لب‌های دوخته، اعتصاب غذا‌، گلوله لاستیکی، نارنجک گیج‌کننده

پناهندگان

پس از حملات تروریستی پاریس سیاست‌های جدید بحث برانگیزی از سوی مقامات اروپایی درباره مهاجرت اتخاذ شد که از ورود همه پناه‌جویان از دیگر کشورها به جز عراق، سوریه و افغانستان به کشورهای اروپایی جلوگیری می‌شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از روزنامه انگلیسی ایندیپندنت، در حالی که صدها تن از مهاجران پشت مرزهای بین‌ یونان و مقدونیه گرفتار شدند، یک گروه از ایرانیان لب‌های خود را بهم دوختند و دست به اعتصاب غذا زدند.

ایرانیان، مراکشی‌ها و پاکستانی‌ها در میان صدها پناه‌جویی حضور دارند که در برابر پلیس مرزی نشسته‌اند و سعی دارند مانع از حرکت قطار بین یونان و مقدونیه شوند.

دست کم شش ایرانی در اعتراض به محدودیت‌های جدید درباره مهاجرت‌ لب‌های‌شان را دوختند و بر روی سینه و پیشانی‌های‌شان «ایران» و «آزادی» را حک کردند. یک گروه دیگر از مهاجران از بنگلادش نیز در این اعتراض بر روی سینه‌های خود با رنگ قرمز نوشته بودند «به ما شلیک کنید، ما هرگز بر نمی‌گردیم»

بسیاری از کسانی که وارد « ایدومنی» می‌شوند تلاش دارند تا از طریق مسیر کشورهای بالکان به کشورهای غرب اروپا بروند. این افراد از طریق قایق از ترکیه به جزایر یونان وارد می شوند.

اما این سفر با کنترل‌های امنیتی شدید و حمایت‌های سیاسی محدود در استقبال از هزاران نفری که جان خود را به خطر می‌اندازند تا از نبرد و آزار و اذیت فرار کنند، سخت‌تر و طولانی‌تر می‌شود.

هفته گذشته کشور اسلوانی اعلام کرد تنها به کسانی که از جنگ سوریه، عراق و افغانستان فرار کرده‌اند اجازه عبور می‌دهد و دیگر مهاجران با فرض این که مهاجران اقتصادی هستند بازگردانده می‌شوند.

کرواسی، صربستان و مقدونیه نیز به این سیاست اسلوانی پیوستند و همان راه را در پیش گرفتند و در آستانه زمستان بسیاری از خانواده‌ها که در چادرها یا اطراف کمپ‌ها در مرزهای بالکان گرفتار شده‌ بودند را به حال خود رها کردند.

گروه‌های حقوق بشری با زیر سوال بردن این سیاست‌ها هشدار دادند که پناه باید بر اساس استحقاق افراد داده شود نه بر اساس ملیت.

رادوس جورویچ، مدیر مرکز حمایت از پناهندگی واقع در بلگراد در این باره گفت:‌ طبقه‌بندی همه افراد به عنوان مهاجران اقتصادی قاعده‌ای نیست که از سوی قوانین بین‌المللی پذیرفته شده باشد. ما قانون پناهندگی و نقض حقوق بشر را به مخاطره می‌اندازیم.

محققان اعلام کردند که دو بمب‌گذار انتحاری که حملات پاریس را انجام دادند پناهنده هستند و از یونان وارد فرانسه شدند. این در حالی است که هویت واقعی این افراد ناشناخته است و دیگر مهاجمان که تاکنون شناسایی شده‌اند اهل فرانسه و بلژیک بودند.

در حالی که مقامات کار بستن مرزها را با سیم خاردار آغاز کرده‌اند پناهجویان گرفتار به پلیس مقدونیه با سنگ حمله کردند. افسران پلیس نیز با نارنجک‌های گیج کننده و گلوله‌های لاستیکی به این اعتراضات واکنش نشان دادند که در این درگیری شدید اما مختصر، 40 نفر در مرز یونان - مقدونیه مجروح شدند.

مقامات مقدونیه‌ای اعلام کردند در این درگیری‌ها 18 سرباز زخمی شدند که دو تن از آنان به بیمارستان انتقال یافتند و حدود 20 پناه‌جو نیز مجروح شدند.

گزارش شده بود زمانی که یک فرد مراکشی 24 ساله مورد اصابت شوک الکتریکی در بالای یک واگن قطار قرار گرفت و به بیمارستان منتقل شد، ‌ناآرامی‌ها بالا گرفت.

همراهان این فرد مراکشی مجروح جمعی حدود 250 نفری را شکل دادند و شروع به پرتاب سنگین به پلیس مقدونیه کردند. در میان آن‌ها 800 تن دیگر نیز از کشورهای ایران، یمن، لبنان، تونس، الجزایر، پاکستان، بنگلادش، سومالی و کنگو نیز در مرز یونان و مقدونیه گرفتار شده‌اند.

