نمایندگان تشکل‌های دانشجویی در حضور رییس جمهور چه گفتند ؟

ایسنا نوشت:‌نمایندگان تشکل‌های دانشجویی در مراسم روز دانشجو به بیان نقطه نظرات خود در حضور رییس جمهور پرداختند.

مراسم روز دانشجو صبح امروز با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی در دانشگاه صنعتی شریف برگزار شد و پیش از سخنرانی رییس جمهور 10 تن از نمایندگان تشکل‌های دانشجویی انتقادات و نقطه نظرات خود را در حضور رییس جمهور مطرح کردند.

در ابتدا احسان ایران‌منش از سازمان بسیج دانشجویی اظهار کرد: فسادهای کلان سیستمی باید پایان یابد متاسفانه بعد از دو سال هنوز شاهد هستیم که حل مشکلات به رفع تحریم‌ها گره زده می‌شود یا به دانشجویان گفته می‌شود آیا شما می‌خواهید مشکلات کشور را حل کنید این کارها به شما نیامده است. امیدوارم در این دولت جای خدا و کدخدا عوض نشود. البته در پایان صحبت‌های نماینده بسیج دانشجویی، دانشجویان حاضر در مراسم شعار «روحانی روحانی حمایتت می‌کنیم» سر دادند.

نفر دوم ذاکری نماینده انجمن‌های علمی دانشگاه‌ها بود که در صحبت‌های خود ابتدا برخی معضلات اجتماعی را مطرح کرد و همچنین گفت: با استفاده از عناوینی چون بی‌بصیرت، فتنه‌گر، ضد ولایت فقیه و ... باعث بی‌اعتمادی نشویم که این صحبت‌های او با تشویق ممتد دانشجویان همراه بود.

وی همچنین اضافه کرد: شرایط را برای حضور حداکثری مردم فراهم کنیم و از نمایندگان واقعی مردم و تشکل‌های مردمی استفاده کنیم. از رییس جمهور می‌خواهیم با اقتدار بایستد و مدیرانی که بی‌عملی پیشه کرد‌ند را کنار بگذارند و به جای امنیتی کردن فضا به دانشگاه فکر کنند. مشکل دانشگاه بی‌عدالتی‌هایی است که نخبگان را محروم کرده است.

در ادامه هدیه زاهد از دانشگاه علوم پزشکی تاکید کرد: متاسفانه فضای رخوت و سرد دانشگاه‌های علوم پزشکی از هوای امروز تهران سردتر است. فرهنگ در دانشگاه‌ها در حال مردن است و وجود مدیران بی‌تدبیر و غیر همسو با دولت که هنوز با دانشگاه فرهنگ‌وارانه رفتار می‌کنند باعث آزار دانشجویان می شود.

وی خطاب به رییس جمهور گفت: آیا خبر دارید که دانشجویان در دانشگاه‌ها تحقیر می‌شوند. ما از سوی روسای دانشگاه‌ها و معاونین فرهنگی تدبیری نمی‌بینیم هر چند در قسمت ستادی دانشگاه اتفاقات خوبی در حال رخ دادن است. مشکل دیگر دانشگاه‌ها بودجه است و امیدواریم در این دو سال باقی مانده از دولت شاهد افزایش بودجه دانشگاه‌ها باشیم.

رضا نجابت نماینده اتحادیه انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دیگر دانشجویی بود که خطاب به روحانی بیان کرد: ما بعد از 800 روز تنها 4 دقیقه فرصت صحبت با شما یافتیم در این مدت شاهد بودیم که هر کدام از وزارتخانه‌ها سهمیه جریان و گروه خاصی بودند اما از شما خواهش می‌کنیم که دانشگاه را از گود بازی‌های سیاسی خارج کنید. از 100 روز وعده داده شما 8 برابر می‌گذرد اما آش همان آش است و کاسه همان کاسه .

وی همچنین تصریح کرد: آقای روحانی نباید همه چیز را به سیاست خارجی گره می‌زدید . عده‌ای شما را معاون اول کابینه آقای هاشمی می‌دانند. شما به رفتارهایی از رییس جمهور قبلی منتقدید که خود آن را انجام می‌دهید و شاید بتوان گفت حضرت عالی احمدی‌نژادی‌ترین فرد در سپهر سیاسی کشور هستید. صحبت‌های این دانشجو با واکنش‌هایی از سوی دانشجویان همراه بود که عده‌ای به حمایت از او و عده‌ای به هوو کردن او پرداختند.

