در دیدار رئیس جمهور گرجستان:

جهانگیری: ایران می‌تواند نقطه اتصال گرجستان با خاورمیانه باشد

سیاسی

معاون اول رئیس‌جمهور با اشاره به موقعیت استراتژیک ایران در منطقه خاورمیانه و گرجستان در حاشیه دریای سیاه گفت: ایران می‌تواند نقطه اتصال و پل ارتباطی گرجستان با کشورهای خاورمیانه و آسیای میانه شود.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست‌جمهوری، اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور بعد از ظهر شنبه و در حاشیه اجلاس سیاست بی طرفی ترکمنستان، دردیدار جرجی مارگولا شویلی رییس جمهور گرجستان با اشاره به مشترکات فرهنگی و تاریخی فراوان ایران و گرجستان گفت: فرصت و زمینه های متعددی برای افزایش مناسبات میان دو کشور وجود دارد.

وی با تاکید بر وجود ظرفیت های بالقوه همکاری در عرصه نفت، گاز، انرژی، گردشگری و صنعت و کشاورزی اظهار امیدواری کرد با گسترش شبکه ریلی و بزرگراهی، از طریق همکاری ایران و گرجستان خلیج فارس و دریای سیاه به هم متصل شوند.

معاون اول رئیس‌جمهور با اشاره به موقعیت استراتژیک ایران در منطقه خاورمیانه و گرجستان در حاشیه دریای سیاه گفت: ایران می‌تواند نقطه اتصال و پل ارتباطی گرجستان با کشورهای خاورمیانه و آسیای میانه شود.

معاون اول رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: افزایش ترانزیت کالا و انرژی می تواند سطح ارتباطات و تبادلات تجاری دو کشور را بیش از پیش افزایش دهد.

جهانگیری سپس با اشاره به اینکه شمار زیادی از شهروندان گرجستان در استان اصفهان زندگی می‌کنند، از آنان به عنوان مردمانی صبور و با صفا یاد و اظهار امیدواری کرد رئیس‌ جمهور گرجستان در فرصتی مناسب از ایران دیدار کند.

رئیس‌جمهور گرجستان نیز در این دیدار با اشاره به آمادگی کشورش برای توسعه همکاری‌ها با ایران، سخنان معاون اول رئیس‌جمهور کشورمان درباره اتصال دو منطقه مهم قفقاز و خاورمیانه را تایید کرد و گفت: بدون تردید توسعه همکاری کشورها و ترانزیت کالا می‌تواند صلح و ثبات به همراه داشته باشد.

وی با بیان اینکه اولویت گرجستان تکمیل و توسعه زیرساخت‌ها و امکانات ترانزیتی دو کشور است گفت: بر این باورم که زمینه‌های فراوانی برای گسترش همکاری کشورهای منطقه وجود دارد که باید در این زمینه رایزنی های نزدیکتری انجام شود.

رئیس‌جمهور گرجستان علاقه مندی سایر کشورهای حوزه دریای سیاه نظیر بلغارستان و رومانی برای افزایش ترانزیت کالا از این کشورها را یادآور شد و گفت: معنای این همکاری‌ها افزایش ثبات و امنیت پایدار در منطقه است و سیاست تفلیس آن است که دریای سیاه دریای صلح و همکاری باقی بماند.

وی افزود: گرجستان خواهان تعامل و مشارکت بیشتر ایران در رابطه با مسائل منطقه‌ای برای ایجاد صلح است و آمادگی دارد بصورت دو جانبه و چند جانبه با ایران همکاری کند تا فصل جدیدی از مناسبات میان دو کشور باز شود.

رئیس‌جمهور گرجستان در خاتمه یادآور شد مردم گرجستان علاقه مند به فرهنگ و شعر ایرانی هستند و امیدوارم در آینده، پایه گذار روابط بهتری برای دو کشور باشیم.

کد N1063285