وقوع یک حمله تروریستی جدید در لندن؛

امنیت واژه فراموش شده قاره سبز

سیاسی

مدت هاست که دیگر اروپا آن امنیت و آرامش همیشگی را ندارد و سیاست های غلط رهبران این قاره آن را تبدیل به مکانی پرآشوب و انباری باروت کرده که هر لحظه امکان انفجار آن وجود دارد.

خبرگزاری مهر-گروه بین الملل: سال ۲۰۱۵ میلادی را باید یکی از خونین ترین سال های تاریخ  برای اروپا نامید و در میان کشورهای اروپایی فرانسه و انگلیس به دلیل سیاست های خاص رهبران خود با بیشترین حوادث تروریستی در این سال مواجه بوده اند.

برای مثال «دیوید کامرون» نخست‌ وزیر انگلیس، می‌گوید هفت مورد توطئه برای انجام حملاتی، در سال گذشته میلادی خنثی شده است. دست‌ کم در یکی از موارد قرار بود مهاجم یا مهاجم‌های احتمالی از چاقو برای حمله به شهروندان استفاده کنند.

و این در حالی است که در فرانسه، بلژیک و آلمان که بعد از حملات ۲۲ آبان پاریس وضعیت فوق العاده امنیتی اعلام شده بود اوضاع هنوز به حالت عادی درنیارمده است.

در همین رابطه شب گذشته متروی لندن شاهد وقوع یک حمله جدید بود که بر اساس اعلام پلیس انگلیس این یک حمله تروریستی بوده است.

ماجرا از این قرار است که مردی در متروی شرق لندن در حالی‌که بنا بر گزارش‌ها فریاد می‌زد «این به خاطر سوریه است»، با چاقو سه نفر را زخمی کرده است. پلیس لندن پس از بازداشت مهاجم گفت اقدام او را «حمله‌ای تروریستی» در نظر می‌گیرد.

ریچار والتون، رئیس مرکز ضدتروریستی پلیس لندن، به خبرنگاران گفته است «ما این واقعه را به عنوان یک اقدامی تروریستی در نظر می‌گیریم».

پلیس با استفاده از تفنگ‌های بی‌حس‌کننده مردم مهاجم را بازداشت کرده و بنا به گزارش خبرگزاری رویترز جراحت یکی از زخمی‌شدگان شدید است و دو نفر دیگر زخم‌های سطحی برداشته‌اند.

یک روزنامه چاپ لندن، «ایوینیگ استاندارد»، گفته مرد مهاجم فریاد می‌زد «این به خاطر سوریه است». با این حال پلیس چنین چیزی را رسما تائید نکرده است. روزنامه گاردین می‌گوید نیروهای پلیس هشت دقیقه پس از گزارش‌ها در مورد وقوع حمله در محل حاضر شده‌اند.

حمله عصر شنبه در متروی لندن، باعث شد تا حمل‌ونقل در خط مرکزی این مترو با تاخیر روبه‌رو شود. بریتانیا در حال حاظر به دلیل خطرهای ناشی از حملات احتمالی افراطیون، در حالت هشدار «شدید» قرار دارد؛ این هشدار و نظیر آن بازتاب‌دهنده این نگرانی در برخی کشورهای اروپایی در مورد رخ دادن حملاتی‌ است که ممکن است به دست افراطیونی انجام گیرد که از کشورهای خود در این قاره به سوریه رفته و بازگشته‌‌اند.

سه هفته پیش، در حملاتی گسترده در پاریس، ۱۳۰ نفر کشته شدند.

در ژوئیه سال ۲۰۰۵ میلادی انفجارهایی در مترو و اتوبوسی در لندن جان ۵۲ نفر را گرفت. حملات سال ۲۰۰۵ میلادی بدترین از این دست است که به وسیله افراطیون صورت گرفت.

بریتانیا به تازگی به جمع کشورهای ائتلاف علیه گروه داعش در سوریه پیوسته و جنگنده‌های آن کشور نیز حملاتی را علیه این گروه آغاز کرده‌اند.

وزیر دفاع این کشور در بازدید از سربازان بریتانیایی در پایگاه هوایی «آکروتیری» قبرس گفته است مشارکت در ائتلاف ضد «داعش» در سوریه، «خیابان‌های بریتانیا را امن‌تر خواهد کرد».

کد N1055816