داعش مسئول انفجار تروریستی حمص سوریه / دولت سوریه محکوم کرد

گروه داعش مسئولیت انفجار خودروی بمب گذاری شده در منطقه الزهراء در شهر حمص در مرکز سوریه را برعهده گرفت.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از روزنامه مستقل رای الیوم، در بیانیه گروه موسوم به "ولایت حمص" وابسته به داعش آمده است که ابواحمد الحمصی توانست خودروی بمب‌گذاری شده‌ای را در منطقه الزهراء منفجر کرده و این انفجار موجب کشته شدن 16 تن و زخمی شدن 54 تن دیگر شد.

منابع به روزنامه مذکور گفتند: گروه‌های سوری مخالف در پی بستن مسیر اصلی غوطه شرقی توسط ارتش سوریه غوطه شرقی را خمپاره باران کردند.

ارتش سوریه مسیر اصلی به غوطه شرقی را در منطقه مرج السطان در همجواری منطقه دوما که مقر جیش الاسلام محسوب می‌شود، بسته است.

منابع محلی گفتند: خودروی بمب‌گذاری شده در نزدیکی بیمارستان الاهلی در این منطقه منفجر شد که موجب خسارت‌های بسیاری به ساختما‌ن‌های اطراف گردید.

طلال برازی،‌ استاندار حمص اعلام کرد که یک کامیون متوسط بمب‌گذاری شده حدود 150 تا 200 کیلوگرم مواد منفجره با خود داشته و در نزدیکی بیمارستان الاهلی در منطقه الزهراء منفجر شد.

دولت سوریه نیز این انفجار را محکوم کرده و آن را اقدامی بزدلانه خواند.

دولت سوریه در بیانیه‌ای اعلام کرد: این انفجار تروریستی در واکنش به منافع ملی است که در حمص حاصل شده است.

دمشق افزود: اقدامات تروریستی هرگز عزم ملت سوریه را در به ثمر رساندن آشتی ملی و مبارزه با تروریسم از بین نخواهد برد.

این انفجار سه روز بعد از آغاز اجرای توافق آتش بس بین ملت سوریه و مخالفان در محله الوعر، آخرین مناطق تحت کنترل گروه‌های مسلح شهر حمص رخ داد.

براساس این توافقنامه که ابتدای ماه میلادی حاصل شد باید 2000 شبه نظامی و غیرنظامی از این منطقه خارج شده در مقابل نیز دولت سوریه محاصره را برداشته و اجازه ورود کمک‌های انسانی را بدهد. همچنین با افرادی که تمایل به تحویل سلاحشان دارند نیز مذاکره صورت بگیرد.

روز شنبه کامیون‌های حامل کمک‌های بشردوستانه به محله الوعر وارد شدند و این اقدام در چارچوب اجرای قطعنامه‌ای است که تحت نظارت سازمان ملل بوده است.

از زمان اجرای توافقنامه الوعر تمامی محله‌های حمص تحت کنترل کامل ارتش سوریه است.

انتهای پیام

کد N1063542