آل هاشم:

«تروریسم درد مشترک» جهان اسلام و غرب است

نامه رهبري به جوانان

رئیس سازمان عقیدتی سیاسی ارتش جمهوری اسلامی ایران گفت: قریب به ده ماه از انتشارنخستین نامه رهبر معظم انقلاب به جوانان غربی می‏گذرد که معظم له نامه دوم خود به جوانان غربی را نوشتند، نامه ای که شاید حجم اندکی دارد اما شامل محورها و ابعاد مهم و مختلفی است که باید مورد توجه قرار گیرد.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) حجت الاسلام والمسلمین آل هاشم طی سخنانی در جمع کارکنان پایور و دانشجویان وظیفه مرکز آموزش 02 نیروی زمینی ارتش ضمن عرض تسلیت به مناسبت فرارسیدن ایام رحلت نبی مکرم اسلام(ص) و شهادت امام حسن مجتبی(ع) و امام رضا(ع) به تشریح اهداف و محورهای نامه دوم مقام معظم رهبری به جوانان غربی پرداخت و گفت: این نامه نه تنها برای جوانان غربی بلکه برای جوانان تمام دنیاست.

وی با بیان این‌که «زمینه مشترک نگارش هر دو نامه تروریسم در فرانسه است»، افزود: نامه دوم رهبر معظم انقلاب مانندنامه اول زمانی نوشته شد که فرانسه شاهد وقوع حادثه تروریستی بود، حادثه ای که در آن موجی از تفکرات ضد اسلامی و اسلام‏هراسی در غرب به خصوص در اروپا ایجاد شد و رهبر معظم انقلاب تنها دو هفته بعد از این اتفاق تروریستی، در نامه‏‌ای خطاب به جوانان اروپا و آمریکای شمالی، ارائه تصویری ترسناک از دین مبین اسلام را سیاه‏نمایی گسترده علیه اسلام نامیدند و از جوانان غربی خواستند شناخت مستقیم و بی‏واسطه از اسلام به دست بیاورند.

وی خاطرنشان کرد: نامه دوم رهبر فرزانه انقلاب به جوانان غربی نیز زمانی نوشته شد که بار دیگر فرانسه شاهد حادثه تروریستی بود و ایشان در نخستین جمله نامه دوم خود به جوانان غربی نوشتند: حوادث تلخی که تروریسم کور در فرانسه رقم زد، بار دیگر مرا به گفت‌وگو با شما جوانان برانگیخت؛ بنابراین، معظم له، عامل نگارش نامه دوم به جوانان غربی را وقوع حادثه تروریستی در فرانسه اعلام می‏‌کنند.

وی در ادامه به اهداف نگارش نامه دوم اشاره و در این‌باره تصریح کرد: هدف رهبر معظم انقلاب در نامه اول درخواست و دعوت برای شناخت بی‏واسطه از اسلام بود اما هدف از نگارش نامه دوم یادآوری این نکته مهم است که «تروریسم درد مشترک» جهان اسلام و غرب است.

رئیس سازمان عقیدتی سیاسی ارتش گفت: هدف دیگر نگارش نامه دوم بیان این مطلب است که اگرچه افراط‏گرایان اسلامی حادثه تروریستی پاریس را رقم زدند اما همین گروه‏‌های افراطی توسط قدرت‏‌های غربی به خصوص «آمریکا» ایجاد و تقویت شدند.

وی سپس به محورهای مهم نامه رهبر معظم انقلاب پرداخت و ابراز همدردی با خانواده‏های قربانیان حادثه تروریستی پاریس را از جمله این محور ها برشمرد و گفت: از دیدگاه رهبر جمهوری اسلامی ایران «اخلاق و ارزش‏های انسانی» جایگاه والایی در سیاست دارند.

وی ادامه داد: یکی دیگر از محور های نامه ایشان مبین این نکته است که جهان اسلام سال‏‌های متمادی قربانی تروریسم است و اگر غرب و به خصوص فرانسه هر از گاهی با حادثه تروریستی مواجه می‏‌شوند و مردم چند روزی در خانه‏‌های خود پناه می‏‌گیرند و از حضور در مجامع و مراکز پرجمعیت پرهیز می‏‌کنند، مردم عراق، سوریه، یمن، افغانستان سال‏‌های متمادی و مردم فلسطین دهه‏‌ها است که چنین شرایط ناامنی را شاهد هستند.

