درخواست سئول از پیونگ‌یانگ برای از سرگیری مذاکرات دو جانبه

سخنگوی وزارت اتحاد مجدد دو کره در کره جنوبی امروز (دوشنبه) تاکید کرد، سئول از پیونگ یانگ می‌خواهد تا با هدف کاهش تنش‌ها‌ی مرزی و حل مسائل بشردوستانه به مذاکرات دو جانبه در سطح وزرا ادامه دهد.

سخنگوی وزارت اتحاد مجدد دو کره در کره جنوبی امروز (دوشنبه) تاکید کرد، سئول از پیونگ یانگ می‌خواهد تا با هدف کاهش تنش‌ها‌ی مرزی و حل مسائل بشردوستانه به مذاکرات دو جانبه در سطح وزرا ادامه دهد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، پس از افزایش تنش‌ها در اوت سال جاری میلادی به دنبال تبادل آتش میان دو کره در سراسر منطقه غیرنظامی، این دو کشور با برگزاری نشست موافقت کردند. پیرو این توافق مذاکرات دو روزه‌ای در روزهای جمعه و شنبه برگزار شد و بدون حاصل شدن هیچ توافق یا تعهد برای دیدار مجدد پایان یافت.

جئونگ جون ‌هی، سخنگوی وزارت اتحاد مجدد دو کره در کره جنوبی در کنفرانس خبری گفت: امیدواریم کره شمالی به توافق نامه 25 اوت سال جاری میلادی احترام گذاشته و به طور جدی در بهبود روابط دو کره برای اجرای این توافق کوشا باشد و به این مذاکرات در سطح وزرا ادامه دهد.

وی افزود: به دنبال بی‌نتیجه ماندن این نشست، کره جنوبی قصد ندارد پیش از ژانویه برگزاری نشست تازه‌ای را با کره شمالی پیشنهاد دهد.

این در حالی است که هر دو طرف یکدیگر را برای این بن بست مقصر می‌دانند. پیونگ یانگ سئول را به امتناع از پرداختن به مسائل مهم و کلیدی متهم می‌کند و در مقابل کره جنوبی پیونگ یانگ را متهم می‌کند که پروژه‌های اقتصادی را نسبت به مسائل بشردوستانه در اولویت قرار داده است.

رئیس هیات مذاکره کننده کره جنوبی امروز پیشنهاد ادامه مذاکرات را مطرح کرد اما پیونگ یانگ این پیشنهاد را رد کرده و وزارت اتحاد مجدد دو کره در کره جنوبی گفت، سئول قصد ندارد به زودی به پای میز مذاکره بازگردد.

سخنگوی این وزارتخانه افزود: در حال حاضر هیچ گونه پیشنهاد دیگری برای برگزاری مذاکرات را مدنظر نداریم.

کره شمالی می‌خواهد که کره جنوبی تورهای گردشگری به تفرجگاه کوهستان کومگانگ را از سر بگیرد. این تور گردشگری از سال 2008 میلادی پس از آنکه یک گردشگر خانم توسط یکی از گاردهای کره شمالی به ضرب گلوله کشته شد، به حالت تعلیق درآمده است.

از طرف دیگر کره جنوبی می‌خواهد تا بر دیدار مجدد خانواده‌های جدا شده در پی جنگ کره در سال‌های 1950 تا 1935 میلادی تمرکز شود.

اما نهایتا به هیچ یک از این مسائل پرداخته نشد چرا که دو کره نتوانستند به توافقی در خصوص آغاز این مذاکرات دست یابند.

انتهای پیام

کد N1065052