رودست خوردن رئیس کمیسیون برجام از دبیرکل آژانس انرژی اتمی/ زاکانی: آمانو به تعهداتش عمل نکرد

علیرضا زاکانی,توافق هسته ای ایران و پنج بعلاوه یک برجام ,یوکیا آمانو

مهر نوشت: نماینده مردم تهران گفت: ما در ایران از آمانو خواسته بودیم که متعهد باشد آنچه را که دریافته است منتشر کند و تحت تاثیر آمریکا و لابی های صهیونیست ها عمل نکند اما متاسفانه به تعهداتش عمل نکرد.

علیرضا زاکانی در نشستی با عنوان «مطالبه گری حق دانشجو است» که صبح امروز در دانشگاه تربیت مدرس برگزار شد، با بیان اینکه گزارش اخیر آمانو سیاه ترین گزارشی است که تا امروز علیه ایران داده شده است، گفت: مسئولین با پرهیز از شتابزدگی ثناگوی گزارش آژانس نباشند.
نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با اشاره به موضوع پی ام دی و گزارش اخیر آژانس اتمی اظهار کرد: بحث پی ام دی در واقع یک ادعای اولیه بود برای تمام رخدادهای ۱۲ سال گذشته که مطابق همین ادعاها (که براساس گزارش های منافقین تهیه شده بود) آمریکایی ها و اروپایی ها فشارهای خود را به ملت ایران وارد کردند.
وی افزود: آمانو که به ایران آمد ما در کمیسیون برجام با وی جلسه ای گذاشتیم و قرار است ظرف این هفته متن این جلسه را در اختیار رسانه ها قرار بدهیم تا معلوم شود که چه سوالاتی را پرسیدیم و چه پاسخ هایی را دریافت کردیم.
زاکانی ادامه داد: آمانو در آن جلسه به ما گفت تا پایان سال میلادی پرونده پی ام دی را خواهد بست و سیاسی کاری نخواهد کرد اما گزارش اخیر وی سیاه ترین گزارشی است که تا امروز علیه ما داده شده است.
نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: آژانس در گذشته می گفت قبل از سال ۲۰۰۳ در ایران یک ساختاری برای رسیدن به بمب اتم و استفاده غیر صلح آمیز شکل گرفته است و اعلام کردند محاسبات کامپیوتری و مدل سازی ایران در همین مسیر بوده است.
وی اضافه کرد: آمانو بازدیدهایی را در زمینه ادعای وجود مخزن انفجاری در پارچین انجام داد و سپس گفت که با یک چنین چیزی مواجه نشده است اما احتمال می دهند که چنین مخزن انفجاری وجود داشته که ممکن است جا به جا و منتقل شده باشد.
زاکانی با بیان اینکه آمانو ادعاهای گذشته خود را مجددا در یک گزارش تلخ دیگر مطرح کرده است خاطرنشان کرد: این ادعاها بدون هیچگونه دلایلی مجددا طرح شد.
نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی افزود: در بخش سفید این گزارش اعلام کردند که از سال ۲۰۰۹ به بعد هیچ انحرافی در تولیدات هسته ای ایران شکل نگرفته است. دوستان مذاکره کننده ما هم بسیار مشتاقانه با آن برخورد کردند و آن را نشانه تبرئه ما و بسته شدن پرونده پی ام دی دانستند.
وی گفت: اولا در این گزارش خیلی صریح اعلام شده که تمام گفته های قبلی ایران(مبنی بر کاربرد صرفا صلح آمیز برنامه هسته ای) دروغ بوده است، نکته دوم اینکه حدسیات و ادعاهای غربی ها درست بوده است، نکته سوم به این موضوع اشاره دارد که وقتی این ادعاها درست بوده پس تمام جنایات و تحریم های آنها علیه جمهوری اسلامی توجیه پذیر است و اتفاقا مواجهه سخت گیرانه در برجام و استثنا کردن ایران هم طبق این گزارش توجیه منطقی دارد.
زاکانی تصریح کرد: اگر شورای حکام ۱۵ دسامبر (۲۴ آذر) به این جمع بندی برسد و پرونده پی ام دی را ببندد این اتهامات نقطه سیاهی است که در پرونده ایران باقی می گذارد و در آینده هر ادعایی در مورد ایران انجام دهند می توانند باعث تحمیل فشار بیشتر بر ما شوند.
نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی گفت: آمانو با این گزارش نشان داد که نگاه فعلی آژانس مانند نگاه های قبلی دارای سوءظن است و مستقل نیست. ما در ایران از آمانو خواسته بودیم که متعهد باشد آنچه را که دریافته است منتشر کند و تحت تاثیر آمریکا و لابی های صهیونیست ها عمل نکند اما متاسفانه به تعهداتش عمل نکرد.
وی با تاکید بر اینکه بنده معتقدم آنها به سمت بسته شدن پرونده ایران در موضوع پی ام دی حرکت خواهند کرد گفت: آنها علاقه ندارند انسدادی در مسیر جمع آوری سرمایه هایشان در برجام به وجود آید و این نقطه سیاه را بدون هیچگونه دلیلی در پرونده ما حفظ خواهند کرد تا در آینده هر کاری خواستند علیه ما انجام دهند و بهانه های خود را توجیه پذیر کنند چراکه برجام این ظرفیت را در اختیار آنها قرار داده است.
زاکانی خاطرنشان کرد: انتظار ما این است که مسئولین یک مقدار خویشتن دار باشند و منافع ملی را دستاویز بازی های سیاسی نکنند. اینکه ما تنها ثناگوی گزارش آژانس باشیم حرکتی شتابزده است که متاسفانه برخی مسئولین انجام می دهند.
نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی گفت: مسئله گزارش آژانس هم متاسفانه در حال فدا شدن در هیاهوهای سیاسی می شود. من معتقدم رفتار نادرست آمانو باید با یک مواجهه درستی از سوی دستگاه سیاست خارجی پاسخ داده شود و مسئولین از شتابزدگی در مواجهه با آن دوری کرده و چند سال آینده را مشاهده کنند.
27213

 

کد N1056749