عراقچی در شبکه خبر تشریح کرد؛

تمام مولفه‎های مثبت در قطعنامه بسته شدنpmd/آژانس فقط نظارت می کند

سیاسی

معاون وزیرخارجه گفت:آژانس دیگر از الان به بعدبر اجرای برجام نظارت می کند وهر موقع تخلفی را مشاهده کرد بایدگزارش بدهداین موضوع کاملا معطوف به آینده است و به مدیرکل ماموریت می دهد که گزارش تخلف را بدهد.

به گزارش خبرگزاری مهر، سید عباس عراقچی در برنامه  تیتر امشب شبکه خبر در خصوص بسته شدن  پرونده پی ام دی در شورای حکام گفت: اگرچه همه مولفه ها دال بر بسته  شدن  پرونده است  ولی این  عبارت  بسته شدن  صراحتاً اعلام شده و لذا در پاراگراف  ۹  اجرایی، شورا از عبارت خاتمه بررسی استفاده می کند و پرونده را می بندد یعنی در حقیقت تمام مولفه های مثبت در این قطعنامه آمده است.

وی گفت: البته به آژانس گفته  شده است که مرتب در خصوص اجرای برجام  گزارش دهد و این طبیعی است و مدت معینی را مشخص کرده که بعد از آن برخورد با پرونده ایران در شورای  حکام حتی  در بحث نظارت هم خاتمه پیدا  می کند  و عادی می شود.

معاون وزیر امور خارجه افزود: این قطعنامه بسیار محکم و با اقتدار است زیرا پرونده را می بندد و فصل نوینی را در همکاری ایران و آژانس تدوین می کند که کاملا با ماهیت تعامل گذشته متفاوت است، همانطور که در قطعنامه شورای امنیت آمده است. این قطعنامه می گوید یک تغییر بنیادین در موضوع هسته ای ایران رخ داده است و در روابط هم  رخ خواهد داد بنابراین فکر می کنم که این، قطعنامه کاملا محکم و خوبی است.

بسته شدن پی ام دی؛ یک گام مهم در اجرای برجام

رئیس ستاد پیگیری برجام در وزارت امور خارجه تصریح کرد :با بسته شدن پی ام دی یک گام مهمی در اجرای برجام  برداشته شده زیرا  یکی از تعهدات  مهم  طرف مقابل این  بود که بعد از تکمیل  شدن نقشه راه بیایند و یک قطعنامه ای را با هدف  بسته شدن پی ام دی به شورای حکام ارائه دهند و تلاش کنند برای تصویب آن که آنها این کار را انجام دادند و قطعنامه با مشورت ایران تهیه و ارائه شد.

وی افزود : یکی از تعهدات کلیدی آنها انجام شده است  و ماهم در برجام تعهداتی داریم  که دو تا از مهمترین آنها  را موکول کرده بودیم به  بسته شدن پی ام دی، یکی از آنها بحث اراک و دیگری در خصوص  ذخایر اورانیوم غنی شده است.

عراقچی گفت : بقیه تعهدات را از قبل شروع کردیم و حالا آنها را کامل و تصور می کنیم در دو تا سه هفته آینده  تکمیل شود ، آژانس هم  برای راستی آزمایی اقدامات ایران و تایید آنها چند روزی را  احتیاج دارد.

معاون وزیر امور خارجه  با اشاره به  نشست خبری سه شنبه  آمانو گفت : آمانو در کنفرانس مطبوعاتی اش اعلام کرد که  یک مقدار زمان احتیاج دارد برای راستی آزمایی  اقدامات نهایی که حداکثر سه هفته تا یک ماه آینده  به روز اجرایی شدن برجام زمان نیاز است.

برداشتن تحریم های مرتبط به هسته ای در روز اجرای برجام

وی افزود : در روز اجرایی شدن  برجام تحریم های مرتبط به هسته ای برداشته می شود  دستورات لغو این تحریم ها  روی کاغذ ارائه شده ولی تاریخ  عملیاتی آنها  موکول به روز اجرایی شدن برجام  شده است.

رئیس  ستاد پیگیری برجام در وزارت امور خارجه گفت : یک پیام  روشن  این قطعنامه  از طرف جامعه بین المللی  حمایت از برجام و استقبال از بسته شدن  پرونده  پی ام دی است بسته شدن این پرونده وقتی با اجماع صورت می گیرد در حقیقت  جامعه بین المللی گواهی می دهد بر صلح آمیز بودن  برنامه هسته ای ایران  .

