عراق سفیر ترکیه را احضار کرد

در پی بروز تنش میان بغداد و آنکارا بر سر حضور گروهی از نظامیان ترکیه در نزدیکی شهر موصل، وزارت خارجه عراق با احضار سفیر ترکیه رسما مراتب اعتراض خود به حضور این نظامیان در استان نینوا را اعلام و خواستار ترک فوری آنها شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، بغداد اعلام کرده که نظامیان ترکیه بدون مجوز و موافقت دولت عراق وارد خاک این کشور شده‌اند؛ در حالی که ترکیه می‌گوید آن‌ها به اردوگاه بعشیقه در ۳۰ کیلومتری شمال شرق موصل رفته‌اند تا جای نیروهای دیگری که از یک سال پیش و "با موافقت بغداد" برای حمایت از نیروهای داوطلب محلی ایجاد شده بود مستقر شوند.

به گزارش بی.بی.سی، احمد داوداوغلو، نخست‌وزیر ترکیه در واکنش به بیانیه حیدرالعبادی، نخست‌وزیر عراق، هرگونه گسترش فعالیت‌های نظامی ترکیه در شمال عراق را تکذیب کرد. داود اوغلو در گفت‌وگویی تلویزیونی در این باره مدعی شد: اردوگاه بعشیقه در ۳۰ کیلومتری شمال شرق موصل، یک اردوگاه آموزشی است و با هدف حمایت از نیروهای داوطلب محلی ایجاد شده است.

به تازگی فواد معصوم، رئیس‌جمهور عراق و نخست‌وزیر این کشور ضمن انتقاد از حضور نظامیان ترکیه در عراق از آنکارا خواسته بودند نیروهایش را فورا از خاک عراق خارج کند.

انتهای پیام

کد N1055741