در ادامه مراسم کلیپی پخش شد که در حین پخش تصاویر مرحوم طالقانی، شریعتی، شهدای دفاع مقدس، شهدای هسته‌یی، تیم مذاکره کننده و به خصوص محمدجواد ظریف دانشجویان به ابراز احساسات و تشویق پرداختند و شعار دکتر ظریف زنده باد روحانی پاینده باد سردادند.

پس از پخش کلیپ خشایار طاهری دبیر انجمن اسلامی دانشگاه شریف پشت تریبون رفت و اظهار کرد: مطالبه ما از دولت ایستادگی بر سر حق تحصیل دانشجویان منتقد، جلوگیری از ستاره‌دار شدن دانشجویان و تغییر مسوولین نیز که روند قبل را ادامه می‌دهند.دانشگاه باید به همان مسیری که توفیقی و فرجی‌دانا پیش گرفته بودند باز گردد.

وی همچنین تاکید کرد: ایستادگی بر سر حقوق شهروندی از دیگر مطالبات دانشجویان است. امروز نه تنها مساله حصر حل نشده بلکه یکی از طرفداران اصلی شما بدون دادگاه ممنوع التصویر شده است.

این صحبت‌های طاهری با تشویق تعدادی از دانشجویان و شعار مرگ بر فتنه‌گر تعداد دیگری از دانشجویان همراه بود و باعث شد دقایقی جو سالن محل برگزاری مراسم متشنج شود.

در ادامه علی عرب مسوول اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان عنوان کرد: بیش از 700 روز است که اطرافیان شما اجازه ندادند صدای ما از پشت دیوار دانشگاه‌ها به شما برسد. همان‌ها که در سال 78 فتنه کوی دانشگاه و فتنه 88 را ایجاد کردند در تلاش هستند امروز هم با اردوکشی‌های خیابانی و سخنرانی‌های جنجالی فضای کشور را به هم بزنند.

محمدعلی کام فیروزی در این مراسم به نمایندگی از دفتر نشریات دانشجویی به انتقاد از محدودیت‌ها و نشریات دانشجویی در دانشگاه‌ها پرداخت و گفت: چرا با وجود گذشت دو سال از عمر دولت همچنان شاهد نقض حقوق دانشجویان هستیم و چرا در دانشگاه‌ها هنوز نظارت و حتی توقیف قبل از انتشار بر نشریات دانشجویی وجود دارد، انگار عده‌ای قانون اساسی را وارونه خوانده‌اند و اصل را بر محدودیت گذاشته‌اند.

در ادامه محمدحسین قائد‌شرف نماینده اتحادیه دفتر تحکیم وحدت خطاب به رییس جمهور اظهار کرد: اگر وضع معیشت به همین سبک ادامه پیدا کند دولت شما، دولت رکود اقتصاد خواهد بود. متاسفانه دانشجوی پولی عدالت را در دانشگاه‌ها زیر سوال برده است .

وی همچنین به انتقاد از تصویب 20 دقیقه برجام در مجلس پرداخت و گفت: مجلس مهمترین طرح این کشور را از در 20 دقیقه تصویب و به شعور ملت توهین کرد. ضمن این که شما صحبت‌هایی درباره شورای نگهبان مطرح کرده‌اید در حالی که باید اولین فرد در صف حمایت از شورای نگهبان بایستید باید سرنوشت برخی از گذشتگان را به شما یادآوری کنیم.

در ادامه سعادتی نماینده اتحادیه دانشگاه آزاد اسلامی بیان کرد: هر فرد یا گروهی به جای شعارهای خوشرنگ باید برای رفع مشکلات کشور وارد عمل شود متاسفانه جنبش دانشگاه آزاد در کشور مغفول مانده است .

در پایان جلال‌فرد نماینده اتحادیه‌ی جنبش عدالت‌خواه دانشجویی با اشاره به برخی مشکلات کشور گفت: مشکل مسکن، مدیریت شهری، اصلاح سیستم بانکی کشور از مشکلاتی است که باید برطرف شود ضمن این که باید دانشگاه را از این وضعیت سیاست‌زده و سیاست‌بازی نجات دهید. مشکلات کشور ما با رفع حصر و یا رفع ممنوع التصویری عده‌ای حل نمی‌شود بلکه مشکلات ساختاری دیگری داریم که باید به دنبال حل آنها برویم.

2929

کد N1058252