سردار دهقان:

آزمایش‌های موشکی یک لحظه عقب نیفتاده است/عماد، یک موشک متعارف است

سیاسی

وزیر دفاع با بیان اینکه از روز پذیرش برجام حتی یك لحظه آزمایش‌های موشکی ما عقب نیفتاده است، گفت: نه تنها رزمایش‌ها و كارهای تولیدی را محدود نكردیم بلکه ابایی از اعلام آن نیز نداشتیم.

به گزارش خبرگزاری مهر، سردار حسين دهقان وزير دفاع و پشتيباني نيروهاي مسلح در جشنواره پژوهش و فناوري دانشگاه صنعتي مالك اشتر با بيان اينكه نظام سلطه هيچ گونه تمايلي نسبت به دست يابي جمهوري اسلامي به توسعه روز افزون و سطوح عالي پیشرفت واقتدار ندارد گفت: در اين مسير، از تمامي ظرفيت ها و امكانات خود بهره گرفته اند تا ضمن ايجاد  مانع درمسير پيشرفت جمهوري اسلامي ايران، حركت كشورمان را براي رسيدن به قله هاي تعالي، متوقف و يا كند كنند.

وی با بیان اينكه در ميدان نبرد هر كدام ازطرفين جنگ اگر ميدان مانور را با دقت شناسايي و ارزيابي و سطوح بالاتر دانش، فناوري و توسعه را دراختيار بگيرند، به همان ميزان، ميدان عمل رقيبان يا دشمنان را محدود خواهند كرد افزود: ما مي خواهيم به اين نقطه برسيم و در مسيري حركت كنيم كه ديگران نتوانند به دليل نياز ما، ايده ها و خواسته هاي خودشان  را به ما تحميل كنند، يعني ما به موضع انتخاب برسيم، و  در يك نقطه تعامل قرار بگيريم.

وزير دفاع تصريح كرد: كسي مي تواند معامله كند كه چيزي در اختيار داشته باشد، كسي مي تواند با ديگران تعامل داشته باشد كه قدرت بده بستان داشته باشد. ما در بخش دفاع همواره اين مهم را وجهه همت خود قرار داده ايم كه بايستي در حوزه ها و عرصه هايي به سمت جلو حركت كنيم  كه دشمن درصدد است ما را در همان جا محدود كند.

سردار دهقان افزود: جمهوري اسلامي ايران در  بسياري از بخش هاي صنایع دفاعی به اين نقطه رسيده است كه صاحبان صنايع پيشرفته دنيا با مشاهده پيشرفت هاي خيره كننده كشورمان، فورا پيشنهاد همكاري مي دهند يا به اين توانمندي هاي ارزشمند اقرار مي كنند در حالي كه آن ها چند سال گذشته هيچگاه تصور نمي كردند كه اين وضعيت در مجموعه صنايع دفاعي ايران وجود داشته باشد.

وی گفت: به ميزاني كه ما ظرفيت ها و توانمندي هاي خود را بالا مي بريم قدرت چانه زني مان نيز بالا خواهد رفت و در اين صورت است كه مي توانيم بنشينيم، مذاكره كنيم، حرف بزنيم و قدرت مانور داشته باشيم.

وزیر دفاع تصريح كرد: در موضوع هسته اي نيز همين حالت در كشور شكل گرفت. دنيا حاضر نبود كمترين دانش و كمكي را در اين موضوع در اختیار جمهوري اسلامي ايران قرار دهد و همواره اگر تصور مي‌كرد فردي، موسسه اي، سازماني در سطح داخلي يا بيروني در اين زمينه  فعاليتي مي كند، آنها را با انواع تهديدها و محدوديت ها مواجه مي كردند زيرا نمي خواستند كه ما به اين جايگاه برجسته دست پيدا كنيم.

سردار دهقان افزود: توانمندي هاي جمهوري اسلامي ايران در انرژي صلح آميز هسته اي موجب شد كه واقعيت هسته اي كشورمان را بپذيرند، البته آن ها هيچ گاه مايل به اينكه ما را به عنوان يك كشور هسته اي بپذيرند، نبودند.

وزير دفاع گفت: اصل بر اين بود كه اين توان از ما گرفته شود و  همه آنچه در اين زمينه به دست آورديم را از دست ما بگيرند. آنها حتی جنایت بارترین کار يعني ترور دانشمندان را انجام دادند. اما جمهوري اسلامي ايران موفق شد اين دانش و فناوري را بومي و در داخل توسعه و به پايه اي برساند كه  به صورت درون زا هر روز توسعه پيدا مي کند.

وی افزود: امروز ملت ما با سربلندي تمام مي گويد آنچه مسئولانشان ادعا كردند حقيقتي است كه وجود دارد، اگر رهبر عظيم الشان انقلاب اسلامي فتوا مي دهند كه به سمت سلاح هسته اي نمي‌رويم، نرفته ايم.

سردار دهقان تصريح كرد: بالاخره شوراي حكام سازمان انرژي اتمي به اتفاق آرا قطعنامه اي را صادر و اعلام كرد كه  ايران اسلامي هيچ گونه انحراف در فعاليت هسته اي نداشته است و هيچ فعالیت اعلام نشده ای نیز در ایران وجود ندارد.

