ایزدی:شاه، بازرگان، هاشمی و روحانی معتقدند بایدبا آمریکا بسازیم/نگرانی سعیدزیباکلام از انحلال انقلاب

اعتماد نوشت: ١٦آذر امسال رنگ و بوی دیگر داشت، دیگر دانشجویان و تشکل‌های دانشجویی ترس و واهمه‌ای نداشتند تا از چهره‌های اصلاح‌طلب بخواهند که به دانشگاه بیایند.

هر چه باشد روحاني وعده داده بود تا قفل امنيتي شدن دانشگاه‌ها را بشكند. هر چند اصلاح‌طلبان زيادي طي چند روز گذشته به دانشگاه‌هاي مختلفي رفتند و حرف‌هاي‌شان را زدند و تعدادي ديگر نه، اما سوي ديگر ماجرا هم تشكل‌هاي دانشجويي اصولگرايان سعي كرد تا در روزهاي بازگشت سياستمداران اصلاح‌طلب به دانشگاه از قافله عقب نمانند. همين بود كه بسيج دانشجويي دانشگاه تهران با دعوت از دو استاد اصولگراي اين دانشگاه، همايشي را با عنوان «استقلال در حصار ترديد» ترتيب داد.

سعيد زيباكلام برادر كوچك‌تر صادق زيباكلام اين نشست را فرصت مناسبي براي حمله به راهبرد سياست خارجي دولت روحاني دانست و گفت: شايد برخي از سخنان من خيلي ناراحت شوند اما به حرمت كتاب خدا كه در پيش روي من است، آنچه در دلم است را مي‌گويم.  زيباكلام با اشاره به پيگيري‌هاي مكرر فعالان تشكلي بسيج دانشجويي براي سخنراني در اين مراسم گفت: من هرچه حساب كردم ديدم نمي‌توانم آنچه را كه در سينه دارم به زودي بگويم؛ ٢٠ ماه است هر جا كه سخنراني مي‌كنم گفته‌ام كه انقلاب اسلامي با اين سياست خارجي و سياست داخلي در معرض خطر انحلال قرار دارد لذا مانده بودم كه ديگر چه بايد بگويم. 

سعيد زيباكلام در اين نشست مدعي شده كه عاملان ٨٨ سياست خارجي ايران را به طور رسمي و قانوني در اين كشور همان اهداف را پيگيري مي‌كند. 

حرف‌هاي زيباكلام كه تمام شد نوبت به مصطفي ايزدي يكي ديگر از اساتيد اصولگراي دانشگاه تهران رسيد تا او هم سياست خارجي دولت روحاني را زير سوال ببرد. ايزدي با بيان اينكه تفكر ارتباط با ابرقدرت‌هاي جهان، مختص شاه نبود و بعد از انقلاب اين تفكر وجود داشت كه مصداق آن بازرگان است، با تاكيد بر اينكه پس از استعفاي دولت موقت اين تفكر وابستگي به امريكا ريشه‌كن نشد، گفت: ما شاهد بوديم پس از دولت موقت نيز دولت‌هايي روي كار آمدند كه كم و بيش اين تفكر را داشتند اما از سوي حضرت امام نقد شدند. اما اين تفكر باعث شد ما پس از جنگ و در دوران هاشمي‌رفسنجاني به سمت تعامل با امريكا برويم. 

وي افزود: دولت روحاني از اول تخم‌مرغ‌هاي خود را در سبد تعامل با امريكا و مذاكره گذاشت و امتيازات زيادي به امريكا داد.  وي با بيان اينكه همان گروهي كه برجام را طراحي و اجرا كرده، خودش نيز آن را ارزيابي مي‌كند، خاطرنشان كرد: تفكري در ايران وجود داشت كه مي‌گفت بايد با امريكا بسازيم كه تفكر شاه، بازرگان، هاشمي، خاتمي و روحاني اينگونه است.

2727

 

 

کد N1058728