در دیدار رئیس مجلس سنای الجزایر

جهانگیری: مشکل اصلی جهان اسلام دخالت قدرت‌های خارجی و یکپارچه‌نبودن مسلمانان است

معاون اول رييس جمهور,اسحاق جهانگيري,ایران و الجزایر

معاون اول رئیس‌جمهور با اشاره به مسائل و مشکلات پیش روی کشورهای مسلمان گفت: این مشکلات به دلیل دخالت قدرت‌های خارجی و یا عدم انسجام و وحدت لازم میان کشورهای مسلمان ایجاد شده است.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، اسحاق جهانگیری در جریان سفر به الجزایر در دیدار «عبدالقادر بن صالح» رئیس مجلس سنای این کشور اظهار کرد: جمهوری اسلامی ایران برای گسترش و تعمیق روابط دو جانبه با الجزایر در عرصه‌های مختلف اقتصادی، سیاسی و فرهنگی آمادگی کامل دارد.

معاون اول رئیس‌جمهور با اشاره به نقش تاریخی الجزایر در مقاطع مختلف در خصوص جمهوری اسلامی ایران، اظهار کرد: الجزایر در مقاطع مختلف از جمله اختلافات مرزی ایران و عراق و مسائلی از این دست نقش پراهمیتی ایفا کرده است که این تلاش‌ها از یاد ملت ایران نخواهد رفت.

وی همچنین با اشاره به اشتراکات تاریخی، دینی و سیاسی دو کشور افزود: این نقاط اشتراک دو ملت را به هم نزدیک می‌کند و علاوه بر آن جنبه‌های مشترک انقلاب اسلامی ایران و انقلاب آزادی بخش الجزایر نیز به علاقمندی مردم دو کشور به یکدیگر افزوده است.

جهانگیری الجزایر را کشوری پراهمیت در جهان اسلام و منطقه شمال آفریقا دانست و گفت: جمهوری اسلامی ایران نیز کشوری پراهمیت در منطقه خاورمیانه و غرب آسیاست که متاسفانه این روزها منطقه ما با ناآرامی‌های زیادی روبرو است.

معاون اول رئیس‌جمهور ادامه داد: کشورهای اسلامی امروز از پدیده شومی به نام داعش رنج می‌برند و فجایع عظیمی در برخی کشورهای اسلامی از جمله یمن، سوریه، عراق، لیبی و افغانستان در حال رخ دادن است و معتقد هستم کشورهایی نظیر ایران و الجزایر می‌تواند با همکاری و رایزنی‌های گسترده خود برای حل این مسائل و کاهش آلام مسلمانان راهکار پیدا کنند.

جهانگیری با یادآوری اینکه «ایران و الجزایر در بسیاری از مسائل دارای دیدگاه یکسانی هستند» خاطرنشان کرد: دو کشور در مسائل بین المللی همکاری‌های خوبی دارند و مواضع الجزایر نیز در قبال جمهوری اسلامی ایران همواره مثبت و سازنده بوده است.

وی با قدردانی از مواضع سازنده الجزایر در قبال پرونده هسته‌ای ایران اظهار کرد: خوشبختانه شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی قطعنامه‌های قبلی خود را لغو کرد و قطعنامه جدیدی صادر و اعلام کرد که ایران هیچ انحرافی نداشته است.

معاون اول رئیس‌جمهور اضافه کرد: این اتفاق نشان داد که جمهوری اسلامی ایران همواره با صداقت و به درستی عمل کرده است و مواضع کشورهایی نظیر الجزایر که در مسئله هسته‌ای از ایران دفاع کرده‌اند، مواضعی بر حق بوده است.

وی همچنین بر لزوم توسعه همکاری‌های دو جانبه تهران الجزیره تاکید کرد و گفت: فرصت‌ها و ظرفیت‌های فراوانی برای گسترش مناسبات فی مابین وجود دارد و دو کشور می‌توانند سطح همکاری‌های خود را در بخش‌های مختلف از جمله نفت و گاز ارتقاء دهند.

جهانگیری به موضوع کاهش بهای نفت نیز اشاره و تصریح کرد: دلیل کاهش شدید قیمت نفت نمی‌تواند فقط اقتصادی باشد بلکه بخش زیادی از آن سیاسی است و برخی کشورها در این زمینه به منافع امت اسلامی صدمه وارد می‌کنند.

معاون اول رئیس‌جمهور با یادآوری اراده مقامات عالی دو کشور برای توسعه مناسبات اقتصادی فی مابین گفت: حجم مبادلات تجاری میان دو کشور هیچ تناسبی با رابطه صمیمانه سیاسی و فرهنگی ایران و الجزایر ندارد و لازم است اراده مقامات عالی دو کشور را در صحنه عمل و از طریق توسعه همکاری‌های اقتصادی به منصه ظهور برسانیم.

وی همچنین نقش پارلمان‌های دو کشور را در توسعه روابط فی مابین پراهمیت توصیف کرد و گفت: مجالس دو کشور می‌توانند با حمایت‌های خود، زمینه تقویت و توسعه روابط اقتصادی را فراهم کنند.

رئیس مجلس سنای الجزایر نیز در این دیدار با اشاره به ارتباط تنگاتنگ تاریخی میان دو کشور گفت: این ارتباط صمیمانه می‌تواند پایه و اساس خوبی برای توسعه ی روابط تهران الجزیره باشد.

عبدالقادر بن صالح از جمهوری اسلامی ایران بعنوان پشتوانه الجزایر نام برد و گفت: الجزایر نیز همواره پشتیبان ایران بوده و در مجامعی که ایران حضور نداشته، الجزایر از مواضع برحق ایران دفاع کرده است.

وی با اشاره به پرونده هسته‌ای ایران خاطرنشان کرد: علی رغم سیاست‌های خصمانه کشورهای غربی علیه ملت ایران و اعمال فشارهای فراوان، سرانجام همه آنها تسلیم شدند و بر حق ملت ایران برای استفاده صلح آمیز از انرژی هسته‌ای اعتراف کردند.

رئیس مجلس سنای الجزایر ادامه داد: ما از ابتدا اعتقاد کامل داشتیم که ایران انرژی هسته‌ای را برای استفاده صلح آمیز می‌خواهد و خوشبختانه گذشت زمان حقانیت ایران و اشتباه غرب را به اثبات رساند.

عبدالقادر بن صالح همچنین با اشاره به چالش‌ها و مسائل منطقه خاورمیانه و نیز شمال آفریقا تصریح کرد: مسئله مشترک ایران و الجزایر این است که دشمنان تلاش می‌کنند کشورهای ما را ناامن سازند و گروه‌هایی نظیر داعش و القاعده غده‌های سرطانی خطرناکی هستند که امنیت کشورها را تهدید می‌کنند.

وی افزود: مشکل دیگر این است که این گروه‌های تروریستی به نام اسلام فعالیت می‌کنند و امنیت و ثبات کشورها را هدف قرار داده اند.

رئیس مجلس سنای الجزایر با بیان این‌که «پارلمان الجزایر از توسعه روابط دو کشور در همه زمینه‌ها حمایت می‌کنند» گفت: آمادگی کامل داریم همکاری و رایزنی‌های خود را با جمهوری اسلامی ایران در جهت خنثی کردن توطئه‌های دشمنان افزایش دهیم.

وی روابط پارلمانی میان دو کشور را خوب و نزدیک ارزیابی کرد و افزود: مجالس دو کشور ارتباط و هماهنگی‌های مستمری دارند که می‌تواند به تقویت روابط فی ما بین کمک کند.

انتهای پیام

کد N1069467