ادعای داوود اوغلو مبنی بر هماهنگی با بغداد درباره اعزام نیرو به عراق

سیاسی

نخست وزیر ترکیه مدعی شد که آنکارا با بغداد در مورد ورود نیروهای ترکیه‌ای به خاک عراق هماهنگی کرده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)،‌ به نقل از شبکه خبری روسیا الیوم، در پی ورود نیروهای ترکیه‌ای به عراق و محکوم شدن این اقدام از سوی مقامات عراقی، احمد داوود اوغلو، نخست وزیر ترکیه مدعی شد که با بغداد در مورد استقرار نظامیان ترک در اطراف موصل هماهنگ کرده‌ است.

وی تصریح کرد: ترکیه حامی دولت عراق می‌ماند و در کنار بغداد باقی خواهد ماند.

اوغلو افزود: نیروهای نظامی ما در موصل برای دوره‌های آموزشی و حمایت از این منطقه‌ حضور دارند. ترکیه‌ای هیچ چشم طمعی به اراضی که مالک آن نیست، ندارد.

در همین حال، شبکه المیادین گزارش داد که منابع محلی از آماده شدن نیروهای ترکیه‌ای برای آماده عقب نشینی از این مناطق خبر داده‌اند.

وزارت پیشمرگ اقلیم کردستان نیز اعلام کرد که اطلاعی از ورود نیروی ترکیه‌ای به استان نینوا ندارد و در این خصوص تحقیقاتی انجام می‌دهد.

حیدر العبادی، نخست وزیر عراق از نیروهای ترکیه‌ای که وارد منطقه‌ای در نزدیکی موصل در شمال عراق شده‌اند خواست فورا خاک این کشور را ترک کنند.

فواد معصوم، رئیس جمهوری عراق نیز در بیانیه‌ای اعلام کرد که ین اقدام به منزله عدم رعایت قانون حسن همجواری و همزیستی و مداخله در امور یکدیگر است که ما خواهان توقف آن هستیم.

رئیس جمهوری عراق از مسئولان ترکیه‌ای خواست تا نیروی نظامی خود را از خاک عراق خارج کنند و دستور عدم تکرار چنین رخدادهایی را دهند که به روابط میان این دو کشور همسایه لطمه وارد می‌کند.

در همین حال، علی الادیب، رئیس فراکسیون دولت قانون در پارلمان عراق در بیانیه‌ای عنوان داشت: پس از مطرح شدن اطلاعاتی در مورد ورود نیروهای ترکیه‌ای متشکل از سه هنگ به خاک عراق و حضور آنها در اردوگاه زرکانی در شمال موصل، که اثیل نجیفی‌ بر آن نظارت دارد و از سوی پارلمان عراق رد صلاحیت شده است، ما مداخله نظامی ترکیه در امور کشورمان را محکوم و تقبیح می‌کنیم.

انتهای پیام

کد N1055530