایست با وجود اختلافات مذهبی، در کنار هم زندگی کنند تا فرصت اختلاف افکنی و رخنه در صفوف جامعه را به تروریست ها و افراط گراها ندهند.

دانشگاه مذاهب اسلامی به دنبال تربیت منادیان وحدت در میان مسلمانان است

رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی با اشاره به فعالیت های دانشگاه مذاهب اسلامی نیز گفت: دانشگاه مذاهب اسلامی دانشگاه دینی است که می‌خواهد نسلی از علما و پژوهشگران مسلمان را از مذاهب مختلف، گرد هم جمع کند تا تبدیل به منادیان وحدت در میان مسلمانان شوند.

وی خاطرنشان کرد: این دانشگاه علاوه بر این در تلاش است تا اساتید و پژوهشگران متخصص در فقه و مبانی آن و نیز متخصصان فقه مقارن، اصول مقارن، علوم قرآنی مقارن، علوم حدیث مقارن و علم کلام مقارن را گرد هم آورد تا در مراکز دینی و فرهنگی و در دانشگاه ها به تدریس مشغول شوند تا از این رهگذر، ارزش هایی چون تحمل ورزی، برادری و تعاون میان مسلمانان را نشر دهند و مسلمانان را به همبستگی و گستردن عرصه برای میراث های فکری تمدن اسلامی، به دور از هرگونه تعصب مذهبی تشویق کنند.

مبلغی در پایان گفت: علاوه بر این می خواهیم تا از این طریق، علوم اسلامی را در جهت خدمت به امت اسلام، برای بهبود روابط میان تمامی اجزاء این امت و نیز ایجاد وحدت دینی و اجتماعی در میان امت تقویت کرده و آن را کاربردی کنیم و آن را با توجه به مقتضیات زمانه، به سوی زایایی و پویایی سوق دهیم.

این گفت‌وگو با مجله مصری هفت ایام به زبان عربی بود که به زبان فارسی ترجمه شد.

انتهای پیام

کد N1071995