اوباما به‌زودی دستور فروش سلاح به تایوان را صادر می‌کند

یکی از نمایندگان جمهوری‌خواه کنگره آمریکا گفت، با وجود مخالفت چین انتظار می‌رود دولت واشنگتن طی چند روز آتی دستور فروش دو ناوچه مجهز به موشک هدایت‌شونده را به تایوان بدهد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، یکی از نمایندگان جمهوری‌خواه کنگره آمریکا ابراز امیدواری کرد که این توافق طی چند روز آتی اجرایی شود. این نخستین باری است که طی چهار سال ایالات متحده به تایوان سلاح می‌فرستد.

این اقدام درست یک سال پس از آن صورت می‌گیرد که کنگره قانون ترانسفر نیروی دریایی را تصویب کرد و طی آن فروش چهار ناوچه کلاس "پری" به تایوان تایید شد. تایوان اعلام کرده که قرار است مبلغ 176 میلیون دلار برای دو ناو بپردازد و باید پیش از اتخاذ هرگونه تصمیمی برای خرید دو ناو دیگر به بررسی نیازها بپردازد.

باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا این قانون را امضا کرده اما دولتش همچنان باید برنامه‌ها را به کنگره اعلام کنند قبل از اینکه این فروش را انجام دهند. فروش‌های قبلی سلاح به تایوان از سوی آمریکا با انتقادها و محکومیت‌های شدید چین روبرو بود چون پکن این جزیره را جزئی از استان‌های خود می‌داند.

سخنگوی وزارت دفاع تایوان امروز (سه‌شنبه) در یک نشست خبری در تایپه گفت:‌ این یک اقدام مثبت و مناسب در راستای ارتقای صلح و ثبات در منطقه محسوب می‌شود.

کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا هفته پیش به اتفاق آراء قانون حمایت از نیروی دریایی تایوان را تصویب کرد و از اوباما خواست تا این چارچوب زمانی برای ارسال این ناوها را به کنگره ارائه کند.

انتهای پیام

کد N1067595