خاتمی:کمیته‌ای درباره واجدان شرایط رهبری تحقیق می‌کند/آقا گفتندخبرگان چندین رهبر در آستین داشته باشد

ایلنا نوشت: عضو هیات رئیسه مجلس خبرگان رهبری گفت: گروهی از برجستگان خبرگان انتخاب شدند نه اینکه آن‌ها رهبر تعیین کنند، بلکه کسانی که در مظان رهبری هستند راجع به آن‌ها تحقیق و بررسی شود.

احمد خاتمی پس از ثبت نام در پنجمین دوره انتخابات خبرگان رهبری در جمع خبرنگاران با بیان اینکه نظام اسلامی یک امانت است، اظهار داشت: ما آمده‌ایم تا وظیفه خود را انجام دهیم و به نوعی خود را در معرض انتخاب بگذاریم.

وی گفت: قرآن مسئولیت‌ها را امانت می‌گذارد و معنای امانت این است آنهایی که در خود می‌بینند بار امانت را به دوش بکشند، به عرصه بیایند و مردم باید در مجالس خبرگان و مجلس افراد سالم را انتخاب کنند.

عضو هیات رئیسه خبرگان رهبری درباره نظارت بر رهبری در قانون اساسی گفت: در متن قانون اساسی کلمه‌ نظارت نیامده و اگر قانون‌گذار مسئله نظارت را توجه داشت حدود و ثغور را بیان می‌کرد و چنین چیزی در قانون نیامده و رهبر معظم یک بار آقایان حجت‌الاسلام محمدی و حجازی را به کمیسیون تحقیق مجلس خبرگان فرستادند و بزرگوارانه گزارشی از دفتر و روند تصمیم‌گیری‌های رهبری مطرح کردند.

وی افزود: اگر منظور آقایان از نظارت مچ‌گیری است کمیسیون تحقیق خبرگان در دوره‌های مختلف وظیفه خود را انجام داده و به این باور رسیده که تنها شخصی که شایسته رهبری در شرایط کنونی است حضرت آیت‌الله خامنه‌ای است.

خاتمی افزود: این خطاست که نظارت را به معنای مچ‌گیری ببینیم اما باید بگوییم اصل نظارت این است که خوبی‌ها را باید دید و نقطه‌ ضعفی هم اگر هست، بگوییم.

عضو هیات رئیسه خبرگان درباره تشکیل کمیته‌ای در خبرگان رهبری برای انتخاب رهبری گفت: این مسئله چیز تازه‌ای نیست و گروهی از برجستگان خبرگان از کمیسیون اصل ۱۰۹ و ۱۱۱ انتخاب شدند نه اینکه آن‌ها رهبر تعیین کنند، بلکه کسانی که در مظان رهبری هستند راجع به آن‌ها تحقیق و بررسی شود که این کمیته با رعایت مسئله رازداری این کار را انجام داده است و این اسامی اگر رهبری معظم بخواهند فقط برای ایشان عرضه می‌شود نه دیگران.

خطیب نماز جمعه تهران گفت: مجلس خبرگان در پی تعیین رهبر در شرایط کنونی نیست و مسئله تعیین رهبری در پی فرمایشی است که از حضرت آقا شنیدم که خبرگان باید چندین رهبر در آستین داشته باشند.

خاتمی درباره اینکه خود وی به عنوان خطیب نماز جمعه در تریبون‌های رسمی به ایراد سخنرانی می‌پردازد و آیا این به نوعی تبلیغ انتخاباتی محسوب نمی‌شود، گفت: طبق قانون ایام تبلیغات انتخاباتی دو هفته به زمان برگزاری انتخابات است که نباید از تریبون‌های عمومی استفاده کرد و تا آن زمان براساس اجازه قانون می‌توان در هر تریبونی سخن بگوییم.

عضو مجلس خبرگان رهبری درباره تایید اجتهاد برخی از کاندیداهای مجلس خبرگان گفت: تعدادی در شهریورماه سال جاری امتحان کتبی و شفاهی داده‌اند و مسئله اجتهادشان توسط شورای نگهبان احراز شد اما افرادی که طی یک هفته نام‌نویسی می‌کنند طبق روال گذشته از آن‌ها امتحان گرفته می‌شود و توسط شورای نگهبان مورد بررسی قرار می‌گیرند.

وی در پایان درباره حضور کاندیداهای زن برای حضور در انتخابات خبرگان گفت: فقهای شورای نگهبان برای حضور زنان در این مجلس تصمیم‌گیرنده هستند و ابراز نظر بنده در این زمینه تاثیری ندارد.

2929

کد N1069836