پیشنهاد نظربایف به روسیه و ترکیه

سیاسی

رئیس جمهور قزاقستان گفت: روسیه و ترکیه باید کمیسیون مشترک بین دولتی برای بررسی حادثه سقوط سوخو- 24 تشکیل داده و مقصرین مجازات شوند.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، متن بخشی از سخنانی نورسلطان نظربایف در پیام سالانه خود با عنوان «قزاقستان در موقعیت جدید جهانی: رشد، اصلاحات، توسعه» خطاب به مردم این کشور به شرح زیر است:

"ما از حادثه اتفاق افتاده بین روسیه و ترکیه سخت متاثر شدیم. هنوز تمام جزئیات این مسئله برای ما معلوم نیست. اما واقعیت این است که بمب‌افکن روسیه به ترکیه حمله نکرده بود، بلکه برای جنگیدن با تروریست‌هایی پرواز می‌کرد که دشمن مشترک مسکو و آنکارا هستند.

ترکیه و روسیه به عنوان دوستان و همکاران در مبارزه، باید زبان مشترک پیدا کنند و روابطی را که در طول سال‌های زیاد برقرار شده است، خراب نکنند.

من سال‌های زیادی تلاش کردم تا مواضع روسیه و ترکیه را به هم نزدیک کرده و آنها را با دوست کنم. از زمان سلیمان دمیرل، نخست وزیر ترکیه (1993- 1991) و بوریس یلتسین، رئیس جمهور وقت روسیه رابطه‌ای شکل گرفته و همه آن چیزی که در طول سال‌های طولانی ایجاد شده است، می‌تواند بر باد برود.

شاید سخت باشد، ولی به نظر من باید کمیسیونی تشکیل گردد، مقصرین شناسایی شوند، مجازات شوند، به اشتباهات اعتراف شود و روابط را از سر بگیرند. من از دوستانمان هم در روسیه و هم در ترکیه برای انجام این کارها دعوت می‌کنم."

به گزارش ایسنا، رئیس جمهور قزاقستان در سخنانش بر اینکه که قزاقستان همیشه طرفدار حل و فصل مسالمت آمیز هر گونه اختلافات است و هر کاری لازم باشد در این زمینه انجام می‌دهد نیز تاکید کرد.

انتهای پیام

کد N1051118