سردار نقدی:

از علوم سیاسی غربی ،‌ سیاست نه شرقی نه غربی بیرون نمی‌آید

سازمان بسيج مستضعفين,سردار نقدي,سردار محمدرضا نقدي

رئیس سازمان بسیج مستضعفین گفت: اگر با دقت مطالعه کنیم می‌بینیم که منابع زیادی در حوزه علوم سیاسی اسلامی داریم که می‌توانیم یک دوره تا دکتری را با کیفیت سالم بر مبنای تفکر اسلامی طی کنیم و در زمینه علوم سیاسی هیچ نیازمندی نداریم.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)،‌ سردار محمدرضا نقدی در همایش "گذار از علوم سیاسی غربی به علوم سیاسی اسلامی" که از سوی بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق در تالار شیخ انصاری دانشکده حقوق دانشگاه تهران برگزار شد‌، با اشاره به اینکه در علم سیاست 600 عنوان کتاب در حوزه اسلامی داریم‌، که کتب مبنایی هستند،‌ اظهار کرد: ما مخالف تدریس نظریه‌های غربی به عنوان نظریه‌های معارض در دانشگاه‌های ایران نیستیم‌، اما این دیکتاتوری است که اساتید غرب‌گرا به دانشجویان اجازه بیان نظراتشان در مخالفت با نظریه‌های غربی را ندهند.

وی گفت: برای ما جای تعجب است که اساتید غرب‌گرا وقتی که زمان درگیری نیست فتوای تنش و به خیابان آمدن می‌دهند، اما در دانشگاه که محل تقابل نظریه‌ها است‌، فتوای ممنوعیت نقد را مطرح می‌کنند و دانشجویان را سرکوب کرده و اجازه نمی‌دهند که نظراتشان را بیان کنند. البته از دانشجویان هم تعجب می‌کنم که هیچ اعتراضی ندارند.

‌ رئیس سازمان بسیج مستضعفین با اشاره به اینکه جوانان ایران به دانشگاهی می‌آیند که آن را مرکزی وابسته به نظام اسلامی می‌دانند،‌ تصریح کرد: اما در این دانشگاه آموزه‌های سکولاریسم در رشته‌های علوم انسانی و به خصوص علوم سیاسی به دانشجویان تدریس می‌شود.

وی با اشاره به اینکه در مبنای سکولاریسم ‌، دین از سیاست جدا است‌، در حالی که اسلام دیانت را عین سیاست می‌داند‌، توضیح داد: سکولاریسم حجت را به اکثریت می‌داند، اما دین می‌گوید حاکمیت متعلق به خدا است. همچنین علم سیاست می‌گوید سیاست، علم کسب قدرت است‌ و اخلاق و ارزش‌ها را نسبی می‌داند در حالی که اسلام کسب قدرت به هر قیمتی را نمی‌پذیرد.

نقدی با بیان اینکه دانشجویان وقتی به دانشگاه‌های وابسته به نظام اسلامی می‌آیند تصورشان این است که هرچه می‌خوانند باید پیاده کنند‌ و براساس نظام اسلامی به آنها درس داده می‌شود‌، گفت: این غش در معامله و کسب حرام است و از کاری که دانشگاه‌های غربی انجام می دهد بدتر است. چون دانشجویان به تصورنظامی اسلامی به این دانشگاه آمده‌اند اما در روابط بین‌الملل به آنها معادله قدرت تدریس می‌شود در حالی که قرآن همواره تاکید می‌کند به هیچ وجه زیر بار زور نروید.

وی خاطر نشان کرد: علوم سکولاریستی حتی دین افراد را کم کم از آنها می‌گیرد و این ظلمی است که به جامعه‌مان می‌کنیم و گناه بزرگی است که نتیجه آن آثار اجتماعی است که شاهد آن هستیم.

وی با اشاره به اینکه امروز وابسته هستیم که رهبری مرتب نسبت به مسائل روز تحلیل دهند تا تحلیلی براساس علوم سیاسی اسلامی داشته باشیم‌، افزود: در دانشگاه‌ها تحلیل‌ها براساس علوم سیاسی اسلامی نیست و دانشگاه‌های ما هیچ گاه به تحلیلی که امام رسیدند در هیچ کدام از حوادث انقلاب دست نیافتند، چون از علوم سیاسی غربی سیاست نه شرقی و نه غربی بیرون نمی‌آید.