وزیر دفاع گفت: در عين حال بعضي در داخل و عده اي در بيرون مطرح مي كنند كه با توجه به اينكه جمهوري اسلامي ايران برجام را پذيرفته، پس محدوديت هايي را در فعاليت هاي نظامي نظير موشكي، تست ها، عمليات ها و مانورها پذيرفته است اما ما نشان داديم به  رغم برخي محدوديت در قطعنامه ۲۲۳۱، مسير فعاليت هاي تحقيقاتي، پژوهشي، توسعه اي و توليدي را با همه تست ها و همه ابعادش انجام مي دهيم.

وی افزود: جمهوري اسلامي ايران  در اين دو سال سخت ترين مذاكرات را در جنبه حقوقي و سياسي و فني انجام داد و نظام سلطه با اتكا به  عكس هاي ماهواره اي، سيستم هاي جاسوسي شان و سناريو پردازي درصدد پرونده سازي عليه كشورمان بودند تا كشور و ملت  ايران را  به عنوان تهديد صلح و امنيت جهاني در افكار عمومي جهان معرفي كنند و به اتكاي آن  شديدترين و ظالمانه ترین تحريم ها و محدوديت را عليه ما اعمال كنند. اما ملت ايران و دانشمندان و متخصصان کشورمان در اين مسير، با مقاومت بي نظير خود مسير ترقي و پيشرفت را طي کرد و براي برداشتن اين محدوديت ها وارد مذاكره شد.

سردار دهقان با بيان اينکه امروز به نقطه اي رسيده ايم كه دنيا پذيرفته كه ما يك كشور هسته اي هستيم، در بازار جهاني هسته اي به عنوان يك عضو فعال مي توانيم حضور داشته باشيم و در چرخه دريافت مواد غني سازي و فروش آنها رسما قرار بگيريم گفت: آنهايي كه نمي خواستند بپذيرند كه ايران اساسا قابليت هسته اي داشته باشد، امروز كشورمان  را در باشگاه هسته اي جهان پذيرفته اند كه مي تواند مواد دريافت كند، غني سازي كند و در بانك جهاني سوخت هسته اي آن را به فروش برساند و حتی خريدار آب سنگين تولیدی را از ما دارند. علاوه بر اين همه قابليت هايمان را حفظ كرده ايم و تحقيقات و توسعه را بدون محدوديت انجام مي دهيم.

وزير دفاع تصريح كرد: مهمتر از همه آمريكا و كشورهاي معاند با جمهوري اسلامي ايران بايد يك سوال را جواب بدهند؛ به چه دليل مستند و با كدام سند يا مدركي، ده سال، دوازده سال ملت ايران تحت  فشار قرار داده اند و  امروز اثبات شد ضمن اينكه جمهوري اسلامي ايران انحرافي در فعاليت هاي هسته اي خود ندارد بلكه فعاليت اعلام شده اي خارج از چارچوب آژانس نيز ندارد و مدير کل آژانس بین المللی انرژي اتمي اعلام مي کند قبل از سال ۲۰۰۳ برخي مطالعات نظری انجام شده و در دوره هاي بعدي هيچ سند و مدرک معتبري که حاکي از انحراف از فعاليت هاي ايران باشد وجود ندارد.

موشک «عماد» يک موشک کاملاً متعارف است

وی با بيان اينکه موشک عماد يک موشک کاملاً متعارف است خاطر نشان کرد: در اوج فشار و جوسازي که آنها به راه انداختنه بودند، آزمايش موشك عماد را انجام داديم و برد و وضعيت آن را اعلام کرديم؛ هدف ما از انجام اين آزمايش اين بود كه مي خواستيم يك چيز را به دنيا بگوييم كه جمهوري اسلامي ايران بر مبناي منافع ملي خودش عمل مي کند و هيچ كس و هيچ قدرتي در هيچ جاي عالم نمي‌تواند براي ملت و كشور ما تعيين تكليف كند و هيچ محدوديتي رادر اين قضيه نخواهد پذیرفت.

سردار دهقان افزود: از روز اولي كه برجام پذيرفته شد تا امروز حتي يك لحظه، يك روز، يك ساعت، نه تنها آزمايشات مختلف ما عقب نيفتاده، نه تنها رزمايش ها، كارهاي توليدي و پژوهشي را محدود نكرديم بلکه ابايي از اعلام آن نيز نداشتيم، زيرا دفاع را حق مسلم و پذيرفته شده خود مي دانيم و براي دفاع از کشورمان هرگونه سلاح و تجهيزات متعارف را که لازم باشد طراحي، توليد و عملياتي خواهيم کرد.

وزير دفاع در پايان گفت: البته اين همه توفيقات حاصل نمي‌شد مگر با  لطف حضرت باري تعالي و توجهات حضرت ولي عصر(عج)، ارواح مطهر امام عزيز و شهداي گرانقدر و هدايت هاي مقام معظم رهبري و ايستادگي ملت عزیز و مقاوم ایران و نيز عناصر قدرتي كه در سطح ملي ايجاد شده است كه ما را در جايگاهي در عالم قرار داد که همه قدرتمندان با اين كيفيت عقب نشيني کنند و در مذاكراتي سخت، حقوق ملتمان را استيفا كنيم و اجازه ندهيم حقوق ملت ايران تضييع شود. امروز دنيا شاهد است که با مقاومت و ايستادگي ملت ايران يکي از بزرگترين توطئه هاي نظام سلطه عليه جمهوري اسلامي ايران شکست خورد و حقانيت دولت و ملت ايران به رغم شيطنت هاي فراوان براي جهانيان به اثبات رسيد.

کد N1068908