پلیس یونان برای ممانعت از سنگ اندازی معترضان دخالت نکرد ولی در یک مورد برای حفاظت از پلیس مقدونیه وارد عمل شد زیرا مهاجران به پلیس یونان سنگ پرتاب نمی‌کردند. این درگیری‌ها در کم‌تر از یک ساعت و پس از مداخله دیگر مهاجران به پایان رسید. آن‌ها به نشانه صلح پیراهن‌های سفید را به اهتزاز در آوردند.

الکساندر جورجیف، سخنگوی دولت مقدونیه در گفت‌وگو با خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت: این کشور حصارکشی در مرزهای جنوبی با یونان را آغاز کرده است تا از عبور غیرقانونی جلوگیری و مجرایی برای عبور مهاجران از ایستگاه‌های بازرسی رسمی ایجاد کند.

وی اضافه کرد: این مرز باز خواهد شد و همه مهاجران از مناطق جنگ‌زده اجازه ورود خواهند داشت.

شبکه خبری سی ان ان نیز در گزارشی درباره بحران جدید پناه‌جویان در مرز یونان و مقدونیه نوشت:‌ حملات پاریس، بزرگ‌ترین مهاجرت مردم به قاره اروپا پس از جنگ جهانی دوم که ادامه نیز دارد و به اصطلاح بحران پناه‌جویان خوانده می‌شود را ممکن است تحت الشعاع قرار دهد.

در یکی از شدیدترین اعتراضات از آغاز بحران پناه‌جویی حدود 10 نفر لب‌های‌شان را بهم دوختند و به صورت خاموش به جلوگیری از ورودشان به داخل اروپا اعتراض کردند.

استلا نانو، سخنگوی آژانس پناهندگان سازمان ملل در گفت‌وگو با سی ان ان اظهار کرد: مردانی که لب‌های‌شان را بهم دوختند عملا به اعتصاب غذا دست زده‌اند.

او ادامه داد: این افراد در میان 1300 مهاجری هستند که در منطقه غیرمسکونی بین مرز یونان و مقدونیه گرفتار شده‌اند. مقدونیه و چند کشور غرب بالکان از جمله اسلوونی، کرواسی و صربستان، هفته گذشته محدودیت عبور مهاجران را آغاز کردند و تنها به کسانی که از جنگ فرار کرده‌اند اجازه عبور می‌دهند.

وی افزود:‌ این افراد بسیار خسته هستند؛ سفر طولانی را پشت سرگذاشته‌اند و در وضعیت بسیار بدی قرار دارند. آن‌ها نمی‌توانند درک کنند که چطور ممکن است که هفته پیش افراد دیگر از همین کشورها می‌توانستند عبور کنند ولی اکنون آن‌ها نمی‌توانند.

فاطمه 41 ساله از شهر اهواز در مرز بین یونان و مقدونیه گفت:‌ من به همراه دو فرزندم 10 روز است که این جا هستم. هیچ راه بازگشتی وجود ندارد.

به گزارش روزنامه وال استریت ژورنال نیز حلیمو محمد، 30 ساله از سومالی نیز اعلام کرد که در تصمیم خود برای رفتن مصمم است.

وی که در چادری 3 نفره به همراه 5 نفر دیگر می‌خوابد و پس از این که وسایلش را در این سفر طولانی از دست داد لباس تازه‌ای نیز بر تن ندارد گفت:‌ من تا پایان کار اینجا می‌مانم حتی اگر به معنی مردن در اینجا باشد.

مادر حلیمو محمد در سومالی از 9 فرزند مراقبت می‌کند و همگی منتظر خبر رسیدن وی به آلمان هستند. خانواده پس از مرگ پدرشان در چند سال پیش به سختی در حال تلاش هستند و اروپا را به عنوان تنها راه حل فرار از مشکلات برگزیده‌اند.

به گزارش رویترز یک گروه از افراد بنگلادشی نیز با در آوردن پیراهن‌های خود بر روی سینه‌های‌شان نوشتند: یا به ما شلیک کنید یا ما را نجات دهید.

در همین حال آسا رومسون، معاون نخست‌وزیر سوئد با چشمانی اشک بار در حالی که به سختی می‌توانست جلوی ریزش اشک‌هایش را بگیرد اعلام کرد که سیاست درهای باز در برابر پناهندگان پایان یافت.

نخست‌وزیر سوئد نیز گفت: واقعا دردناک است که سوئد دیگر نمی‌تواند پذیرای پناه‌جویان به مقداری که تا امروز بود، باشد. فقط ما نمی‌توانیم کار بیشتری انجام دهیم.

به گزارش ایسنا، نیکاس کوتزیاس، وزیر خارجه یونان نیز در نشست مطبوعاتی در تهران درباره این بحران در مرز این کشور و مقدونیه گفت: یک سری از کشورها در اتحادیه اروپا مجبور شدند که تصمیمات دیگر کشورهای اروپایی را اجرا کنند و طبق آن مرزهای خود را بر روی اتباع خاورمیانه غیر از سوریه، عراق و افغانستان ببندند.

وی اضافه کرد:‌ این مشکلی است که ما ایجاد نکردیم و تلاش داریم که این برای حل این مشکل هرگونه اقدامی را انجام دهیم و به نیازهای انسانی آن‌ها رسیدگی کنیم.

انتهای پیام

کد N1050800