سخنگوی وزارت خارجه:

وضعیت کنونی خاورمیانه نیازمند مدیریت بهتر بحران است

سیاسی

سخنگو و رئیس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه‌ای وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران پیش از ظهر امروز(چهارشنبه) میزبان دکتر محسن صالح، پژوهشگر برجسته فلسطینی و رئیس مرکز مطالعات الزیتونه (لبنان) بود. در این دیدار که با حضور خالد قدومی، نماینده جنبش حماس در تهران برگزار شد، وضعیت کنونی فلسطین و آخرین تحولات منطقه مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، "حسین جابری انصاری"، در ابتدای این دیدار با اشاره به اهمیت رونمایی از کتاب جدید دکتر محسن صالح با عنوان «قضیه فلسطین»، وضعیت کنونی منطقه را نیازمند مدیریت بهتر بحران دانست و تأکید کرد: باید به دنبال پیدا کردن راه­‌حل­‌هایی برای خروج از بحران جاری باشیم.

جابری انصاری با اشاره به اینکه هر نوع اختلافی در داخل کشورهای اسلامی و میان دولت­‌های اسلامی در نهایت به سود رژیم غاصب اسرائیل تمام خواهد شد، افزود: ما قرائت‌های مختلفی در داخل کشورهای منطقه از وضعیت کنونی که در آن به سر می‌بریم داریم، اما مهم آن است که روندهای گذشته را مورد بازبینی قرار داده و به طور واقع­‌بینانه در خصوص اختلافات به بحث بنشینیم تا دریچه‌ای برای خروج از بحران‌ها پیدا کنیم.

به گفته رئیس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه ای وزارت خارجه ایران، علی‌رغم آنکه در حوزه رسمی اختلافاتی بین دولت­‌های منطقه وجود دارد اما با بهره‌­مندی از ظرفیت­‌های دیپلماسی عمومی و رسانه­‌ای، می‌توانیم به نقاط مشترکی دست یافته، برای اهداف مشترکمان در حل بحران به طرح‌­های مشترکی برسیم.

وی در این خصوص ضمن ابراز خرسندی از حضور محسن صالح، به عنوان اندیشمند و رئیس مرکز مطالعات الزیتونه، استفاده از چارچوب‌های مطالعاتی و دیپلماسی عمومی به عنوان شبکه دومی از دیپلماسی رسمی را، نکته‌ی حائز اهمیتی در مسیر رسیدن به راه‌حل‌های مشترک دانست.

به گزارش ایسنا، محسن صالح هم در این دیدار ضمن تأکید بر فلسطین به عنوان قطب وحدت‌بخش میان امت اسلامی، تألیف آثاری همچون «قضیه فلسطین» را در راستای آگاه­‌سازی مجدد عمومی در خصوص مسأله فلسطین عنوان کرد و افزود: از قضیه فلسطین و آینده آن نمی‌ترسیم و ما انشاءالله پیروزیم، اما در طرح‌های خود با چالش‌هایی مواجهیم که برای حل آن باید چاره‌اندیشی کنیم.

وی همچنین با اشاره به چالش‌های پیش­‌روی طرح روند سازش، انجام آن را با مشکلات پیچیده‌ای همراه دانست و تأکید کرد: طرح مقاومت هم با چالش­‌هایی همراه است، اما رو به صعود است و حتی نه در غزه بلکه میزان گرایش به مقاومت در کرانه باختری هم رو به افزایش گذاشته و بیش از 60 درصد از فلسطینیان کرانه باختری، خواهان پایان دادن به روند سازش هستند.

انتهای پیام

کد N1061208