افزایش انتقادها به حمایت عربستان از تروریسم و تبلیغات سعودی‌ها برای لاپوشانی

سیاسی

عربستان با ترویج عقاید وهابی عملا به رشد نیروهای افراطی کمک می‌کند و انتقاد از موضع بی‌تفاوت عربستان در برابر نیروهای تروریستی و مماشات آن کشور با گروه‌های افراطی بالا گرفته است. عربستان اما با حمله‌ای تبلیغاتی تلاش دارد به این انتقادات پاسخ دهد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، اخیرا زیگمار گابریل، رهبر حزب سوسیال دموکرات و معاون صدراعظم آلمان، به عربستان هشدار داده که نباید به عناصر افراطی در آلمان کمک کند. عربستان به ساخت شماری مسجد در اروپا دست زده است که در ترویج وهابیت فعال هستند.

سفارت عربستان در برلین بی‌درنگ به اظهارات گابریل واکنش نشان داده و در پیامی اینترنتی به رسانه‌های جمعی موضوع ساختن "شمار زیادی مسجد در اروپا" را تکذیب کرد و افزود: ما مثل آلمان بخشی از ائتلاف ضد داعش هستیم و با تروریسم مبارزه می‌کنیم. انتشار چنین اظهاراتی به خصومت با عربستان سعودی دامن می‌زند و نباید تکرار شود.

در غرب و آلمان نگاه انتقادی به سیاست عربستان سعودی تقویت شده و بر روابط آن کشور با غرب تأثیر گذاشته است. در این نگاه انتقادی سازمان اطلاعات آلمان BND نیز سهیم است.

حکومت عربستان سعی می‌کند با تهاجم رسانه‌ای با این فضا مقابله کند. در همین راستا در شماره جمعه (۱۱ دسامبر) روزنامه "فرانکفورتر آلگماینه" آگهی مفصلی در یک صفحه کامل به چاپ رسیده که "خدمات و فعالیت‌های عربستان را در مبارزه با تروریسم" بیان کرده است. با این که آگهی به عنوان یک شرکت سعودی به چاپ رسیده اما روشن است که بیانیه‌ای شبه‌رسمی از جانب حکومت عربستان است.

بنا بر گزارش دویچه‌وله در متن آگهی مذکور بر مبارزه حکومت وهابی عربستان با اسلام‌گرایی افراطی تأکید می‌شود. سایت اشپیگل آن‌لاین در انتقادی بر متن این آگهی از "لغزش‌های املایی و انشایی فراوان" آن ابراز شگفتی کرده است.

به نظر اشپیگل این آگهی تبلیغاتی قصد دارد با زبانی نارسا از "سیاست فعال عربستان علیه افراطگری و در دفاع از مداراجویی" دفاع کند.

در اسناد دستگاه اطلاعاتی آلمان به نقش "ابهام‌آلود" عربستان سعودی در برخورد با تروریسم اشاره می‌شود. به تازگی در یک سند سرویس اطلاعاتی آلمان که در رسانه‌های جمعی نیز منتشر شد، آمده بود که ملک سلمان و پسرش که وزیر دفاع عربستان است، می‌کوشند "با افزایش قدرت نظامی کشور نقش رهبری را در جهان عرب" به دست گیرند.

در سند مذکور تأکید شده است: دیپلماسی احتیاط‌آمیزی که اعضای سالمند خانواده سلطنتی عربستان تا امروز دنبال می‌کردند جای خود را به سیاستی تهاجمی می‌دهد.

این سند واکنش فوری و تند خاندان سعودی را برانگیخت. عادل جبیر، وزیر خارجه عربستان، در تماس تلفنی با فرانک والتر اشتاین‌مایر، همتای آلمانی خود اعتراض خود را به او ابلاغ کرد و نمایندگان اطلاعاتی آلمان در ریاض به دردسر افتادند.

سخنگوی دفتر صدراعظم آلمان ناگزیر شد از موضع ارگان امنیتی کشور فاصله‌ بگیرد. دولتمردان آلمان به خوبی با مشکل آشنا هستند: "در عربستان سعودی برداشتی افراطی و محافظه‌کار از اسلام سنی حکومت می‌کند که با ارزش‌های دموکراسی، اصول مدنی و موازین حقوق بشر تناقض دارد، اما آن کشور در عین حال از متحدان غرب شناخته می‌شود."

انهای پیام

کد N1063834