وی افزود : پی ام دی برای ما  مورد اهمیت بود چرا که تمام فشارهایی که به ما آمد و تبلیغاتی که علیه ما صورت گرفت و تحریم هایی که بر ما شد  هم به استناد همین پی ام دی بود.

عراقچی  گفت : آنها  بر اساس پی ام دی بر ساختن یک نظر جهانی نسبت به ایران و معرفی ایران  به عنوان  یک مخل  صلح بین الملل  کار کرده بودند  و پی ام دی یک بنای کاذبی بود که در طول سالها ساخته بودند  .

معاون وزیر امور خارجه  خاطر نشان کرد: البته این روند بر اساس  یکسری اشتباهات و بعضی از بی تجربگی ها از سمت ما بود  و همچنین  استفاده از بعضی از قطعاتی که کارکرد دو جنبه ای داشت  و این مجموعه عوامل باعث شد که  آنها  آمدند و با جعل سند، ایران را  به عنوان کشوری که به دنبال بمب اتم است  معرفی کردند و بنایی ساختند که براساس آن  پی ام دی  ساخته شد که امروز با بسته شدن این پرونده همه آن بنا فرو ریخت.

غرب باید بین برجام و پی ام دی یکی را انتخاب کند

وی افزود : علت پافشاری ما بر بسته شدن پی ام دی همین اتهامات واهی علیه ایران بود که  این اتهامات کنار گذاشته شود و این پرونده  بسته شود  و ما  نشان دادیم اصراری  که داشتیم بر این موضوع به حق بوده است بخصوص در نامه معروفی که  رهبر معظم انقلاب در تایید برجام نوشتند و شروطی که گذاشتند این شرط نیز  آمده بود که ما هم  همانگونه اعلام کردیم که غرب باید بین برجام و پی ام دی یکی را انتخاب کند  که آنها برجام را انتخاب کردند و این نشان می دهد که سیاست های ما امروز منجر به این دستاورد شده است.

عراقچی با اشاره به اینکه پی ام دی به عنوان  تنها دستاورد اطلاعاتی آمریکا و غرب علیه ایران است گفت : این قطعنامه  مسلما یک شکست اطلاعاتی برای غرب و آمریکاست چرا که تمام سرویس های جاسوسی و اطلاعاتی جهان غرب به کار گرفته شد که بتواند  ثابت کند ایران برنامه هسته ای غیر قانونی دارد ادعاهای واهی در کنار مصاحبه با افراد مختلف  که نتیجه آن ۱۲ پرونده آمانو علیه ایران شد که در سال ۲۰۱۲ ارائه گردید.

رئیس  ستاد پیگیری برجام در وزارت امور خارجه با اشاره به گزارش آمانو گفت: ما این گزارش را  مثبت می بینیم حتی وقتی که  این گزارش می گوید ایران قبل از سال ۲۰۰۳ مطالعات غیر متعارفی  داشت  و ما در چند روز آینده گزارشی را بر اساس این گزارش آمانو تهیه می کنیم  و آن را ارائه خواهیم کرد.

ظالمانه خواندن تحریم ها در طی چند سال گذشته علیه مردم ایران

عراقچی در پاسخ به سوالی مبنی بر ظالمانه خواندن تحریم ها در طی چند سال گذشته علیه مردم ایران  گفت : ما همواره در طول یک دهه گذشته  تحریم های ظالمانه و غیر عادلانه  تحمل کردیم که این کار شورای حکام  صحه بر ادعای ایران  می گذارد  و این راه را باز می کند  که در آینده  بعد از اجرای برجام حقوقدانان ما کار کنند  که چگونه می شود حق مردم ایران را در تحمل تحریم ها در طی چند سال گذشته پیگیری کنیم.

معاون وزیر امور خارجه در خصوص موضوعات خاکستری  در صحبت های آمانو گفت : آمانو در جای دیگری هم  گفت  که در مورد گذشته نمی توان تصمیمات قطعی گرفت.

وی گفت : آمانو اگر بخواهد گزارش حرفه ای بدهد باید از ابهامات صحبت کند و در زمانی که  در خصوص ۱۲ پرونده گذشته توضیح می دهد   اینطور  صحبت می کند.

