عراقچی: تفاهم خوبی با ۱+۵ درباره قطعنامه پیشنهادی به شورای حکام حاصل شد

عراقچی, برجام

دومین نشست کمیسیون مشترک برجام امروز در دو نوبت صبح و عصر در وین برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، در نشست امروز درباره نحوه برچیدن تحریم‌ها و دستور العمل‌های مرتبط آنها و همچنین درباره پیش‌نویس قطعنامه شورای حکام آژانس که قرار است در نشست آتی این شورا مطرح و به رأی گذاشته شود، بحث شد.

دو نوبت نشست امروز این کمیسیون مجموعاً حدود سه ساعت و نیم به طول انجامید.

سید عباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه ایران پس از نشست نوبت عصر از « تفاهم خوب» میان ایران و 1+5 برای ارائه قطعنامه به شورای حکام و بستن پرونده پی.ام.دی. خبر داد و گفت: با توجه به این تفاهم این هدف محقق خواهد شد.

معاون حقوقی و بین الملل وزیر امور خارجه اظهار داشت: کشورهای 1+5 متن پیش‌نویس قطعنامه‌ای را آماده کرده‌اند که در خصوص ابعاد مختلف آن مشورت‌ها و بحثهایی داشتیم. فکر می‌کنم تفاهم بسیار خوبی در این خصوص وجود دارد که قطعنامه باید منجر به بسته شدن پی.ام.دی. شود.

وی تأکید کرد: طبعاً کشورهای 1+5 این پیش‌نویس را به شورای حکام ارائه خواهند داد و روز 15 دسامبر شورای حکام تصمیم گیری خواهد کرد.

رییس ستاد پیگیری اجرای برجام گفت: فکر می‌کنم با توجه به تفاهمی که به دست آمده و وجود دارد ان‌شاءالله این کار محقق خواهد شد.

عراقچی در پاسخ به سؤالی درباره انتظار ایران در این زمینه گفت: انتظار ما کاملاً روشن است و قبلاً هم گفته شده. پرونده موسوم به پی.ام.دی. یا همان ابعاد نظامی احتمالی با توجه به گزارشی که آقای آمانو داده و در حقیقت وجود یک برنامه نظامی هسته‌ای در ایران را رد کرده باید بسته شود.

معاون وزیر امور خارجه اظهار داشت: شورای حکام باید پرونده را ببندد. راه در این مسیر کاملاً هموار است. تفاهمی که بین ما و 1+5 وجود دارد بر همین اساس است و قطعنامه‌ای هم که آماده شده با همین تفاهم آماده شده و ان‌شاءالله منجر به بسته شدن خواهد شد.

عراقچی همچنین امروز در فاصله بین دو نوبت جلسه کمیسیون مشترک گفته بود: درباره سایر مراحل اجرایی شدن برجام و قدم‌هایی که باید تا قبل از روز اجرایی شدن توسط برداشته شود لازم بود هماهنگی‌ها و بحث‌هایی صورت می‌گرفت.

عراقچی فضای جلسه را خوب توصیف کرد و افزود: به‌نظرم هم فضای جلسه فضای خوبی بود و هم اینکه اراده و تمایل همه طرف‌ها مبنی بر پیشرفت فعالیت‌ها و اجرای برجام بود.
کد N1058601