آیا عربستان تغییر موضع می دهد؟ نشانه هایی از تغییر در رفتار سعودی

اکونومیست نوشت: معدودی از تحلیلگران پیش بینی می کنند عربستان در تغییر موضعی آشکار میزان تولید نفت را کاهش دهد.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، این پایگاه اینترنتی در تحلیلی نوشت : یک سال پیش عربستان سعودی در نشست سالانه اوپک با منتفی دانستن کاهش تولید، بازارهای نفت در جهان را شوکه کرد. 
نشست امسال که این جمعه در وین برگزار می شود، دستکم به شکل عمومی اهمیت کمتری دارد.
با وجود اینکه قیمتها نسبت به نشست قبلی تقریبا 40 درصد پایین تر و میزان ذخایر نفت در بالاترین سطح قرار دارد، معدودی از تحلیلگران پیش بینی می کنند عربستان در تغییر موضعی آشکار میزان تولید نفت را کاهش دهد.
در عین حال، بسیاری از اعضای اوپک نگرانی های فزاینده ای در مورد راهبرد تحت رهبری عربستان در مورد روانه کردن نفت خام فراوان به بازار برای از میدان بدر کردن تولید کنندگان پر هزینه تر دارند. تحلیلگران همچنین می گویند با توجه به نشانه های تنش در خانواده سلطنتی عربستان، نگرانی هایی در مورد قابل پیش بینی بودن سیاست نفتی عربستان وجود دارد.
علی النعیمی وزیر نفت عربستان در زمان ورود به وین ، لحنی آشتی جویانه تر اتخاذ کرد.
وی گفت: به نگرانی های اعضای دیگر اوپک گوش خواهد داد. اکنون پیش بینی می شود اوپک بیش از یک میلیون بشکه در روز بیشتر از سقف تعیین شده سی میلیون بشکه تولید داشته باشد. چند عضو اوپک خواستار کاهش یافتن اضافه تولید هستند. در عین حال ، عربستان با وجود اینکه قیمتهای نفت به درآمدهای عمومی آن ضربه می زنند، بعید است کاری انجام دهد زیرا مجبور خواهد شد تولیدش را به میزان قابل توجهی کاهش دهد تا تاثیری مهم بر قیمتهای نفت خام گذاشته شود.
اعضای دیگر اوپک مانند ایران و عراق نیز بعید است بار مسئولیت را به دوش بکشند. احتمال متقاعد کردن کشورهای غیر عضو اوپک مانند روسیه نیز بعید است. کاهش یکجانبه تولید نفت، تلاشهای عربستان را برای در اختیار گرفتن سهم بازار جهانی به خطر می اندازد. آرمیتا سِن از شرکت مشاوره ای « دورنمای انرژی » می گوید اگر عربستان یکسال صبر کند، میزان افزایش عرضه ممکن است کاهش یابد و عربستان بتواند با کاهش تولید، اوضاع را مهندسی کند.
آرمیتا سن معتقد است :« این گزینه به نظر می رسد گزینه ای آسان باشد. عربستان یکسال صبر می کند و میزان تولید را زمانی که واقعا می تواند بر قیمتها تاثیر بگذارد، کاهش می دهد.»
با این حال ، مشکلات دیگری نیز وجود دارد که ممکن است در این میان بر قیمتهای نفت تاثیر بگذارد. نبرد اوپک برای استفاده از قیمتهای پایین نفت به عنوان سلاحی در برابر تولید کنندگان نفت شل در آمریکا هنوز پیروز نداشته است.
کاهش تولید پر هزینه تر در کشورهای غیر عضو اوپک نیز بیش از زمان پیش بینی شده طول خواهد کشید و این وضع تا حدودی ناشی از چاههای برون ساحلی جدیدی است که همچنان به میزان تولید می افزایند.
برنشتاین که یک بانک سرمایه گذاری است اعلام کرد میزان تولید برون ساحلی در انگلیس ، نروژ ، آمریکا و برزیل امسال نسبت به دوره مشابه سال 2014 ، هفت درصد بیشتر است.
ایران نیز یک عامل غیر قابل پیش بینی است و احتمال دارد تولید نفت این کشور به میزان عرضه اضافی بیفزاید. در صورت لغو تحریمها ، ایران قصد دارد صادرات نفتی خود را به مناطقی مانند اروپا به شدت افزایش دهد. این اقدام می تواند میزان صادرات نفت خام عربستان را کاهش دهد. رقابت ژئوپولتیک فزاینده بین عربستان سعودی و ایران بر سلطه طلبی در داخل اوپک تاثیر خوبی ندارد. در ماههای اخیر در پس ذهن افراد بسیاری نیز نشانه هایی در مورد اختلاف در حال شکل گیری در داخل خانواده سلطنتی عربستان وجود دارد. افرادی نگرانند این موضوع، سیاست ریاض را غیر قابل پیش بینی تر کند. نشانه هایی وجود دارد که تعداد زیادی از چند هزار عضو خانواده سلطنتی از تحکیم سریع قدرت محمد بن سلمان فرزند جوان پادشاه عربستان و نیز جانشین ولیعهد این کشور که بر سیاست نفتی و جنگ یمن نظارت دارد راضی نیستند.
تحلیلگران نگرانند محمد بن سلمان تهدیدی برای پادشاهی محمد بن نایف ولیعهد عربستان به شمار رود. در این وضعیت، بالقوه امکان بی ثباتی در عربستان و ثاثیر منفی بر بازارهای نفت وجود خواهد داشت.
یک منبع آگاه گفت:« این جوان بیست و نه ساله در حال از بین بردن صنعت نفت عربستان است.»
تحلیلگران می گویند فعلا بازار نفت عمدتا به مشکلات ژئوپولتیک و سیاسی بالقوه توجه ندارد و نشانه های مربوط به روند کاهشی قیمت را کاملا ناشی از اضافه عرضه می داند.
هنوز با افزایش قیمت نفت و رشد اقتصادی جهان که موجب افزایش تقاضا شود، فاصله زیاد است مگر اینکه عربستان و بقیه کشورهای عضو اوپک روز جمعه همه را غافلگیر کنند.
 308308

کد N1054216