رئیس  ستاد پیگیری برجام در وزارت امور خارجه افزود : آمانو یک جنبه بینابینی را  در گزارش خود حفظ کرده و در هر ۱۲ مورد  یک ارزیابی کلی ارائه می دهد و می گوید وقتی این پازل را می چیند ایران  یک فعالیت هایی کرده  ولی از حدو مرز قانونی  فراتر نرفته است و من فکر می کنم همین خاکستری بودن گزارش آمانو  جنبه حرفه ای آن است.

وی افزود : مهم این است که شورای حکام وقتی این گزارش خاکستری را می بیند   می گوید آقای آمانو ممنون خداحافظ و نمی گوید نقاط خاکستری را روشن کن پس مهم نیست که گزارش  چگونه است مهم این است که  نهاد تصمیم گیر  بر اساس این گزارش  پرونده را بسته است.

معاون وزیر امور خارجه  در خصوص بعضی از ابهامات مبنی بر  بسته نشدن  پرونده پی ام دی گفت : پی ام دی یک موضوع مشخص است  که همه آن بسته شده  و اینکه در آینده در اجرای برجام  آژانس بخواهد  طبق پروتکل دسترسی و بازرسی داشته باشد  کاملاً بر اساس پروتکل است وهیچ نشانه ای از پی ام دی نیست و امکان ندارد  که پنجره ای از پی  ام دی باز مانده باشد.

آژانس دیگر از الان به بعد بر اجرای برجام نظارت می کند

وی افزود :‌ آژانس دیگر از الان به بعد بر اجرای برجام نظارت می کند  و هر موقع تخلفی را مشاهده کرد باید گزارش بدهد این موضوع کاملا معطوف به آینده است  و به مدیر کل ماموریت می دهد که گزارش تخلف را بدهد.

رئیس  ستاد پیگیری برجام در وزارت امور خارجه گفت : مدیر کل آژانس در حیطه اختیارات و در حیطه برجام  فقط می تواند  درخواست همکاری کند  و از روز اجرا ما به طور اختیاری پروتکل الحاقی را اجرا می کنیم و تنها در چارچوب  برجام که مشخص شده  است می تواند درخواست دسترسی داشته باشند.

وی افزود : هدف ما  این بود که پی ام دی کاملا بسته شود  و موضوع مهم این است که مدیرکل آژانس دیگر نقشه راه نمی دهد  و از ایران انتظار هیچ همکاری را ندارند و دستور کار بسته  شده است و فکر می کنم که شورای حکام آنچه را که مدنظر ایران بود انجام داده است.

عراقچی در خصوص مراحل اجرای برجام گفت : ما در برجام  چند روز داریم که مراحل مختلف برجام را نشان می دهد بعد از اینکه مراحل تایید  و تصویب برجام در کشورها طی شد ما به خانم موگرینی  اطلاع دادیم که مراحل در ایران طی شد  و آمریکا و اروپا هم اطلاع داده بودند.

وی افزود : دکتر ظریف و موگرینی  بیانیه مشترک دادند و اعلام کردند که امروز روز مرحله بعدی است و روزی بود که  غربیها  فرامین  لغو تحریم ها را اعلام کردند و ما و طرف مقابل شروع به انجام تعهدات کردیم  که یکی از آنها بسته شدن پی ام دی بود البته ما  هم  تعهداتی داشتیم مثل اراک که وقتی اینها تمام شد  می رسیم به روز اجرایی شدن.

دوباره در ان روز  اقای ظریف و خانم موگرینی در بیانیه مشترکی اعلام خواهند کرد که روز اجراست و امیدواریم آن  روز از اوایل  تا اواسط  ژانویه باشد.

در نطنز و فردو تعدادی از سانتریفیوژها جمع شد

عراقچی در خصوص اقدامات انجام گرفته در نطنز و فردو گفت :  درنطنز و فردو تعدادی از سانتریفیوژها که باید برداشته می شد  جمع شد که انجام آنها  موکول به پی ام دی نبود و بنا داریم تا دو هفته آینده  به مبنای مورد نظر در برجام که تعداد  ۵ هزار و ۶۰ سانتریفیوژ در نطنز و ۱۰۴۴ عدد در فردو است برسیم.

رئیس  ستاد پیگیری برجام در وزارت امور خارجه گفت : کار تبادل  مواد غنی شده و کیک زرد با روسها موکول به  بعد از بسته شدن پی ام دی بود که ما به عنوان فروشنده  مواد غنی شده سه و هفت دهم درصدی و خریدار مواد  کیک زرد از روسها هستیم. مواد ما تحویل داده نشده بود تا امروز که حالا  پی ام دی بسته شد  و تا چند روز آینده امیدواریم این مواد ارسال شود.

