کشتار در بروندی/ ارتش این کشور 90 نفر را کشت و در گور دسته جمعی دفن کرد

بر اثر وقوع سه حمله هماهنگ از طرف سه کمپ نظامی در بوروندی، هشتاد و هفت نفر کشته شدند. برخی منابع امار کشته شدگان را 90 نفر اعلام کرده اند.

کشتار در بروندی/ ارتش این کشور 90 نفر را کشت و در گور دسته جمعی دفن کردبر اثر وقوع سه حمله هماهنگ از طرف سه کمپ نظامی در بوروندی، هشتاد و هفت نفر کشته شدند. برخی منابع امار کشته شدگان را 90 نفر اعلام کرده اند.

 

 

 


یورونیوز گزارش داد: این مرگبارترین حمله پس از شکست کودتا در این کشور کوچک آفریقایی در شش ماه پیش محسوب می شود.

یک از کسانی که فرزندش هدف گلوله نیروهای دولتی قرار گرفته و کشته شده می گوید: “داشتم در خانه ام را می بستم که تعدادی پلیس را دیدم به دنبال یک گروه از مردان بودند و به آنها دستور ایست دادند. آنها ترسیدند و فرار کردند و پلیس هم به سمت آنها آتش گشود. در این هنگام پسرم سعی کرد در را ببندد ولی وقتی سربازها او را دیدند به سمت او شلیک کردند.”

ساکنان نیاکابیگا، در نزدیکی پایتخت بوروندی، نیروهای مسلح را متهم به بازداشت و اعدام تمام جوانان می کنند.

در همین حال شبکه پرس تی وی گزارش داد: بنا بر اعلام ارتش بروندی، در درگیری‌های روز جمعه در بوجومبورا، پایتخت این کشور، حدود 90 نفر کشته شده‌اند.

سرهنگ گاسپارد باراتوزا، سخنگوی ارتش بروندی درباره این درگیری‌ها گفت: افراد مسلح به سه پایگاه نظامی در پایتخت حمله کردند و شهر را به آشوب کشیدند.

باراتوزا افزود 79 مهاجم کشته و 45 نفر از آنان بازداشت شدند.

وی همچنین از کشته شدن چهار سرباز و چهار نیروی پلیس در این درگیری‌ها خبر داد.

باراتوزا با بیان این که تسلیحات و مهمات عناصر مهاجم توقیف شده است، تاکید کرد: «عملیات پاکسازی پایان یافته است.»

ناآرامی در بروندی از ماه آوریل آغاز شد؛ پی‌یر انکورونزیزا، رئیس جمهور این کشور، در آن زمان از قصد خود برای تصدی مقام ریاست جمهوری برای سومین دوره متوالی خبر داد.

این اقدام انکورونزیزا باعث شد این کشور در ماه مه شاهد کودتایی نافرجام باشد.

یکی از ژنرال‌هایی که در این کودتای نافرجام نقش داشته، می‌گوید شورشیان تحت فرماندهی وی همچنان در پی سرنگون کردن رئیس جمهور هستند.

ساکنان منطقه نیاکابیگا که کانون درگیری‌های روز جمعه بود، مدعی شدند پلیس در تجسس خانه به خانه عده‌ای را جمع کرد و کشت؛ ادعایی که پلیس آن را مردود دانست.

به گفته یکی از شاهدان، دست شماری از این افراد از پشت بسته شده بود.

یکی از ساکنان نیاکابیگا گفت: «آنها (نیروهای پلیس) وارد محله ما شدند و تمامی جوانان و افراد میانسال را جمع کردند و این افراد را در محلی دور از خانه‌هایشان کشتند.»

این در حالی است که پی‌یر انکوریکیه، سخنگوی پلیس گفته است در درگیری‌های روز جمعه «هیچ» تلفات جانبی نداشتیم.

52310

کد N1064184