‌رئیس سازمان بسیج مستضعفین با اشاره به اینکه امروز دائم باید دغدغه نفوذ داشته باشیم‌، توضیح داد: کادر سازی ما در بستری از تفکر غربی انجام می‌شود بنابراین همیشه باید مراقب نفوذ باشیم. چون با این تفکر دیپلمات و مدیر پرورش می‌دهیم که هر دقیقه غرب می‌تواند آنها را تحت مدیریت قرار دهد.

نقدی با تاکید بر اینکه علوم سکولاری از نظر ما مردود است توضیح داد: انسان موجودی پیچیده است که بر مبنای علم تجربی قابل کشف نیست.

وی با اشاره به اینکه در اندیشه غربی منشا قدرت رسانه و پول و سلاح است گفت: این نظر غربی‌ها نیز در عمل باطل شده است؛ چرا که در هر سه حوزه در زمان انقلاب آمریکا برابر با هزار بود و مردم ایران یک بودند اما توانستند آمریکا را شکست دهند . در لبنان نیز اسرائیل شکست خورد و در محاصره غزه نیز شاهد شکستشان بودیم که همه اینها گواه از باطل بودن نظریه‌ غرب است.

وی اضافه کرد: آمریکا و تمام اروپا می‌خواهند بشار اسد را زمین بزنند اما نمی‌توانند در حالی که بشار اسد در سه حوزه رسانه‌، پول و سلاح با غرب قابل مقایسه نیست. اما غرب در برابر او شکست خورده است.

نقدی به موضوع امنیت در حوزه علوم سیاسی اشاره کرد و گفت: در نظریات سکولاریستی معتقدند رضا خان امنیت ایجاد کرده بود در حالی که امنیت به معنی نترسیدن است و در آن زمان مردم حتی در خانه‌های خودشان از ترس می‌لرزیدند و جرات نداشتند مراسم متداول دینی خود را انجام دهند.

وی با اشاره به اینکه رئیس جمهور آمریکا اعلام کرده است از یازده سپتامبر تا به حال 400 هزار نفر از مردم آمریکا با سلاح گرم کشته شده‌اند،‌ که این جنایات توسط تروریست‌ها و داعش نبوده‌اند‌، گفت: نظریه امنیت از نگاه سکولاریست در آمریکا آزمایش شده و موفق نبوده است.

وی در ادامه به موانع تحول در علوم انسانی اشاره کرد وگفت: برخی با طرح این دلیل که تحول در علوم انسانی زمان بر است و یا اینکه باید از صفر شروع کنیم‌، به دنبال مانع تراشی در مسیر این تحول هستند‌ و حتی برخی تمایز علوم سیاسی غربی با علوم سیاسی اسلامی را در تفاوت نژادها مطرح کرده و می‌گویند بایدعلوم سیاسی غربی را بومی سازی کرد که همه اینها در کار تحول در علوم انسانی عقب افتادگی ایجاد می‌کند.

نقدی تاکید کرد:ما ضمن قبول راهکارهای اساسی معتقد هستیم باید از راه‌های میانبر استفاده کنیم و داشته‌های خود را بشناسیم اما متاسفانه در این زمینه نوعی خود کم بینی وجود دارد باید بر آن غلبه کرد و در این راستا از دانشجویان می‌خواهم که شجاعت داشته باشند و به میدان بیایند و از نمره صفر و مشروط شدن نترسند.

‌ رئیس سازمان بسیج مستضعفین گفت: دانشگاه بسیج آماده است دوره‌های دانشگاهی تعریف و اجرا کند و ثابت کند که در زمینه علوم انسانی بسیار توانمند هستیم و تحقیقات کاربردی خواهیم داشت در حالی که اغلب پایان‌نامه‌های ما در حوزه علوم سیاسی غربی تنها بر روی طاقچه‌ها خاک می خورند.

انتهای پیام

کد N1066965