یک فعال سیاسی :

در آستانه انتخابات تحول مهمی در جامعه نسبت به مسائل سیاسی شکل گرفته است

انتخابات,انتخابات مجلس,انتخابات مجلس دهم,انتخابات مجلس خبرگان پنجم

یک نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی با اشاره به تحول دیدگاه سیاسی مردم در آستانه انتخابات مجلس دهم گفت:‌ در فضای سیاسی حاکم در کشور دیدگاه‌های جناحی و سیاسی کاندیداها برای مردم اهمیت پیدا کرده است.

داریوش قنبری در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران ( ایسنا)، در مقایسه فضای انتخابات مجلس دهم با دوره قبلی اظهار کرد: شرایط برگزرای انتخابات مجلس دوره نهم با فضای فعلی حاکم بر کشور در آستانه انتخابات مجلس دهم بسیار متفاوت است.

وی با ابراز این عقیده که در انتخابات دوره نهم مجلس شورای اسلامی فضای سیاسی کشور مطلوب نبود و فضای شبه امنیتی بر کشور حاکم بود، اظهار کرد: انتخابات مجلس نهم با محدودیت‌های خاصی برگزار شد و بسیاری از چهره‌ها فرصت کاندیداتوری پیدا نکردند.

این فعال سیاسی با بیان اینکه در انتخابات دوره نهم مجلس شور و شوق چندانی برای مشارکت گسترده و وسیع مردم وجود نداشت گفت‌: با توجه به شرایط و فضای سیاسی حاکم بر کشور به نظر می رسد در انتخابات سال جاری برای انتخابات مجلس دهم، شور و نشاط خوبی را شاهد باشیم.

وی با بیان اینکه در انتخابات مجلس دهم شاهد مشارکت گسترده مردم خواهیم بود اظهار کرد: به نظر می آید نسبت به انتخابات مجلس نهم ،‌تحول مهمی در بین مردم نسبت به مسائل سیاسی در کشور شکل گرفته است؛ چرا که در گذشته در شهرستان‌ها مسائل قبیله‌ای و طایفه ‌ای اهمیت داشت اما امروز دیدگاه‌های جناحی و سیاسی برای مردم قابل توجه است.

قنبری با بیان اینکه در آرایش انتخاباتی امسال، رقابت بین دو جریان سنی اصولگرا و اصلاح طلب خواهد بود، افزود: احتمال اینکه برخی اصولگرایان معتدل تر در کنار اصلاح طلبان قرار گیرند، وجود دارد.

وی با بیان اینکه به نظر می رسد پایگاه اجتماعی اصلاح طلبان در انتخابات مجلس دهم نسبت به گذشته وسیع‌تر شده است و این موضوع باعث نگرانی اصولگرایان است ، تصریح کرد: پایگاه اجتماعی اصولگرایان در مقایسه با اصلاح‌طلبان کمتر از 30 درصد است بنابراین تمام تلاش خود را خواهند کرد تا از این فرصت ، به صورت حداکثری استفاده کنند.

این نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی خاطر نشان کرد: رویگردانی عمومی از اصولگرایانی به خاطر ناتوانی آن‌ها در اداره کشور و مشکلاتی است که برای دولت فعلی به ارث گذاشته اند که کل آن‌ها زمان بر است و تاثیرات آن باعث کاهش پایگاه اجتماعی اصول گرایان شده است.

قنبری با اشاره به طرح کاهش نصاب اکثریت از 25 درصد به 20 درصد در انتخابات مجلس دهم گفت:‌ این طرح از شگردهای اصولگرایان برای کسب کرسی های بیشتر در مجلس دهم است اما علی رقم تمام این تلاش‌ها جریان تند اصول‌گرایی برای حضور در مجلس شانس پایینی دارد و از جریان اصولگرایی کسانی به مجلس راه خواهند یافت که جزو معتدلین این جریان هستند.

انتهای پیام

کد N1071329