 وی در خصوص اراک گفت: در اراک  مرحله  قراردادهاو امضای اسناد انجام شد و کارهای مقدماتی به پایان رسید  و در چند روز آینده کارهای مذاکراتی شروع  خواهد شد.

عراقچی خاطر نشان کرد: در اراک  هیچ اتفاقی نیفتاده و تنها گفتگوها انجام شده است.

وی افزود : در ۱+۵ یک یادداشت تفاهم  امضا شده است که  بر اساس آن گروه کاری  با ایران  در اراک  همکاری خواهند کرد و در کنار این سند یک سند دیگری امضاء شد که ۱+۵ تعهد خود را برمدرن سازی اراک بر طبق جدول زمان بندی در پنج سال اعلام کردند در حالیکه مالک پروژه ایران است و آنها کمک می کنند و تکنولوژی لازم را در اختیار ایران می گذارند و گواهینامه بین المللی ساخت و طراحی را در اختیار ما می گذارند که این مورد تضمین کننده ایمنی و ساخت است.

رئیس  ستاد پیگیری برجام در وزارت امور خارجه تصریح کرد:یک همکاری بین المللی بین ایران و ۱+۵ شکل می گیرد که در آن شش کشور گفته اند چه مسئولیتی را متعهد می شوند و یک سند با ارزش حقوقی امضا و یکسری  مذاکرات با شرکت های چینی انجام شد اما  هنوز  هیچ اقدامی در اراک صورت نگرفته است.

وی در پایان خاطرنشان کرد: یک مرحله بسیار مهمی را پشت سر گذاشتیم که نتیجه پایداری ملت ایران و کوتاه نیامدن از حق خود است.

قطعنامه شورای حکام با اجماع کامل تصویب شد

معاون وزیر امور خارجه گفت : بعد از جمع بندی و صحبت های اعضا در جلسه امروز شورای حکام قطعنامه جدید  با اجماع کامل و بدون رای گیری تصویب شد.

سید عباس عراقچی در برنامه تیتر امشب شبکه خبر  افزود : یک مرحله جدیدی را از اجرای برجام  پشست سر گذاشتیم  و موضوع پی ام دی بسته و به تاریخ  سپرده شد.

وی افزود : جلسه شورای حکام  یک دستور کار بیشتر نداشت و آن  بررسی  قطعنامه پیشنهادی ۱+۵ بود.

عراقچی خاطر نشان کرد: در این جلسه  حدود ۳۷ کشور ابراز علاقه کردند در خصوص این موضوع  سخنرانی کنند و این  مهمترین علت طول کشیدن  جلسه  امروز شورای حکام بود.

وی در خصوص محتوای سخنرانی نمایندگان کشورهای مختلف گفت : تقریبا  همه کسانی که صحبت کردند  در تایید  قطعنامه  و موضوع جلسه امروز بود.

رئیس  ستاد پیگیری برجام در وزارت امور خارجه گفت : قطعنامه نقطه  منفی ندارد و کلیت  قطعنامه ومولفه های اصلی آن در جهت خواسته های ماست.

وی تصریح کرد : در هیچ جای قطعنامه عبارت منفی استفاده نشده و بر خلاف  ۱۲ قطعنامه قبلی در هیچ جای آن  از موضوعی ابراز نگرانی نگردیده و از ادبیاتی سازنده استفاده شده است.

نقشه راه بین ایران و آژانس تکمیل شده است

عراقچی گفت : در مولفه های قطعنامه  موارد بسته شدن پرونده آمده  و اشاره می کند که  نقشه راه بین ایران و آژانس تکمیل شده است و از همکاری ایران  با آژانس نیز تقدیر می کند.

وی تاکید کرد: در جای دیگری این قطعنامه تمام قطعنامه های گذشته که از ابعاد برنامه هسته ای ایران  و از موضوع پی ام دی  ابراز  نگرانی کرده بود  همه را لغو می کند ودر حقیقت همه ماموریت های گذشته آژانس لغو می شود.

عراقچی در خصوص ماموریت  جدید آژانس و دستور کارش گفت : دستور کار آژانس که تا به حال نگاه به گذشته بود از این به بعد نگاه به آینده و چگونگی اجرای برجام است.

کد N1068090