همزمان با واکنش ائتلاف مالکی؛

فواد معصوم ورود نیروهای ترکیه‌ای به عراق را نقض قوانین بین‌المللی خواند

عراق

رئیس جمهوری عراق ورود نیروهای ترکیه‌ای به خاک عراق را نقض عرف‌ها و قوانین بین‌المللی خواند و خواهان عدم تکرار این اقدام شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از شبکه خبری سومریه نیوز عراق، فواد معصوم، رئیس جمهوری عراق در بیانیه‌ای عنوان داشت: در بحبوحه وضعیت به شدت حساس منطقه و در سایه شرایط به شدت پیچیده در روابط بین‌المللی و منطقه‌ای، نیروهای نظامی از کشور همسایه ترکیه وارد عراق شدند که این امر نقض عرف‌ها و قوانین بین‌المللی و لطمه زدن به حاکمیت ملی عراق است.

وی خاطرنشان کرد: این اقدام به منزله عدم رعایت قانون حسن همجواری و همزیستی و عدم مداخله در امور هر یک از کشورهای همسایه است که ما خواهان آن هستیم.

رئیس جمهوری عراق از مسئولان ترکیه‌ای خواست تا نیروی نظامی خود را از خاک عراق خارج کنند و دستور عدم تکرار چنین رخدادهایی را دهند که به روابط میان این دو کشور همسایه لطمه وارد می‌کند.

فواد معصوم تصریح کرد: این اقدامات به دو چندان شدن تنش‌ها که فضای منطقه‌ای را فرا گرفته است، کمک می‌کند.

وی همچنین از دولت عراق و تمامی وزارتخانه‌های ذی ربط بالاخص وزارت خارجه خواست تا تدابیری را طبق قوانین و عرف‌های بین‌المللی اتخاذ کنند که حاکمیت و استقلال عراق را حفظ کند و شرایط سیاسی و دیپلماتیک را برای روابط همسایگی مورد قبول و مورد احترام با کشور همسایه ترکیه و سایر کشورهای همسایه فراهم کند.

در همین حال، علی الادیب، رئیس فراکسیون دولت قانون در پارلمان عراق در بیانیه‌ای عنوان داشت: پس از مطرح شدن اطلاعاتی در مورد ورود نیروهای ترکیه‌ای متشکل از سه هنگ به خاک عراق و حضور آنها در اردوگاه زیرگانی در شمال موصل، که اثیل نجیفی‌ بر آن نظارت دارد و از سوی پارلمان عراق رد صلاحیت شده است، ما مداخله نظامی ترکیه در امور کشورمان را محکوم و تقبیح می‌کنیم.

وی از دولت عراق نیز خواست تا موضعی قاطعانه را در قبال این مداخله اتخاذ کند، بویژه اینکه روسیه چند روز قبل شواهدی را ارائه داد که ثابت می‌کند ترکیه در حمایت از تروریسم نقش دارد.

وی تاکید کرد، نباید به طرفی که نقش گسترده‌ای در ورود داعش به عراق داشته است، اجازه داد تا نقش آزادی بخش را ایفا کند، بویژه اینکه روزهای آزادسازی به کمک نیروهای ارتش و بسیج مردمی نزدیک است.

انتهای پیام

کد N1055268