جهانگیری در دیدار رییس‌جمهور کرواسی:

راه همکاری بین ایران و اروپا با مختومه شدن پی ام دی باز می‌شود

سیاسی

معاون اول رئیس جمهورگفت: امیدوارم در پی گزارش اخیر رئیس آژانس بین المللی انرژی اتمی، پرونده گذشته هسته‌ای ایران(PMD) مختومه اعلام شود و راه برای توسعه همکاری میان ایران و اروپا باز شود.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، اسحاق جهانگیری عصر شنبه در حاشیه اجلاس «سیاست بی طرفی، همکاری بین المللی جهت صلح، امنیت و توسعه» که در عشق آباد پایتخت ترکمنستان برگزار شد، در دیدار رییس جمهور کرواسی با بیان اینکه اروپایی ها در گذشته شریک نخست اقتصادی ایران بودند اما به دلایل واهی از جمله تحریم ایران از بازار ایران محروم شدند، گفت: خوشبختانه مذاکرات خوبی میان ایران با کشورهای ۱+۵ برگزار شده است و امیدوارم در پی گزارش اخیر رییس آژانس بین المللی انرژی اتمی، پرونده گذشته هسته ای ایران مختومه اعلام شود و راه برای توسعه همکاری میان ایران و اروپا باز شود.

جهانگیری با اشاره به سابقه خوب روابط و همکاری میان ایران و کرواسی و برنامه تهران برای منابع نفت و گاز، توسعه گردشگری و صنایع دریایی اظهار داشت: ایران آمادگی کامل برای همکاری با کشور کرواسی دارد و ایجاب می کند بخش خصوصی دو کشور در این عرصه ها فعال شوند.

معاون اول رییس جمهور با اشاره به سابقه تاریخی، موقعیت جغرافیایی وظرفیت های بالقوه جمهوری اسلامی ایران گفت: با توجه به این شرایط ایران می تواند دروازه ورود کشورهای مختلف جهان به آسیای میانه باشد.

وی سپس به بحران های جدی در خاورمیانه بویژه فعالیت گروه های تروریستی درمنطقه اشاره کرد و گفت: ایران اولین کشوری بود که خطر داعش و سایر گروههای تروریستی را به جهان اعلام کرد و متاسفانه بسیاری از کشورهای اروپایی به این هشدارها توجه نمی کردند.

معاون اول رییس جمهور با تاکید براینکه باید علل و زمینه های بروز و ظهور گروههای تروریستی نظیر داعش ریشه یابی شود خاطرنشان کرد: اگر با کسانی که از داعش حمایت ایدئولوژیک، مالی و تسلیحاتی می کنند مبارزه شود، داعش از بین می رود و ایران نیز آمادگی دارد کمک های لازم را برای حل بحران های منطقه ای ارائه دهد.

جهانگیری با تاکید براینکه مبارزه با تروریسم و افراطی گری باید به اراده و عزمی جهانی تبدیل شود ادامه داد: راه حل بسیاری از بحران های منطقه نظیر مسائل سوریه و یمن، راه حل سیاسی است و کرواسی می تواند نقشی مهم در این حل و فصل مسائل ایفا کند.

کرابار کیتاروویچ رییس جمهور کرواسی نیز در این دیدار با ابراز علاقمندی کشورش برای توسعه ی همکاریها با جمهوری اسلامی ایران، از بخش انرژی، ‌گردشگری، صنعت کشتی سازی و علوم و فنون و صنایع دریایی و نیز ترافیک و حمل و نقل بعنوان زمینه های مشترک برای فعالیت و توسعه همکاریهای فیمابین یاد کرد.

وی با ابلاغ سلام به رییس جمهور کشورمان، از برگزاری مراسم یکصدمین سالروز ورود اسلام به کرواسی در آینده نزدیک خبر داد و گفت: این مناسبت فرصت خوبی است تا پیوند کرواسی با کشورهای اسلامی بویژه ایران بیش از پیش افزایش یابد.

رییس جمهور کرواسی با اشاره به تهیه دو پیش نویس برای همکاری در عرصه اقتصادی و حمایت متقابل از سرمایه گذاری میان دو کشور، خواستار حضور و فعالیت بخش خصوصی ایران و کرواسی در زمینه های مختلف اقتصادی شد.

وی همچنین با اشاره به مسائل منطقه نظیر تحولات افغانستان از افزایش آموزش و توسعه ی فرهنگی بعنوان راهکار مقابله با افراطی گری و خشونت یاد کرد و بر مبارزه مشترک با داعش و گروه های خطرناک از این دست تاکید کرد.

رییس جمهور کرواسی ابراز امیدواری کرد در آینده ای نزدیک از جمهوری اسلامی ایران دیدار کند تا فرصت همکاری میان دو کشور بیش از پیش فراهم گردد.

کد N1063273