رئیس سازمان عقیدتی سیاسی ارتش تأکید کرد: از منظر رهبر معظم انقلاب درد تروریسم در دنیای اسلام دو تفاوت عمده با درد تروریسم در غرب دارد. نخستین تفاوت این است که «دنیای اسلام در ابعادی به مراتب وسیع‏تر، در حجمی انبوه‏تر و به مدت بسیار طولانی‏تر قربانی وحشت‏افکنی و خشونت بوده است.» دومین تفاوت نیز این است که "خشونت‏ها در جهان اسلام همواره از طرف برخی قدرت‏های بزرگ به شیوه‏های گوناگون و به شکل موثر حمایت شده است».

وی «تضاد سیاست‏‌های غرب در برخورد با جنبش بیداری در جهان اسلام» را به عنوان سومین محور نامه رهبر معظم انقلاب به جوانان غربی مورد اشاره قرار داد و خاطرنشان کرد: در حالی که قدرت‏‌های غربی شعار دموکراسی و حقوق بشر سر می‏‌دهند، اما رهبر معظم انقلاب به جوانان غربی یادآوری می‏‌کنند که «عقب‏مانده‏‌ترین نظام‏‌های سیاسی همواره در ردیف متحدان غرب جای گرفته‏‌اند» و «پیشروترین و روشن‏ترین اندیشه‏‌های برخاسته از مردم‏سالاری‏‌های پویا در منطقه، بی‏‌رحمانه مورد سرکوب قرار گرفته است» که این تضاد آشکار در سیاست‏‌های غربی است.

وی در ادامه پشتیبانی از تروریسم دولتی اسرائیل و لشکرکشی‏‌های سال‏‌های اخیر به دنیای اسلام را سومین نمونه از منطق متناقض سیاست‏‌های غرب عنوان کرد که در نامه رهبر فرزانه انقلاب به آن اشاره شده است.

آل هاشم افزود: رهبر معظم انقلاب پشتیبانی از تروریسم دولتی اسرائیل را چهره دیگر تضاد سیاست‏‌های غربی عنوان کرده و می‌فرمایند: چرا این رژیم جنایتکار هرگز به طور جدی و موثر مورد سرزنش متحدان پرنفوذ خود و یا لااقل نهادهای به ظاهر مستقل بین‏المللی قرار نگرفته است.

وی با بیان این‌که «دو نکته مهم انتقادی در این جملات رهبر معظم انقلاب وجود دارد» تصریح کرد: نکته اول این است که نهادهای بین‏‌المللی نیز در خدمت سیاست‏‌های متضاد غربی قرار دارند و نکته دوم این است که نادیده گرفتن خشونت رژیم اسرائیل سبب نرمالیزه شدن خشونت توسط این رژیم جنایتکار شده است. به عبارت دیگر، خشونت رژیم صهیونیستی علیه مردم فلسطین به موضوعی عادی و تکراری برای دولتمردان و شهروندان غربی تبدیل شده است.

وی سپس با تشریح ریشه تروریسم در سیاست‏‌های غرب، آن را به عنوان چهارمین محور نامه رهبر معظم انقلاب اسلامی به جوانان غربی عنوان کرد و دراین‌باره افزود: معظم‌له در این نامه به چگونگی تأثیرگذاری سیاست‏‌های غرب بر خشونت پاسخ می‏‌دهند که می‏‌توان از آن جمله به ذهنیت آلوده به تزویر، معیارهای دوگانه غرب در برخورد با تروریسم و شبیه‏‌سازی و همانندسازی فرهنگی به مثابه خشونت خاموش و تغذیه فرهنگی ناسالم در محیط آلوده و مولد خشونت غرب اشاره کرد.

رئیس سازمان عقیدتی سیاسی ارتش گفت: راهکارهای ایجاد امنیت و آرامش محور دیگری است که در نامه مقام معظم رهبری به جوانان غربی وجود دارد که اصلاح اندیشه خشونت‏‌زا در غرب و اجتناب از واکنش‏‌های عجولانه از آن جمله هستند.

وی درپایان تعامل صحیح و شرافتمندانه غرب با جهان اسلام را خواست رهبر معظم انقلاب از جوانان غربی عنوان و تصریح کرد: ایشان در پایان نامه خود به جوانان غربی، خواستار شناخت درست و استفاده از تجربه‏‌های ناگوار برای پی‏ریزی بنیان‏‌های یک تعامل صحیح و شرافتمندانه با جهان اسلام شدند.

انتهای پیام

کد N1059570