حزب ندای ایرانیان در نامه‌ای به دبیرکل سازمان ملل:

حوادث نیجریه جنایت علیه بشریت بود/ کمیته حقیقت‌یاب تشکیل شود

سیاسی

حزب ندای ایرانیان طی نامه‌ای به دبیرکل سازمان ملل خواستار تشکیل کمیته‌ای حقیقت یاب درخصوص حوادث و کشتار شیعیان نیجریه شد.

به گزارش خبرگزاری مهر، حزب ندای ایرانیان در پی حوادث نیجریه و کشته شدن ۳۰۰ نفر از شیعیان این کشور، طی نامه ای به دبیرکل سازمان ملل خواستار تشکیل کمیته ای حقیقت یاب درخصوص این حوادث شد.

متن این نامه به شرح زیر است:

«به نام خدا

عالی جناب، آقای بان کی مون
 دبیرکل محترم سازمان ملل متحد

با احترام و درود
هنوز از روز جهانی بزرگداشت حقوق بشر، فاصله‌ای نگرفته‌ایم و هنوز در سطح جهان مراسم‌های بزرگداشت این روز برگزار می‌شود و پیام جنابعالی در سراسر جهان به مناسبت این روز خوانده می‌شود.
در این روزها، که نقض حقوق اقلیت مسلمان میانمار ادامه دارد، خبر از حمله ارتش نیجریه به محل سکونت رهبر شیعیان این کشور و کشته شدن حدود ۳۰۰ نفر از آنها می‌رسد. خبرهایی که متاسفانه با خبر واکنش جامعه بین‌المللی نسبت به این جنایات علیه بشریت همراه  نشد و سکوت جامعه بین المللی (و سازمان ملل به عنوان مهم‌ترین نماد آن) و استانداردهای دوگانه را بار دیگر برجسته کرد.

سازمان ملل به عنوان مهم‌ترین سازمان بین المللی که مسئول حفظ صلح و امنیت بین المللی است، تلاش‌های بسیاری برای حمایت و جلوگیری از نقض حقوق بشر انجام داده است، تلاش‌هایی که نمی‌توان آنها را نادیده گرفت، اما متاسفانه به نظر می‌رسد این سازمان همچنان از فجایعی که در طی صد روز در رواندا رخ داد درس نگرفته است.

درحالی که  مجمع عمومی سازمان ملل، به اهمیت مسئولیت دولتها در حمایت از شهروندان کشورهایی که دولت‌ آنها عامدانه از حقوق اولیه انسانی آنها را حفاظت نمی‌‌کند، تاکید کرده و شورای امنیت نیز بر اساس مسئولیت حمایت در منازعات مختلف مداخله کرده است، همچنان این سازمان در برابر فجایعی که در میانمار و نیجریه رخ داده و می‌دهد سکوت کرده است. آنچه در نیجریه و میانمار رخ می‌دهد، نمونه بارزی از شرایطی است که دولت نه تنها تمایلی به جلوگیری از نقض حقوق بشر ندارد که حتی شاید بتوان از نقض عامدانه‌ی حقوق بشر توسط دولت سخن گفت.

آنچه در نیجریه رخ داده است را می‌توان نمونه‌ای آشکار از جنایت علیه بشریت نامید که انسان‌ها تنها به دلیل تعلق داشتن به یک اقلیت مذهبی خاص بدون آنکه مرتکب جرمی شده باشند و یا در دادگاه صاحب صلاحیت و عادلی محکوم شده باشند، توسط نیروهای ارتش سرکوب شده و به قتل رسیده‌اند.

جناب آقای دبیر کل، حزب ندای ایرانیان ضمن بزرگداشت روز حقوق بشر، از شما درخواست می‌کند با ایجاد کمیته‌ی حقیقت یابی در خصوص وقایع اخیر نیجریه، گام دیگری برای شناسایی عاملان این جنایت و محقق کردن آزادی انسان، و رهاکردن او از ترس و ظلم بردارید».

کد N1069018