حاشیه‌های سخنرانی رئیس‌جمهور در روز دانشجو؛ از شعار برای پایندگی روحانی تا دروغگو خواندن او

سخنرانی حسن روحانی در دانشگاه صنعتی شریف به مناسبت روز دانشجو با حاشیه هایی همراه بود.

به گزارش خبرآنلاین به روایت آنچه در خبرگزاری ها نقل شده است، در این مراسم فرهادی وزیر علوم، هاشمی وزیر بهداشت، نجفی وزیر آموزش و پرورش،‌ صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی، حسین فریدون دستیار ویژه رئیس جمهور، ‌محمد نهاوندیان رئیس دفتر رئیس جمهور، حسام‌الدین آشنا مشاور فرهنگی رئیس جمهور روحانی را همراهی می‌کردند.
میرزاده رئیس دانشگاه آزاد اسلامی، فتوحی رئیس دانشگاه صنعتی شریف، طیبی رئیس جهاد دانشگاهی، هاشمی استاندار تهران و رضا فرجی دانا وزیر پیشین علوم از دیگر حاضران در این مراسم بودند.
این مراسم در سالن تربیت‌بدنی دانشگاه صنعتی شریف برگزار شد؛ با توجه به صندلی‌هایی که در این سالن چیده شده، سالن حدود 1500 نفر گنجایش دارد.
قبل از حضور روحانی در دانشگاه شریف، مراسم مداحی برگزار شد.
پیش از سخنرانی روحانی، نمایندگان تشکل های دانشجویی سخنرانی کردند که در این میان ایرانمنش، نماینده بسیج دانشجویی در میان شعارهای «روحانی حمایتت می‌کنیم» حاضران در سالن جای خود را به دیگر نمایندگان تشکل‌های دانشجویی داد.
نماینده اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان مستقل نیز گفت: آقای روحانی شما به رفتارهای رئیس‌جمهور قبل منتقد و معترض بودید در حالی که امروز خودتان فاعل بسیاری از آن‌ها هستید. شاید اگر اکنون در فضای سیاسی کشور چرخی بزنید حضرتعالی احمدی‌نژادی‌ترین فرد در سپهر سیاسی کشور باشید! ما بی‌شناسنامه نیستیم.
دانشجویان حاضر در مراسم در حین سخنرانی رئیس جمهور به دو دسته مخالف و موافق تقسیم شده بودند و شعارهایی سرمی‌دادند.
روحاني در آغاز سخنانش با تبریک روز دانشجو عنوان کرد: سلام و درود ما به همه شهدایی که دانشگاه‌ها را متحول کردند به بهشتی‌ها، طالقانی‌ها، بازرگان‌ها و شریعتی‌ها. حاضران در سالن با شنیدن نام بازرگان و دکتر شریعتی به وجد آمدند و آن‌ها را تشویق کردند.
در بخشی از مراسم که روحانی اظهار کرد «نقد برخی از قوا و برخی نهادها کمی سخت است اما فعلاً از رئیس‌جمهور و دولت شروع کنید»، دانشجویان شعار «روحانی، روحانی حمایتت می‌کنیم» سر دادند و زمانی که رئیس جمهور گفت «مردم در سال 92 به مسأله هسته‌ای هم رأی دادند» شعار «دکتر ظریف زنده باد، روحانی پاینده باد» از سوی دانشجویان سر داده شد.
در بخشی از سخنرانی روحانی، او به ارائه آماری درباره تولید سلاح‌های راهبردی در دولت یازدهم پرداخت که عده‌ای از دانشجویان با شعار «دروغه، دروغه» این آمار را ساختگی دانستند و در مقابل، عده‌ای شعار «روحانی حمایتت می‌کنیم» سر دادند.
همچنین شعار «روحانی مچکریم» زمانی که رئیس جمهور گفت« ما فضای امن می خواهیم نه فضای امنیتی» در سالن سر داده شد.
در ادامه روحانی با اشاره به محدودیت‌هایی که پیش از دولت یازدهم در فضای دانشگاه‌ها وجود داشته تأکید کرد: زمانی کسی جرأت نمی‌کرد بگوید جنبش دانشجویی و عده‌ای از این کلمه هم می‌ترسیدند که با پایان این جمله رئیس جمهور تعدادی از دانشجویان با تشویق او شعار «اصلاحات زنده باد، خاتمی پاینده باد» سر دادند.
همچنین در بخشی از صحبت‌های روحانی که اظهار کرد: مسیر دولت در وزارت علوم تغییر نکرده است و از فرجی دانا تا فرهادی نباید فرقی بکند. عده‌ای از دانشجویان شعار «مرگ بر فتنه‌گر» ‌سر دادند و عده‌ای با شعار «یا حسین، میرحسین» و «روحانی دوستت داریم» به حمایت از رئیس‌جمهور پرداختند.
این شعارها تا جایی ادامه داشت که دقایقی در سکوهای سالن تربیت‌بدنی و با فاصله چند متر پشت سر رئیس‌جمهور بین دو طیف از دانشجویان درگیری رخ داد که بلافاصله با حضور مسئولان انتظامی این مسئله حل و فصل شد.
در این میان، بار‌ها بین مخالفان و موافقان سخنران‌های مراسم درگیری لفظی ایجاد شد که با مداخله حراست سالن این مساله مدیریت و کنترل شد. 
دانشجویان بسیجی دانشگاه شریف از اینکه اجازه حضور تعداد زیادی از دانشجویان بسیجی داده نشده بود، با صدای بلند این اعتراض خود را به گوش ردیف اول در سالن رساندند.
همچنین در بخش‌های زیادی از صحبت‌های رئیس‌جمهور دانشجویان شعار «پیام ما روشنه، حصر باید بشکنه» سر دادند.

تعدادی از دانشجویان نیز سعی داشتند در حین صحبت‌های رئیس‌جمهور به صورت انفرادی با فریادهای خود صدای‌شان را به گوش او برسانند که روحانی خطاب به آن‌ها گفت:« ما در دانشگاه این‌گونه حرف نمی‌زدیم. امروز هم به نمایندگان همه دیدگاه‌های دانشجویان فرصت بدهیم تا صحبت‌های‌شان را مطرح کنند.»
شعارهای مکرر حاضران باعث شد روحانی بگوید که "ما در دانشگاه این‌جوری حرف نمی‌زدیم، ما تریبون دادیم حرف‌های‌تان را بزنید."

روحانی که دقایقی سرفه می‌کرد خطاب به شعاردهندگان به مزاح گفت که "شما شعار می‌دهید، اما صدای من گرفته" که این حرف رئیس‌جمهور خنده حاضران را به همراه داشت.

در مراسم امروز پلاکاردی دیده نمی‌شد و دانشجویان برخی سوال‌های خود را در کاغذهای کوچکی نوشته بودند.

در پایان مراسم نیز میان دانشجویان موافق و مخالف شعارهایی مانند «مرگ بر فتنه‌گر» و «بسیجی واقعی، همت بود و باکری» رد و بدل شد.

27213

 

کد N1058194