امروز صورت گرفت؛

برجام و اوضاع سوریه و یمن؛ محور گفتگوهای ظریف در نیویورک

سیاسی

وزیر امور خارجه کشورمان که در آمریکا به سر می برد در دیدار با دبیرکل سازمان ملل و وزرای خارجه چین و آلمان درباره اوضاع سوریه و یمن و آخرین مراحل اجرایی شدن برجام گفتگو کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از صداوسیما، محمد جواد ظریف بعد از دیدار با دبیرکل سازمان ملل و قبل از برگزاری نشست نیویورک درباره سوریه درباره محورهای دیدارش با مقامات این سازمان گفت: سوریه، برجام و تحولات یمن سه محور اصلی بود که در این دیدارها بر ضرورت حضور صحیح و مبتنی بر قوانین بین المللی از طرف معارضه ای که برای مردم سوریه قابل قبول است و برای صلح در سوریه تلاش کند، تاکید کردیم و نه معارضه ای که به طور رسمی با القاعده، داعش، جبهه النصره و احرار الشام وابستگی دارد.

وی درباره اجرای برجام نیز به مصوبه اخیر مجلس نمایندگان آمریکا درباره نحوه ویزای شهروندانی که قصد سفر به این کشور را دارند اشاره کرد و گفت: در مورد اجرای برجام اقداماتی که  می تواند مخل اجرای برجام باشد مثل تصمیمی که در مجلس نمایندگان آمریکا در مورد ویزا به آمریکا برای شهروندان کشورهایی که در واقع رفع ویزا برخوردار هستند بحث هایی در این زمینه شد.

وزیر امور خارجه کشورمان درباره دیدار با همتای چینی خود نیز گفت: با دوستان چینی در مورد بازسازی راکتور اراک صحبت کردیم و نحوه همکاری در این زمینه که گفتگوهای خوبی را داریم وهمینطور در مورد مسئله سوریه و یمن هم صحبت های خوبی شد. 

ظریف به دیدارش با همتای آلمانی خود نیز اشاره کرد و گفت: با آلمانی ها هم در این روزها موضوعات مختلفی مانند اجرای برجام یا سوریه داریم که  در این زمینه ها با هم گفتگو کردیم.

وی در پاسخ به این سئوال که چشم انداز نشست سوریه در نیوریورک را چگونه ارزیابی می کنید، گفت: معتقدیم در جلسه اول و دوم وین، روندی را شروع کردیم که نیازبود در مورد گروه های تروریستی و گروه های معارضه قابل قبول، برای حضور در مذاکرات و دولت وحدت ملی، توافق صورت گیرد.

ظریف افزود: به نظر می آید هنوز در این زمینه آمادگی لازم پیدا نشده است و باید ببینیم چه خواهد شد اما ما با تلاش برای رسیدن به نتیجه ای منطقی و پایان دادن به معضل مردم سوریه و جنگ و خونریزی و افراط در منطقه و جهان وارد این جلسه می شویم ولی فکر می کنم هنوز نیاز به کار جدی است تا بتوانیم این جلسه را با موفقیت تمام کنیم .

وزیر امور خارجه کشورمان در بخش انگلیسی این مصاحبه نیز بر ضرورت حضور جدی و فراگیر معارضه غیر تروریست سوریه تاکید کرد و گفت: ما از این روند حمایت کرده ایم  و از خیلی وقت پیش، دولت متحد ملی را پیشنهاد کرده بودیم.

وی افزود: امیدواریم این امر به حرکتی جدی تبدیل و گروه های مختلف معارضه را شامل شود، نه فقط یک گروه از معارضه را و همزمان باید معارضه حقیقی با وابستگان رسمی به داعش، جبهه النصره و دیگر انشعاب های القاعده نیز مستثنی شود.

ظریف همچنین درباره کشتار شیعیان نیجریه نیز گفت: واقعه ای تاسف بار بود و فکر می کنم که همه تلاش ها باید به کار گرفته شود تا از نا امنی ها و خونریزی های بیشتری در نیجریه جلوگیری شود. 

وی با حساس خواندن این موضوع به تماس با همتای نیجریه ای خود در همان روز حادثه و نیز تماس آقای روحانی با رئیس جمهور این کشور اشاره کرد و گفت: ما به منظور احاطه بر وضعیت، با دولت نیجریه در حال کار کردن هستیم و امیدوارم بتوان این وضعیت را محدود کرد.

کد N1070763